چهارشنبه ۰۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۲:۳۶
کد خبر: ۳۱۰۹۱
تاریخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۳۹۳ - ۲۱:۲۴
بازی سیاسی با بهای نفت ایران و روسیه، قمار بزرگی است که ممکن است به هزینه‌های گزاف برای دولت سعودی بینجامد.


عبدالباری عطوان در روزنامه رای‌الیوم نوشت: عربستان با بازی با قیمت نفت و افزایش تولید، دست به قمار بزرگی در برابر ایران و روسیه می‌زند و هزینه‌های این تصمیم سیاسی، برای ریاض بسیار بالا خواهد بود. عربستان در اجلاس اوپک مانع از کاهش تولید نفت (روزانه 30 میلیون بشکه نفت) شد ولی پیامدهای سیاسی این اقدام، با توجه به آسیب‌هایی که متوجه کشورهایی مانند روسیه، ایران، ونزوئلا، الجزایر و عراق می‌شود، برای ریاض بسیار گزاف خواهد بود. چرا که عربستان از نفت به عنوان سلاح استفاده می‌کند.
الرای‌الیوم افزود: احتمالا عربستان با حجم صندوق ذخیره ارزی معادل بیش از 675 میلیارد و 900 میلیون دلاری، در کوتاه مدت از سقوط قیمت نفت آسیب نخواهد دید، همچنان که هم‌پیمانان حوزه خلیج فارس این کشور نیز مانند کویت (با ذخیره 410 میلیارد دلاری) امارات (773 میلیارد دلار) و قطر (170 میلیارد دلار) آسیب چندانی در حوزه اقتصاد نخواهند دید. اما این کشورها و عربستان در حوزه سیاسی با پیامدهای بسیار منفی مواجه شده و ناگزیر به پرداخت هزینه‌های سیاسی گزافی در ابعاد داخلی، خارجی و منطقه‌ای خواهند شد.
یکی از شاهزادگان بلندپایه و مهم خاندان پادشاهی عربستان، شاهزاده «ولید بن طلال» در نامه سرگشاده‌ای به وزیر نفت این کشور و جمعی دیگر از وزرا نسبت به این پیامدها هشدار داده و در صفحه توییتر خود ضمن انتقاد از «کوچک‌‌انگاری آثار منفی این کاهش قیمت نفت بر بودجه و اقتصاد عربستان»، اظهارنظرهای مسئولان عربستانی با این رویکرد را محکوم کرده است. واقعیت این است که باید این موضع‌گیری را مورد توجه قرار داد زیرا این دیدگاه نماینده تفکر بخش مهمی از ساختار قدرت و جامعه عربستان است.
عطوان ادامه می‌دهد: هنگامی که عربستان در میانه دهه 80 میلیون‌ها بشکه نفت را وارد بازار کرد تا با هماهنگی آمریکایی‌ها، روند فروپاشی شوروی را تسریع بخشد، شوروی در موضع ضعف بود و اما امروز روسیه در حال شکوفایی و در مسیر بازیابی جایگاه و اقتدار بین‌المللی خود به رهبری پوتین مقتدر است؛ بعید نیست عدم ملاقات پوتین با سعود الفیصل در سفر اخیرش به مسکو، حاوی پیامی خاص و نشانه‌ای از تیرگی روابط عربستان و روسیه باشد.
الرای‌الیوم خاطرنشان کرد: در مجموع اقدام عربستان در کاهش قیمت نفت در سال 88 و بر اساس نظر آمریکایی‌ها، به در تنگنا قرار گرفتن عراق و حمله وی به کویت و اشغال این کشور و سپس اشغال عراق منجر شد؛ ولی در نهایت مشخص شد که آسایش خاطر عربستان و هم‌پیمانان خلیجی‌اش کاملا موقتی است و پیامدهای این سیاست در درازمدت کاملا معکوس شد. در عراق دولتی کاملا مخالف عربستان و همراستا با ایران روی کار آمد. امروز عراق بی‌ثبات است.
این روزنامه با بیان اینکه واکنش روسیه و ایران به اقدام عربستان دوستانه نخواهد بود می‌نویسد: واقعیت این است که عربستان در برابر این واکنش‌ها در داخل و خارج آسیب‌پذیر است.
نویسنده در پایان خاطرنشان کرد: ما نیز مانند بسیاری دیگر امیدوار بودیم سلاح نفت در منطقه برای مبارزه با آمریکا، بازپس‌گیری حقوق ملت فلسطین و آزادسازی قدس شریف به کار گرفته شود نه برای تامین منافع آمریکایی‌ها.


نام:
ایمیل:
* نظر: