يکشنبه ۲۹ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۵
کد خبر: ۲۱۴۱۰۳
تاریخ انتشار: ۱۸ فروردين ۱۴۰۰ - ۲۲:۱۹
سخنگوی وزارت امور خارجه ضمن تایید اخبار حمله به کشتی ایران در دریای سرخ اظهار داشت: کشتی تجاری ایران دچار آسیب جزیی شده و حادثه، خسارت جانی نداشته است.


سرویس سیاسی-

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سؤال خبرنگاران درخصوص اخبار حمله به کشتی ایران در دریای سرخ اظهار داشت: کشتی تجاری ایران با نام ساویز روز سه‌شنبه ١٧ فروردین حدود ساعت ۶صبح به وقت محلی در دریای سرخ و در نزدیکی سواحل کشور جیبوتی بر اثر انفجاری که منشأ و شیوه شکل‌گیری آن در دست بررسی است دچار آسیب جزیی شده است.
کشتی غیر نظامی «ساویز»
 برای برقراری امنیت دریانوردی بود
سخنگوی وزارت خارجه تاکید کرد: بر اساس اعلام قبلی رسمی و هماهنگی‌های انجام شده با سازمان بین‌المللی دریانوردی به عنوان نهاد مرجع، کشتی غیر نظامی ساویز برای برقراری امنیت دریانوردی در مسیر خطوط کشتیرانی و مقابله با دزدان دریایی در منطقه دریای سرخ و خلیج عدن مستقر شده بود. این کشتی عملا به عنوان ایستگاه لجستیکی (پشتیبانی فنی و تدارکات) ایران در دریای سرخ عمل می‌کرد و لذا مشخصات و ماموریت این کشتی قبلا به صورت رسمی به آن سازمان اعلام شده بود.
منشأ اتفاق، در دست بررسی است
خطیب‌زاده‌ افزود: در اثر حادثه رخ داده خوشبختانه هیچگونه خسارت جانی بوجود نیامده است و بررسیهای فنی در مورد چگونگی این حادثه و منشأ آن در حال انجام است و کشورمان کلیه اقدامات لازم از طریق مراجع بین‌المللی را در این خصوص انجام خواهد داد.
گفتنی است رسانه صهیونیستی «تایمز آو اسرائیل» سه‌شنبه شب ادعا کرد که یک کِشتی با پرچم ایران به نام «ساویز» در دریای سرخ هدف موشک قرار گرفته است.
این رسانه صهیونیستی در ادامه مدعی شد که این حادثه در نزدیکی یمن روی داده است.
رسانه صهیونیستی تایمز آو اسرائیل خبر خود را «بر اساس گزارش‌های تأیید نشده» منتشر کرده است.
تسنیم هم با تایید این حمله نوشت که «گفته می‌شود که این سانحه به دلیل انفجار مین‌های چسبان در بدنه کشتی رخ داده است.»
 کشتی ایران ساویز در چند سال گذشته در دریای سرخ به منظور پشتیبانی از تکاورهای ایرانی که به ماموریت اسکورت شناورهای تجاری اعزام می‌شوند مستقر بوده است.
نیویورک تایمز:
اسرائیل عامل حمله به کشتی ایرانی است
اسرائیل به آمریکا اطلاع داده بود
رسانه‌های آمریکایی به نقل از منابع ناشناس گزارش دادند، اسرائیل به آمریکا اطلاع داده که یک کشتی ایرانی را در دریای سرخ هدف قرار داده است.
روزنامه نیویورک تایمز به نقل از یک مقام آگاه آورده است، اسرائیلی‌ها این حمله را واکنش به آنچه که «حمله ایران علیه یک کشتی اسرائیلی» ادعا کرده‌اند، انجام داده‌اند.
پنتاگون: در حمله به کشتی «ایران ساویز»،
اطلاع و نقشی نداشته‌ایم
به گزارش رویترز، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا سخنگوی وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) در واکنش به حادثه کشتی ایرانی «ایران ساویز» در دریای سرخ مدعی شد که اطلاعی در این باره ندارد.
وی با رد هرگونه نقش نظامیان آمریکایی در حادثه کشتی «ایران ساویز» در دریای سرخ تأکید کرد که هیچ‌یک از نیروهای آمریکایی در حمله به این کشتی نقشی نداشته‌اند.نام:
ایمیل:
* نظر: