جمعه ۰۷ آذر ۱۳۹۹ - ۰۳:۱۰
کد خبر: ۲۰۲۰۸۴
تاریخ انتشار: ۱۰ آبان ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۰
سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا تشریح کرد
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با‌اشاره به مصوبات جلسه دیروز این ستاد، از اعمال محدودیت‌های ضد کرونا در 25 مرکز استان و 46 شهرستان علاوه‌بر 43 شهرستان قبلی خبر داد.

به گزارش ایسنا، علیرضا رئیسی درباره چهل و دومین جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا که با حضور رئیس‌جمهور تشکیل شد، گفت: در این جلسه رئیس‌جمهور بر مباحث مطرح شده در جلسه‌ای که با حضور مقام معظم رهبری برگزار شد و همچنین رهنمودهای ایشان، مروری داشتند. در این جلسه گزارش‌های مختلفی ارایه شد. آخرین وضعیت کرونا و اقدامات انجام شده نیز مطرح شد و رؤسای کمیته‌ها گزارش‌هایی ارایه دادند و در ارتباط با تشکیل قرارگاه عملیاتی ستاد ملی نیز بحث شد. رئیسی درباره مصوبات این جلسه اظهارداشت: مصوبات مهمی به تصویب رسید. هفته گذشته ۴۳ شهرستان در وضعیت بحرانی بودند که در گروه‌های شغلی 2، 3 و 4 محدودیت ایجاد شده بود، این محدودیت‌ها به مدت یک هفته دیگر در این شهرستان‌ها تمدید شد. وی افزود: با توجه به اینکه الگوی بیماری در استان تهران و البرز شبیه هم است و مراوادات زیادی بین این دو استان صورت می‌گیرد، مقرر شد مصوبات در ارتباط با استان تهران، در ارتباط با استان البرز هم وضع شود و این موضوع تصویب شد. سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا تاکید کرد: مراقبت الکترونیک افراد در قرنطینه با کمک وزارت ارتباطات، از نکات مورد بحث در جلسه بود. همچنین مقرر شد برای تکمیل زنجیره اطلاعات، تمام مراکز درمانی دولتی، خصوصی، عمومی، خیریه و... مکلف باشند تا اطلاعات بیماران مبتلا یا مشکوک به کرونا را به وزارت بهداشت ارایه دهند.
اعمال محدودیتهای جدید
در مراکز ۲۵ استان از چهارشنبه
رئیسی ادامه داد: محدودیت‌های شغلی جدید در مشاغل گروه ۳و ۴ در مرکز ۲۵ استان اعمال می‌شود. گروه 3 مشاغل شامل عدم فعالیت در دانشگاه‌ها، مدارس، زبان‌سراها، آموزشگاه‌ها، کتابخانه‌ها، سینما، تئاتر، موزه، آرایشگاه، مساجد، مصلی، آزمون‌های حضوری و... می‌شود. در گروه چهار نیز فعالیت باشگاه‌ها، کافه‌ها، قهوه‌خانه‌ها ممنوع اعلام می‌شود. این محدودیت‌ها از روز چهارشنبه به مدت ۱۰ روز اعمال می‌شود و قابل تمدید خواهد بود. وی افزود: محدودیت‌های اعلام شده باید در استان‌های البرز، خراسان رضوی، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، فارس، قم، مرکزی، خوزستان، اصفهان، اردبیل، کرمانشاه، خراسان شمالی، ایلام، چهارمحال و بختیاری، خراسان جنوبی، بوشهر، هرمزگان، یزد، ایلام، همدان، زنجان، تهران، کردستان، سمنان و کرمان به مدت ۱۰ روز از روز چهارشنبه اعمال
شود.
اعمال مقرارت سخت‌گیرانه
در ۴۶ شهرستان جدید علاوه‌بر‌ ۴۳ شهرستان قبلی
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: مقرارت سخت‌گیرانه‌ای در ۴۶ شهرستان جدید به علاوه‌ ۴۳ شهرستان هفته قبل قرار است اعمال شود که در گروه‌های شغلی ۲و ۳ و ۴ خواهد بود. بر این اساس در رده شغلی دوم فعالیت در پاساژها، مراکز خرید، مال‌های بزرگ، تمرینات و مسابقات ورزشی، مساجد و مصلی‌ها، قنادی‌ها، آبمیوه و بستنی فروشی‌ها، مراکز تهیه غذای با پذیرش مشتری(به صورت بیرون بر مجاز به فعالیت هستند)، آرایشگاه مردانه، بازار فروش خودرو، مراکز شماره‌گذاری خودرو، فرش و موکت فروشی، اسباب‌بازی فروشی‌ها فروشگاه لوازم خانگی مانند عمده‌فروشی و خرده‌فروشی، خدمات چاپ دجیتال، تزیینات داخلی ساختمان، کادوفروشی‌ها، پارچه فروشی، عکاسی، آژانس، مشاور املاک، پرده‌سراها، فروش کیف و کفش، لوازم تحریر، خیاطی، خرازی، فروشگاه لوازم آرایشی_بهداشتی از جمله مصادیق گروه شغلی دو هستند. رئیسی ادامه داد: این ۴۶ شهرستان شامل؛ در استان آذربایجان شرقی شهرستان‌های اهر، بناب، شبستر، میانه، در آذربایجان غربی‌اشنویه، بوکان، تکاب، خوی، سلماس، نقده، استان اصفهان، کاشان، شهرضا، مبارکه، در اردبیل مشکین‌شهر، در استان البرز نظرآباد، در خراسان جنوبی شهرستان‌های بیرجند، طبس، قائنات، در استان خراسان رضوی شهرستان تربت حیدریه، سبزوار، نیشابور، کاشمر، گناباد، استان خراسان شمالی اسفراین، استان سمنان شهرستان دامغان، گرمسار، استان فارس شهرستان ممسنی، استان کردستان شهرستان سقز، سنندج، کامیاران، مریوان، استان کرمان شهرستان زرند و شهربابک، در کرمانشاه شهرستان‌های جوانرود، سرپل ذهاب، کنگاور، در لرستان شهرستان دلفان، استان مازنداران شهرستان رامسر، استان مرکزی شهرستان خمین، در همدان شهرستان اسدآباد، کبودرآهنگ، استان یزد شهرستان‌های بافق و میبد هستند که شامل محدودیت‌های گروه شغلی ۲و ۳ و ۴ می‌شوند. وی تاکید کرد: با حساب ۴۳ شهرستان قبلی، ۴۶ شهرستان‌هم تازه اضافه شده و در مجموع ۸۹ شهرستان کشور در محدودیت‌هایی اعلام شده خواهند بود و ۲۵ مرکز استان نیز شامل محدودیت گروه ۳ و ۴ خواهند شد و بسته به وضعیت شهرستان و استان ممکن است محدودیت‌ها تمدید شود.
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره وضعیت بیماری در کشور، گفت: روند ابتلا و فوت ناشی از کرونا در کشور صعودی است. در جلسه نیز تاکید شد که رعایت پروتکل‌ها و محدودیت‌ها باید جدی گرفته شود. همه اعلام آمادگی کردند تا به این ترتیب با تکیه بر عزم مردم و پشتیبانی دولت بتوانیم بیماری را کنترل کنیم.


نام:
ایمیل:
* نظر: