kayhan.ir

کد خبر: ۱۲۹۹۱۰
تاریخ انتشار : ۲۵ فروردين ۱۳۹۷ - ۲۱:۴۵
دفتر سازمان ملل در افغانستان اعلام کرد در طول سه ماه گذشته بر اثر حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا، طالبان و نیروهای دولتی افغانستان در این کشور بیش از 760 نفر از شهروندان این کشور جان خود را از دست داده‌اند.

دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان موسوم به (یوناما) در گزارشی اعلام کرده که در سه ماه اول سال جاری میلادی در این کشور 763 غیرنظامی کشته و حدود هزار و پانصد نفر دیگر نیز زخمی شده‌اند. یوناما در ادامه گزارش خود تاکید کرده حملات هوایی آمریکا به تنهایی مسئول کشته شدن 35 درصد از مجموع تلفات اعلام شده بوده است.
گفتنی است این نهاد بین‌المللی در گزارش سالانه خود در سال گذشته بیشترین شمار تلفات غیرنظامیان افغان در حملات هوایی از زمان نخستین گزارش یوناما در سال 1389 را به ثبت رسانده است. از سوی دیگر به گفته ساکنان ولایت «قندوز» حمله هوایی اخیر نیروهای آمریکایی و افغان به یک مدرسه دینی در این ولایت سبب کشته شدن دستکم 50 غیرنظامی شده که بیم افزایش تلفات غیرنظامیان در سال جاری را تشدید می‌کند.«یوناما» پس از انتشار این گزارش از تمام طرف‌های درگیر درخواست کرد تا هر آنچه در توان دارند را برای جلوگیری از صدمه به غیرنظامیان استفاده کنند.
آمریکا سالانه با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین در مناطق مختلف پاکستان و افغانستان و به بهانه مبارزه با گروه‌های تروریستی ساکن در این کشورها جان بسیاری از زنان و کودکان غیرنظامی را می‌گیرد.
نام:
ایمیل:
* نظر: