يکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹ - ۰۳:۱۰
کد خبر: ۲۰۴۴۶۶
تاریخ انتشار: ۰۸ آذر ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۰
یک کارشناس:
یک کارشناس صنعت خودرو تصریح کرد: وضعیت امروز خودروسازی پیامد ۳۰ سال همکاری با فرانسوی‌ها است.

مرتضی شجاعی در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، درخصوص احتمال همکاری مجدد فرانسوی‌ها با خودروسازان داخلی گفت: از مهم‌ترین بهانه‌های همکاری مجدد ایران‌خودرو و سایپا با فرانسوی‌ها می‌توان به زیرساخت‌های تولید خودرو متناسب با محصولات فرانسوی در کشور، تعهدات روی زمین مانده خودروسازان و تأسیس شرکت‌های ایکاپ و سایپا - سیتروئن پس از برجام اشاره کرد که به‌دلیل سرمایه‌گذاری مشترک، قاعدتاً طرف فرانسوی به‌دنبال کسب منافع بیشتری از این سرمایه‌گذاری خواهد بود.
وی افزود: از طرفی به‌دلیل سایه سنگین تصمیمات سیاسی و دولتی بر صنعت خودرو، احتمال این‌که همکاری مجدد ایران با پژو و رنو امتیازی به طرف‌ اروپایی برای بازگشت به برجام محسوب شود، دور از ذهن نیست. چنین رخدادی به محدود شدن تحرکات خودروسازان متناسب با خواست و اراده فرانسوی‌ها و افزایش شکاف میان فناوری ساخت خودرو در ایران با سایر کشورها منجر خواهد شد.
این کارشناس صنعت خودرو درباره دلایل مخالفت با حضور مجدد فرانسوی‌ها در صنعت خودروی ایران اظهار کرد: مهم‌ترین دلیل عقب‌ماندگی و درجا زدن صنعت خودروی ایران، تجربه همکاری با فرانسوی‌ها در 30 سال گذشته است، در واقع کیفیت همکاری با فرانسوی‌ها، اصلی‌ترین عامل وضعیت فعلی خودروسازی کشور است که به‌نظر نیاز به توضیح نداشته باشد.
شجاعی با اشاره به این‌که از اواخر دهه 60 با راه‌اندازی خط تولید پژو 405 در ایران همکاری با فرانسوی‌ها آغاز شد، گفت: دستیابی به دانش فنی و امید به خودروساز شدن، از مسیر مونتاژکاری محصولات فرانسوی‌ها و سپس مهندسی معکوس از اواخر دهه 60 پایه‌ریزی شد و به‌دلایل متعدد از جمله مقاومت فرانسوی‌ها در انتقال دانش و غفلت از توانمندسازی صنایع پایین‌دستی برای تأمین قطعات این خودروها محقق نشد.
وی ادامه داد: نتیجه چنین سیاست‌گذاری، استمرار تولید محصولات از رده ‌خارج فرانسوی در ایران با کیفیتی پایین‌تر از نسخه‌های اولیه و با وابستگی قابل توجه ارزی بوده که در شرایط محدودیت منابع ارزی و خروج فرانسوی‌ها از ایران، زیرساخت‌های تولید خودرو نیز در کشور دچار اختلال می‌شوند؛ این همان تجربه دردناک دو دوره تحریم ایران در سال‌های 91 و 97 است.
این کارشناس صنعت خودرو تأکید کرد: البته انحصار و اطمینان از فروش محصولات در بازار و ناسازگاری ماهیت خودروهای فرانسوی با شیوه استفاده از خودرو در ایران نیز در عقب‌ماندگی صنعت نقش داشته است که به‌طور مجزایی قابل بحث است.
شجاعی اظهار کرد: فرانسوی‌ها با مونتاژ خودرو و وابسته نگه‌داشتن ایران به فناوری و قطعات منفصله، صرفاً به‌دنبال دستیابی به بازار بِکر خودرو در ایران با دور زدن حقوق گمرکی هستند چرا که واردات قطعات منفصله خودرو تعرفه نازل‌تری نسبت به واردات خودرو دارد و به این روش محصول نهایی رقابت‌پذیری بیشتری در بازار نسبت به مشابه وارداتی دارد.
وی یادآور شد: در دور دوم تحریم‌ها، پس از تکرار پیامدهای ترک ایران از سوی فرانسوی‌ها، رضا رحمانی وزیر وقت صنعت، معدن و تجارت بارها وعده داد، پژو و رنو دیگر جایی در ایران نخواهند داشت. امیدوارم این نگاه ناشی از شناخت منفعت‌طلبی صرف فرانسوی‌ها در طول دهه‌ها همکاری با ایران باشد و رزم‌حسینی وزیر فعلی صمت نیز این تجربه گران‌بها را فراموش نکند.
شجاعی بیان کرد: هرچند پیشرفت صنعت خودرو در زمینه تقویت صنایع پایین‌دستی و نگاه به خودروسازی به‌عنوان یک بنگاه صنعتی و اقتصادی پس از تحریم اخیر بسیار آهسته بوده است، اما بازگشت فرانسوی‌ها با رویه سابق می‌تواند اندک تلاش اخیر را هم بر باد دهد و ایران را مجدداً در ریل مونتاژکاری صرف بیندازد. همکاری با شرکای خارجی نباید ایران را به فروشگاه محصولات آنها تبدیل کند.


نام:
ایمیل:
* نظر: