سه‌شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۱:۴۲
کد خبر: ۴۳۹۷۶
تاریخ انتشار: ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۲۱:۰۸
بحران جمعیت جدی است
مدیر کل اطلاعات و آمار جمعیت و مهاجرت سازمان ثبت احوال تعداد افراد مجرد قطعی بالای ۵۰ سال را ۱۵۲ هزار نفر عنوان کرد و گفت: یک میلیون و۳۰۰ هزار فرد بالای سن متعارف نیز در کشور هرگز ازدواج نکرده‌اند.
سرویس اجتماعی-

علی اکبر محزون از افزایش ازدواج بالای سن متعارف در کشور خبر داد و افزود: در سال ۹۲ آمار ازدواج مردان بالای سن متعارف ۳۵ سال 9/4 درصد بود که در سال گذشته این آمار به 10/4 افزایش پیدا کرد و همچنین ازدواج زنان بالای ۳۰ سال در سال ۹۲ ، 12/5 درصد بوده که در سال گذشته به ۱4/5 درصد رسیده است.
اهمیت آمار ازدواج و افزایش سن ازدواج در میان زنان و مردان ایرانی از آن جهت است که یک هفته پیش از این به واسطه بالا رفتن نسبی آمار فرزندان متولد شده در سال 93 در کشور، برخی از رو به بهبود بودن معضل بزرگ «پیری جمعیت ایرانی» و «بحران کاهش جمعیت» سخن گفتند. در حالی که بخش قابل توجهی از جمعیت در سن ازدواج کشور، به واسطه بسته شدن عن قریب پنجره جمعیتی از فرصت محدودی برای فرزندآوری برخوردار هستند. همچنین به واسطه افزایش سن ازدواج، زوج های جدید نیز از فرصت کافی برای تشکیل خانواده‌های پر فرزند محروم هستند.
به این ترتیب کشور کماکان به واسطه سهل‌انگاری برخی مسئولان در دولت و مجلس شورای اسلامی به واسطه عدم ارائه مشوق‌های قابل توجه ازدواج و فرزندآوری با بحران جمعیت و از دست رفتن نمایه جمعیت جوان کشور دست و پنجه نرم می‌کند.
مدیر کل اطلاعات و آمار جمعیت در مورد سن متعارف ازدواج گفت: این سن برای مردان ۲۰ تا ۳۴ سال و برای زنان ۱۵ تا ۲۹ سال است که البته در حال تغییر و تحول است.
وی تعداد جوانان در سن ازدواج با ویژگی هرگز ازدواج نکرده را ۱۱ میلیون و ۲۴۰ نفر دانست و اظهار داشت: از این تعداد ۵ میلیون و ۵۷۰ هزار نفر مرد و ۵ میلیون و ۶۷۰ هزار نفر نیز زن هستند.
وی درباره افرادی که از سن متعارف ازدواج عبور کرده اما هرگز ازدواج نکرده‌اند نیز به مهر گفت: تعداد این افراد یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر است که ۳۲۰ هزار نفر آنان مردان و ۹۸۰ هزار نفر آنان را زنان تشکیل می‌دهند .
به گفته محزون، این افراد از سن «تجرد قطعی» که ۴۹ سالگی است عبور نکرده‌اند و به تجرد قطعی نرسیده‌اند.
مدیر کل اطلاعات و آمار جمعیت و مهاجرت سازمان ثبت احوال به افرادی که بالای سن متعارف ازدواج بوده و تا ۵۰ سالگی هرگز ازدواج نکرده‌اند، اشاره کرد و افزود: براساس آمارهای پایگاه اطلاعات جمعیت، در حال حاضر ۱۵۲ هزار نفر مجرد قطعی بالای ۵۰ سال سن در کشور زندگی می‌کنند.
محزون گفت: از این تعداد ۶۲ هزار نفر مرد و ۹۰ هزار نفر زن هستند که هرگز ازدواج نکرده‌اند.
وی با اشاره به اینکه در سال گذشته ۷۲۴ هزار و ۳۴۵ ازدواج به ثبت رسیده است، افزود: آمار ازدواج مردان بالای ۵۰ سال ۲۰ هزار و ۱۳۹ مورد بوده که ۳ درصد کل ازدواج‌ها را به خود اختصاص داده است که از این تعداد ۱۴ هزار و ۵۴ مورد ازدواج بار اول و ۶ هزار و ۸۵ مورد مربوط به ازدواج دفعات دوم به بعد بوده است.
محزون آمار ازدواج زنان بالای ۵۰ سال را نیز ۵ هزار و ۶۷۳ مورد ذکر کرد و گفت: ازدواج زنان این سن کمتر از یک درصد ازدواج‌های سال گذشته را به خود اختصاص داده که ۴ هزار و ۳۸۴ مورد ازدواج بار اول و یک هزار و ۲۸۹ مورد دفعات دوم به بعد بوده است.
پیش از این وزیر بهداشت نیز با تایید معضل جمعیت بر ضرورت تشویق ایرانیان به کودک آوری تاکید کرد و گفته بود: «موضوع جمعیت مشکل جدی است و برخاسته از نگاه متعصبانه مذهبی یا توهم نیست، این نگاه کاملاً هوشمندانه و ملی و در جهت استقلال و امنیت کشور است.»


نام:
ایمیل:
* نظر: