سه‌شنبه ۳۱ فروردين ۱۴۰۰ - ۰۱:۲۲
کد خبر: ۲۱۲۴۴۰
تاریخ انتشار: ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۱سرویس خارجی-
یگان «واکنش سریع» بن سلمان، ولیعهد عربستان که تاکنون ده‌ها عملیات ترور و سرکوب انجام داده، همان یگانی است که فرمان قتل فجیع «جمال خاشقجی» را اجرا کرده است. بن سلمان با تشکیل این «یگان قتل» بسیاری از امور خود را پیش می‌برد.
محمد بن سلمان ولیعهد سعودی از سال 2017 بود که تصمیم گرفت تا یک گروه نظامی مختص به خود داشته باشد؛ یگانی ویژه برای انجام قتل‌های بی‌سرو صدا، شکنجه و آدم ربایی. به همین دلیل با گلچین افراد نظامی واحدی تشکیل داد که به یگان «واکنش سریع» یا «یگان النمر»(یگان ببر) معروف شده است. گزارش سازمان ملی اطلاعات آمریکا درباره قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد عربستانی، که چند روز پیش منتشر شد بار دیگر نام «یگان واکنش سریع» که واحدی از گارد پادشاهی سعودی است را بر سر زبان‌ها‌انداخت. در این گزارش آمده که هفت تن از قاتلینی که برای کشتن خاشقجی به اسلامبول فرستاده شده بودند، از این واحد نظامی بودند. «ند پرایس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز روز دوشنبه گفت واشنگتن از ریاض خواسته «نیروی واکنش سریع» عربستان را که مستقیماً از ولی‌عهد سعودی دستور می‌گیرد،
منحل کند. اما از این یگان چه می‌دانیم؟ وبسایت میدل ایست آی
(مستقر در لندن) اولین وبگاهی بود که در سال ۲۰۱۸ و چند روز پس از قتل «جمال خاشقجی» به نقل از منابعی که نامی از آنها نبرد، این یگان را مسئول ترور خاشقجی و تکه تکه کردن او معرفی کرد. سپس شبکه بی‌بی سی به نقل از منابعی در داخل عربستان گزارش میدل ایست آی را تأیید کرد. همان زمان رسانه‌ها نوشتند که تیم ترور متشکل از ۱۵ تن از اعضای سازمان‌های امنیتی سعودی بودند. آن زمان گذشت تا اینکه «سعد الجبری» مقام اطلاعاتی سعودی که در کانادا و تحت تدابیر شدید امنیتی اقامت دارد، در سال ۲۰۲۰ از «محمد بن سلمان» در دادگاهی در واشنگتن شکایت و او را به تلاش برای ترور خود متهم کرد. الجبری فردی است که در زمان ولیعهدی «محمد بن نایف» نزدیک‌ترین فرد اطلاعاتی به وی بود و به گفته رسانه‌ها اسنادی در دست دارد که می‌تواند برای بن سلمان «خطرناک» باشد.
طبق گزارش فارس، در متن شکایت وی، نام یگان «واکنش سریع» به روشنی به عنوان تیم مسئول ترور ذکر شده و شرح مفصلی از آن آمده است. به گفته الجبری، این یگان که حال دیگر با عنوان «یگان ترور» شناخته می‌شود، در سال ۲۰۱۷ و همزمان با انتخاب «محمد بن سلمان» به عنوان ولیعهد سعودی تشکیل شد و اعضای آن از درون نهادهای نظامی و امنیتی مورد وثوق بن سلمان انتخاب شدند و او اختیارات کامل به این یگان برای انجام عملیات‌های سری و ترور مخالفان در داخل و خارج عربستان، داد. هرچند ترور خاشقجی به نحوی انجام شد که آبرو و اعتبار سعودی‌ها به خصوص «محمد بن سلمان» را برد و اصل سری و محرمانه بودن ترور از موضوعیت افتاد.
وبگاه «ویکی لیکس سعودی» نیز در گزارشی از این یگان، نوشته که اعضای یگان «النمر» ۵۰ نفر بیشتر نیستند و شخص بن سلمان آنها را از میان نهادهای امنیتی و نظامی به اصطلاح گلچین کرده است و سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) نیز در سال ۲۰۱۸ از وجود چنین یگانی به فرماندهی «احمد عسیری» معاون رئیس‌سازمان اطلاعات سعودی با کارکرد سرکوب مخالفان آگاه بوده است.
روش‌های مورد علاقه این یگان
به گفته معارضان عربستانی، این یگان از راه‌های مختلفی برای ترور مخالفان از جمله تصادفات ساختگی تا آتش زدن خانه و ایجاد مسمومیت در فرد، بهره می‌برد. وبگاه شبکه الجزیره نیز در گزارشی نوشته که اولین عملیات یگان «النمر» سقوط ساختگی بالگرد «منصور بن مقرن» معاون امیر منطقه «عسیر» و پسر ولیعهد اسبق سعودی در سال ۲۰۱۷ در جنوب عربستان بود. روزنامه «نیویورک تایمز» نیز روز شنبه در گزارشی نوشت که قتل «جمال خاشقجی» تنها عملیات به اصطلاح محرمانه یگان واکنش سریع نبوده و این گروه تاکنون ده‌ها عملیات انجام داده است. از جمله اینکه مخالفان را به زور از دیگر کشورها به عربستان بازگرداند و همچنین در بازداشت و فعالان حقوق بشری از جمله «لجین الهذلول» نیز این گروه دست داشته است. این روزنامه نوشته که یک زن در سال ۲۰۱۸ به علت شکنجه روحی از سوی اعضای این گروه، مجبور به خودکشی شد!
بن سلمان: من بی‌گناهم
با وجود تمامی این گزارش‌ها، «محمد بن سلمان» نه تنها هرگونه صدور فرمان برای قتل خاشقجی را منکر شده، بلکه اساسا وجود یگانی به نام «یگان واکنش سریع» را نیز رد کرده است.
بن سلمان در مصاحبه‌های متعددی گفته است، او به عنوان حاکم کشور، مسئول کشته شدن جمال خاشقجی است، اما عاملان را بی‌ارتباط با خود و «مزدورانی سرکش» توصیف کرده که دستگیر و به دادگاه معرفی شده‌اند. «محمد بن سلمان» در جریان پاسخ به جلب وی از سوی دادگاه واشنگتن در قضیه «سعد الجبری» نیز، گفته بود که هیچ ارتباطی میان او و یگان واکنش سریع نیست و اساسا چنین یگانی وجود ندارد. با تمامی این اوصاف، کاخ سفید اعلام کرده قصد ندارد هیچ تحریمی علیه ولی‌عهد سعودی اعمال کند و به تحریم صدور روادید برای ۷۶ تن از افراد نظامی و امنیتی عربستان اکتفا می‌کند.
بن سلمان را به آمریکا راه ندهید!
امتناع جوبایدن رئیس‌جمهور آمریکا از مجازات بن سلمان در حالی است که «ایلهان عمر» نماینده دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا، لایحه درخواست تحریم محمد بن سلمان ولیعهد سعودی را به دلیل دستور قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار اهل عربستان، تقدیم سنا کرد. همزمان «تام مالینووسکی»، عضو دموکرات کنگره آمریکا و دو نماینده حزب دموکرات این پیشنهاد را مطرح کردند که شامل ممانعت از ورود محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان به آمریکا به دلیل دست داشتن در قتل جمال خاشقجی،
و ممنوع السفر کردن تمام افرادی است که نامشان در گزارش سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا(سیا) آمده است.


نام:
ایمیل:
* نظر: