kayhan.ir

کد خبر: ۱۲۹۵۲۸
تاریخ انتشار : ۱۹ فروردين ۱۳۹۷ - ۲۲:۱۴
صالحی:
رئیس‌سازمان انرژی اتمی گفت: ما در مذاکرات با آمریکا مذاکره می‌کردیم نه مجموعه 1+5.

علی اکبر صالحی رئیس‌سازمان انرژی اتمی در مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیما در پاسخ به پرسشی درباره رویکرد اروپایی‌ها در تبعیت از سیاست‌های ضد برجامی ترامپ، گفت: مسئله‌ای که پیش آمده؛ بسیار پیچیده است و بنده در جایگاه رئیس‌سازمان انرژی اتمی، خیلی نمی‌خواهم وارد تحلیل سیاسی و این قضایا شوم، مسئولیت بنده، آمادگی برای برگشت‌پذیری در صورت نیاز است که ما این آمادگی را ایجاد کرده‌ایم و به بیان همین مقدار بسنده می‌کنم که این آمادگی را در همه حوزه‌ها ایجاد کرده‌ایم؛ البته باز تأکید می‌کنم هیچ‌گاه دلم نمی‌خواهد که وارد چنین شرایطی شویم اما هر وقت تصمیم بگیرند؛ برمی‌گردیم.
صالحی تصریح کرد: سؤالی که پرسیدید از نظر سیاسی سؤال بسیار پیچیده‌ای است و نیاز به تحلیل وسیعی دارد؛ مناسبات اروپا با آمریکا ویژه است، آنان متحد راهبردی هستند، همین قدر می‌گویم که اگر اروپا بخواهد در این زمینه با آمریکا صددرصد همراهی کند، برای اروپایی‌ها خفت، خواهد بود زیرا ما در مذاکرات با 1+5؛ با آمریکا مذاکره می‌کردیم با مجموعه 1+5 که مذاکره نمی‌کردیم ما با آمریکا مذاکره می‌کردیم و این آمریکا بود که با بقیه اعضا مذاکره و آنان؛ به ویژه اتحادیه اروپا را راضی می‌کرد.
وی خاطرنشان کرد: نمی‌دانم اروپا می‌خواهد چه کار کند اما اینکه اگر آمریکا از برجام خارج شود واکنش ایران چه خواهد بود به تصمیمات هیئت عالی نظارت بر برجام و مقامات ارشد نظام بستگی دارد.
صالحی از یک‌سو تاکید کرده است که ما در مذاکرات هسته‌ای،با آمریکا مذاکره می‌کردیم نه 1+5،از سوی دیگر درخصوص واکنش ایران درصورت خروج آمریکا از برجام، با تردید پاسخ می‌دهد.
لازم به ذکر است که روحانی در سال 92 تاکید کرد که «اروپایی‌ها آقا اجازه هستند. آمریکا کدخداست و بستن با کدخدا راحت‌تر است».
گفتنی است «ریچارد نفیو»- معمار شبکه تحریم‌های آمریکا- شهریور 96- در یادداشتی در نشریه فارین پالیسی نوشت: «اظهارنظر صالحی درباره پایبندی ایران و اروپا به برجام علیرغم خروج آمریکا از برجام نادرست است. زیرا در اتحادیه اروپا هیچ زیر بنای قانونی برای اینکه دولت‌ها بتوانند این اقدام را عملی کنند وجود ندارد».
روزنامه زنجیره‌ای آفتاب یزد-شهریور 96- در مطلبی نوشته بود:«بدون آمریکا هرچند به‌نظر می‌رسد در هر صورت وضعیت ایران بدتر از قبل از تحقق برجام نخواهد شد و تبادلات اقتصادی بهتر می‌شود، اما شرکت‌های بزرگتر اروپایی بدون آمریکا همکاری با ایران نخواهند داشت. این یعنی اینکه عملاً بدون آمریکا برجام معنایی نخواهد داشت».
رئیس‌سازمان انرژی اتمی در پاسخ به این پرسش که برجام چقدر ثابت کرد که نباید به دشمنان انقلاب به ویژه آمریکا اعتماد کرد، گفت: برجام، نمونه شاخص و مصداق بارزی است از اینکه آمریکایی‌ها واقعاً قابل اطمینان نیستند و واقعاً این حقیقت را نشان دادند.
صالحی افزود : برجام توافقی بود که از جانب ما مورد تأیید بود و اکنون می‌بینیم که آنان در بعد تحریم‌ها چه بدقولی‌ها و بداخلاقی‌هایی که نمی‌کنند و عملاً آن را نقض می‌کنند؛ گرچه مدعی هستند که نقض نمی‌کنند اما عملا آن را نقض می‌کنند و پشت پرده همه اقداماتی را که منفی‌سازی و سلبی کردن فضای همکاری با ماست می‌کنند و دیگران را از همکاری با کشورمان می‌ترسانند؛ این واقعیت است که به عینه ثابت شد که آمریکا قابل اعتماد نیست.
نام:
ایمیل:
* نظر: