kayhan.ir

کد خبر: ۱۰۰۰۳۹
تاریخ انتشار : ۲۲ اسفند ۱۳۹۵ - ۲۱:۴۷

تجمع سپرده‌گذاران کاسپین در مقابل ساختمان اصلی موسسه

جمعی از سپرده‌گذاران مؤسسه کاسپین در اعتراض به عملکرد بانک مرکزی از روز شنبه مقابل ساختمان مرکزی این مؤسسه در سعادت آباد اقدام به تجمع کرده‌اند.اعتراض و تجمع سپرده‌گذاران موسسه اعتباری کاسپین به دلیل بی‌توجهی مدیران این موسسه و بانک مرکزی دولت تدبیر و امید در حل مشکلات بوجود آمده با توجه به نزدیک شدن به روزهای پایانی سال شدت گرفته است.
به گزارش تسنیم، جمعی از سپرده گذاران کاسپین از روز شنبه  مقابل ساختمان مرکزی کاسپین در سعادت آباد اقدام به تجمع کرده و تا نیمه‌های شب نیز با زدن چادر‌های مسافرتی در خیابان ماندند.
این تجمع اعتراضی همچنین در روز گذشته با حضور تعدادی از سپرده‌گذاران ادامه یافت؛ این افراد با در دست داشتن پلاکاردهایی خواستار دسترسی بدون قید و شرط به سپرده هایشان و تعیین تکلیف این موسسه مجاز متخلف توسط بانک مرکزی هستند.
این در حالی است که این موسسه اعتباری دارای مجوز بانک مرکزی بوده و ولی ا... سیف، رئیس بانک مرکزی همواره مردم را به دوری از سپرده‌گذاری در مؤسسات مالی غیر‌مجاز و سپرده‌گذاری در بانک‌ها و مؤسسات مجاز تشویق می‌کرد.
با این حال، کمتر کسی فکر می‌کرد بانک مرکزی دولت تدبیر و امید، به خلاف شعارها و توصیه‌های خود عمل کرده و سپرده گذاران کاسپین را با وجود مجوز بانک مرکزی دچار این واقعه تلخ تاریخی در نظام بانکداری نماید.
هر چند رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرده موسسه کاسپین شعبه‌ای در کشور نداشته و اصولا نباید نسبت به دریافت سپرده اقدام می‌کرد ولی مردم می‌گویند در موسسه کاسپین افتتاح حساب کرده و پول‌هایمان را در این موسسه گذاشتیم نه 8 تعاونی منحله در آن!
سیف در حالی این سخنان را می‌گوید که شعبات بسیاری از این موسسه در حال حاضر نیز مشغول فعالیت بوده و عجیب‌تر آنکه حتی با فرض درست بودن حرف‌های سیف، چه کسی بجز خود بانک مرکزی مسئول برخورد با این تخلفات می‌باشد؟  
ضمن اینکه بانک مرکزی در حالی از مشروط بودن مجوز موسسه کاسپین سخن می‌گوید که حدود 3 ماه پیش تبلیغات متعدد موسسه مجاز کاسپین از تمام شبکه‌های سراسری در حال پخش بودند و در آرشیو سیما مستندات آن موجود است.
سوالی که از بانک مرکزی باید پرسید آن است که آیا این تبلیغات جهت شعبه‌هایی بدون حق سپرده‌پذیری بوده است یا آنکه صرفا در ادامه همان سلسله اشتباهات سهوی بانک مرکزی است؟؟!!
با فرض سهوی بودن اشتباهات بانک مرکزی در ارتباط با عدم اطلاع رسانی به موقع به هنگام صدور مجوز کاسپین در سال گذشته، از شروط ضمنی و تعهدات فی‌ما بین خود و تعاونی‌های اعتبار در سایت رسمی آن بانک و همچنین عدم بازبینی صحیح در بازرسی صورت‌های مالی 8 تعاونی اعتبار تشکیل دهنده، قبل از فرآیند صدور مجوز انحلال و ادغام و تشکیل کاسپین، که به نوبه خود باعث گمراه‌سازی مردم سپرده‌گذار با صدور مجوز و در نتیجه آسیب‌های مالی و روحی فراوان تا کنون بر آنها شده است؛ بی‌تردید بانک مرکزی می‌تواند با پذیرش مسئولیت گذشته خود و حل سریع آن به نفع مردم، بهترین اقدام را در جهت رضایت و تقویت اعتماد عمومی انجام داده و  نقش موثر خود را در راستای حفظ منافع هموطنان در سراسر کشور نشان دهد.
مشکلات سپرده گذاران کاسپین موجب شده تا ولی ا... سیف روز گذشته به کمیسیون اقتصادی مجلس برود.
گفتنی است طی چند روز گذشته بسیاری از سپرده گذاران کاسپین در تماس با روزنامه کیهان با اشاره به ضرر‌های فراوانی که از این موسسه متحمل شدند، به مواردی مانند فروپاشی خانواده، درگیری‌های روانی و از بین رفتن کل سرمایه زندگی خودشان پرداختند.