چهارشنبه ۲۵ فروردين ۱۴۰۰ - ۲۱:۴۳
کد خبر: ۲۱۲۸۵۷
تاریخ انتشار: ۱۸ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۱
در نامه به اشرف غنی مطرح شد
رسانه‌ها از نامه نگاری بین وزیر خارجه آمریکا و رئیس‌جمهور افغانستان در زمینه برگزاری نشست صلح این کشور با حضور ایران، روسیه، چین و برخی کشورهای دیگر با میزبانی ترکیه خبر دادند.
وزیر امور خارجه آمریکا در نامه‌ای به «اشرف غنی» رئیس‌جمهور افغانستان متذکر شده که از سازمان ملل تقاضا کرده برخی کشورها از جمله روسیه،ایران و چین  در نشست عالی هفته‌های آینده گفت‌وگوهای صلح افغانستان شرکت کنند.
به نوشته روزنامه دیلی صباح شبکه تلویزیونی «طلوع نیوز افغانستان» یکشنبه نامه «آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه آمریکا به غنی را منتشر و از وی نقل کرد که چهار پیشنهاد را برای روند صلح افغانستان ارائه داده است.
بلینکن در این نامه به عنوان اولین پیشنهاد گفت: «سازمان ملل متحد باید جلسه‌ای از وزرا و نمایندگان خارجه روسیه، چین، پاکستان، ایران، هند و ایالات متحده تشکیل دهد تا درباره یک رویکرد واحد برای حمایت از صلح در افغانستان بحث کند».
بلینکن  در نامه خود خطاب به رئیس‌جمهور افغانستان گفته که از ترکیه خواسته است میزبان مذاکرات آتی صلح افغانستان باشد. مذاکرات صلح افغانستان پس از توافق در فوریه سال 2020 بین طالبان و آمریکا که برای تعیین زمان خروج نیروهای خارجی از افغانستان در ازای تضمین‌های امنیتی تعیین شد، آغاز شد.کابل بر آتش بس دائمی پافشاری کرده ، خواسته‌ای که تاکنون توسط شورشیان رد شده است.
«مولود چاووش اوغلو» وزیر امور خارجه  ترکیه هفته گذشته گفت که ترکیه به امنیت افغانستان کمک کرده و حضور خود را در این کشور حفظ خواهد کرد. پارلمان ترکیه در اواخر سال 2020 میلادی به عنوان بخشی از ماموریت پشتیبانی ناتو در این کشور طرح تمدید اعزام نیروهای خود در افغانستان به مدت 18 ماه را تصویب
کرد.
پیشتر منابع آگاه از روند صلح افغانستان گفته بودند که «زلمی خلیل‌زاد» نماینده‌ ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان در دیدار با  غنی و «عبدالله عبدالله» رئیس‌شورای عالی مصالحه ملی حامل نامه‌ای ویژه از طرف وزیر خارجه‌ آمریکا بوده است. در این نامه، از مقامات دولت افغانستان خواسته شده است که به روند صلح سرعت داده شده و اجماع داخلی برای مذاکره با طالبان در سطحی جدید ایجاد شود.


نام:
ایمیل:
* نظر: