پنجشنبه ۰۸ آبان ۱۳۹۹ - ۲۲:۳۸
کد خبر: ۱۹۸۹۶۴
تاریخ انتشار: ۳۱ شهريور ۱۳۹۹ - ۲۰:۳۰
رهبر انقلاب تاکید کردند
رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح روز گذشته در ارتباط تصویری با مراسم تکریم و تجلیل از پیشکسوتان دفاع مقدس و مقاومت، با‌ اشاره به پیروزی درخشان و واضح ملت ایران در دفاع مقدس گفتند: این واقعیت، نتیجه‌ رهبری و فرماندهی شگفت‌انگیز امام‌خمینی، حضور همه‌جانبه‌ قشرهای مختلف مردم و اقدامات و ابتکارات عقلایی مدافعان اسلام و انقلاب در این حماسه‌ تاریخی بود که باید مراقب تلاش دشمنان در تحریف واقعیات این قطعه از هویت برجسته‌ ایرانیان باشیم.

رهبر انقلاب همچنین با ابراز تأسف شدید از جان باختن روزانه حدود ۱۵۰ نفر بر اثر کرونا، مردم را به رعایت کامل و مستمر دستورالعمل‌های بهداشتی فراخواندند.
فرمانده کل قوا، تکریم و تجلیل از پیشکسوتان و رزمندگان دفاع مقدس را وظیفه‌ حتمیِ ملی و توصیه‌ مؤکد اسلام خواندند و افزودند: برای درک عظمت کار این عزیزان و هم‌رزمان شهیدشان باید عظمت میدان دفاع مقدس و چرایی و چگونگی این قطعه‌ مهم از تاریخ ایران را به‌خوبی درک و فهم کرد.
چه کسانی صدام را
به حمله تحریک کردند؟
حضرت آیت‌الله‌العظمی‌خامنه‌ای صدام جاه‌طلب را تنها ابزاری در دست قدرت‌های بزرگ به‌ویژه آمریکا برشمردند و افزودند: طرف‌های اصلی نبرد با ملت ایران یعنی «آمریکای ضربه‌خورده از انقلاب اسلامی، قدرت‌های نگران از ظهور یک هویت جدید اسلامی-  ایرانی در منطقه، ناتو و کشورهای اروپای غربی و شرقی»، صدام را به حمله تحریک کردند تا نظام و انقلاب اسلامی را در هم بکوبند.
ایشان با‌ اشاره به انتشار اسناد توافق‌های آمریکا و صدام قبل از آغاز جنگ، گفتند: در طول سال‌های جنگ نیز کمک‌های نظامی، اطلاعاتی و مالی غرب و شرق به رژیم بعثی از طریق امارات، کویت، عربستان و دیگر مسیرها ادامه داشت.
رهبر انقلاب، علاوه ‌بر تحریک دشمنان، اوضاع داخلی ایران را نیز در تشجیع صدام به حمله، مؤثر دانستند و افزودند: وضع نامناسب ارتش از لحاظ امکانات و فرماندهی در سال آغاز جنگ، نوپدید بودن سپاه و کمبود شدید امکانات دفاعی، واقعیاتی بود که دشمن از آنها اطلاع داشت و همین مسائل نیز آن را به آغاز جنگ، بیشتر تحریک کرد.
حضرت آیت‌الله‌العظمی‌خامنه‌ای پس از تشریح چگونگی آغاز جنگ تحمیلی هشت‌ساله به بررسی مستند عوامل و نکات مهم دفاع جانانه و پیروزمندانه‌ ملت ایران در مقابل دشمنان پرداختند.
درایت اعجاب‌انگیز امام (رحمهًْ‌الله علیه)
ایشان در این زمینه، رهبری و فرماندهی امام خمینی (رحمهًْ‌الله علیه) را از آغاز تا پایان دفاع مقدس بسیار حساس و شگفت‌انگیز برشمردند و بیان داشتند: امام از همان آغاز، ابعاد و حجم واقعی کارزار را شناخت و با درایتی اعجاب‌انگیز اعلام کرد که این جنگ، نبرد دو کشور همسایه نیست بلکه دشمنان انقلاب اسلامی و ملت ایران در پشت صدام در مقابل نظام اسلامی صف‌آرایی کرده‌اند.
تشخیص حیاتی امام راحل
رهبر انقلاب، آوردن ملت به صحنه‌ دفاع مقدس را تشخیص حیاتی امام راحل عظیم‌الشأن دانستند و افزودند: امام با درک عمیق خود، مانند اصل انقلاب، ملت را به وسط میدان کارزار همه‌جانبه آورد، چرا که فهمید صِرف حضور نیروهای مسلح نمی‌تواند مسئله را حل کند.
ایشان، شخصیت‌ بی‌نظیر، نفوذ معنوی، صداقت و معصومیت در بیان حقایق و واقعیات و نگاه تیزبین را از دیگر ویژگی‌های فرماندهی امام در هشت سال دفاع مقدس برشمردند و گفتند: امام با قاطعیتی فوق‌العاده و بی‌نظیر، فرمان می‌داد و کارها را به‌پیش می‌برد، که تأکید بر شکست حصر آبادان و آزادسازی خرمشهر و سوسنگرد از نمونه‌های این قاطعیت عجیب است.
موضع‌گیری‌های هوشمندانه امام راحل
 به اقتضای شرایط مختلف جنگ
حضرت آیت‌‌الله ‌‌العظمی ‌خامنه‌ای موضع‌گیری‌های هوشمندانه به اقتضای شرایط مختلف جنگ را از دیگر ویژگی‌های امام خواندند و با ذکر نمونه‌هایی افزودند: دادن روحیه به ملت و تحقیر دشمن در هنگام لازم، جلوگیری از آفت مخرّب غرور در پیروزی‌ها و دلگرمی ‌دادن و تفقد رزمندگان در مواقع مورد نیاز، از جمله روش‌هایی بود که این پدر مهربان و مدیر معنوی، آگاه و مسلط بر میدان، به‌کار می‌گرفت و دفاع مقدس را هدایت می‌کرد.
ابراز تأسف از یک غفلت
رهبر انقلاب با ابراز تأسف از غفلتی که در نوشته‌ها و مباحث مربوط به دفاع مقدس درباره‌ نقش امام خمینی وجود دارد، اظهار داشتند: باید در این زمینه کار جدی و گسترده انجام شود.
ایشان سپس با تأکید بر مراقبت از تلاش دشمن برای تحریف واقعیات دفاع مقدس، به بیان نکاتی درباره‌ ابعاد شگرف و عظیم این پدیده پرداختند.
«پیروزی درخشان و روشن ملت ایران در جنگ تحمیلی» نخستین نکته‌ای بود که حضرت آیت‌الله‌العظمی‌خامنه‌ای به آن‌ اشاره کردند و گفتند: هدف دشمن از به‌راه انداختن جنگ، ساقط کردن نظام اسلامی، سلطه‌ مجدد بر ایران و تجزیه‌ کشور بود اما یک وجب از خاک ایران را نتوانستند‌ اشغال کنند و یک قدم هم نتوانستند جمهوری اسلامی و ملت ایران را به عقب برانند.
ایشان با‌ اشاره به شکست‌های مداوم ایران در جنگ‌های یکی دو قرن اخیر در دوره‌ قاجار و در دوره‌ پهلوی و تحقیر سران ایران در آن دوران، افزودند: ملت ایران در دفاع مقدس توانست در مقابل قدرت‌های شرق و غرب و کشورهای وابسته به آنها بِایستد و با سربلندی پیروز شود و بر همین اساس، این دفاع پیروزمندانه، بخشی از هویت ملی ایران است.
رهبر انقلاب اسلامی در نکته‌ بعد، دفاع مقدس را از ابتدا تا انتها یکی از «عقلانی‌ترین و مدبرانه‌ترین حرکات ملت ایران» برشمردند و گفتند: برخی‌ها تلاش دارند تا با استناد به خطایی که در یک جمعی صورت گرفته، دفاع مقدس را به بی‌تدبیری متهم کنند، درحالی‌که این دفاع از همان شروع کار یعنی همکاری ارتش و سپاه و انتخاب تاکتیک‌های مبتکرانه و شجاعانه و انجام اقدامات بزرگ و شگفت‌آور در عملیات‌ها تا پایان جنگ و قبول قطعنامه، همه مبتنی بر عقلانیت و تدبیر بود.
یک مدل بی‌نظیر
 و بی‌سابقه در جهان
«شکل گرفتن یک مدل جدید از حضور مردمی و بروز استعدادها در دفاع مقدس» سومین نکته‌ای بود که حضرت آیت‌الله‌العظمی‌خامنه‌ای به آن‌ اشاره کردند و افزودند: این مدل بی‌نظیر و بی‌سابقه در جهان به‌گونه‌ای بود که هر فردی اعم از رزمنده‌ چهارده‌ساله تا پیرمرد هفتادساله یا دختر دانش‌آموز دبستانی و بانوان محترم در پشت جبهه یا پزشک و جراح و کشاورز و کارمند و دانشجو و شاعر و انواع قشرها و صنوف مختلف، هریک جایگاه خود را در این شبکه‌ عظیم مردمی پیدا می‌کردند و مشغول دفاع و خدمت می‌شدند.
ایشان خاطرنشان کردند: در این مدل گسترده حضور مردمی، استعدادهای مهمی ‌ظهور می‌یافت و به‌عنوان مثال یک جوان روستایی از کرمان تبدیل به حاج قاسم سلیمانی شد، یا یک افسر جوان تبدیل به فرمانده‌ای مجرب و توانا همچون شهید صیاد شیرازی و شهید بابایی شد، و یا از یک روزنامه‌نگار داوطلب در کوران حوادث جبهه، نابغه‌ اطلاعاتی مثل شهید باقری ساخته شد.
ابزار اقتدار ملی
رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: امروز هم اگر همت شود و نگاه صحیح به مسائل و مردم وجود داشته باشد، می‌توان از این مدل بی‌نظیر استفاده کرد. البته بحث جنگ با بحث اقتصاد متفاوت است ولی صاحبان فکر می‌توانند در بررسی‌ها و پژوهش‌های خود، این مدل را به‌عنوان ابزار اقتدار ملی در نظر بگیرند.
حضرت آیت‌الله العظمی‌خامنه‌ای نقش‌آفرینی مردم و گروه‌های مختلف در پشت جبهه را بخش دیگری از این مدل عظیم مردمی دانستند و گفتند: کمک‌های مالی مردمی، آذوقه‌رسانی به جبهه‌ها، رسیدگی به مجروحان، بدرقه و تشییع باشکوه شهیدان در شهرها، حمایت‌های فرهنگی تبلیغاتی و مقابله با عملیات روانی دشمن، پذیرایی و اسکان جنگ‌زدگان در شهرها، و مقاومت مردم در شهرهایی که آماج حملات موشکی رژیم بعث بودند، نمونه‌هایی از این نقش‌آفرینی‌ها هستند.
ایشان بروز عالی‌ترین فضایل اخلاقی و معنوی و تعالی روحی در میان رزمندگان را یکی از فصل‌های درخشان کتاب قطور دفاع مقدس برشمردند و افزودند: شرح‌حال‌هایی که از برخی رزمندگان نوشته شده، وصیت‌نامه‌ شهدا، فضایل اخلاقی همچون صدق و صفا، اخلاص، تواضع، خدمت به دیگران، ایثار، فداکاری، سحرخیزی‌ها و عبادت‌های عارفانه، بی‌اعتنایی به زیورهای دنیوی و رفتارها و حالات مادران در اعزام جوانان خود به جبهه و استقبال از فرزندان شهیدشان، همه به برکت اسلام و ایمان عمیق دینی بود که در دوران دفاع مقدس تجلی و بروز یافت.
سرمایه‌سازی دفاع مقدس برای کشور
«سرمایه‌سازی دفاع مقدس برای کشور» نکته‌ بعدی بود که رهبر انقلاب اسلامی به آن‌ اشاره کردند و گفتند: یکی از این سرمایه‌سازی‌های ارزشمند «امنیت» است که به برکت دفاع مقدس به‌دست آمده زیرا دفاع ملت ایران نشان داد که هزینه‌ تعرض و تجاوز به کشور بسیار بالا است و هر متجاوزی با پاسخ کوبنده مواجه می‌شود، بنابراین متجاوز قبل از هر اقدامی تأمل خواهد کرد و آن را به‌صرفه نخواهد دانست.
ایشان «روحیه‌ خودباوری» و «حرکت به سمت نوآوری‌های فنی و علمی» را یکی دیگر از سرمایه‌های دوران دفاع مقدس دانستند و افزودند: در همان دوران و هنگامی ‌که شهرهای ایران هدف موشک‌های دشمن بود و هیچ کشوری به ما موشک و تجهیزات نمی‌داد، شهید طهرانی‌مقدم و دوستان وی، صنایع موشکی را پایه‌گذاری کردند و توانایی کنونی موشکی، نتیجه‌ همان روحیه‌ خودباوری و حرکت علمی‌آن زمان است.
رهبر انقلاب اسلامی، جرأت انجام کارهای بظاهر نشدنی و ارتقای سرمایه‌ انسانی کشور را از جمله سرمایه‌های دوران دفاع مقدس برشمردند و گفتند: یک نمونه از سرمایه‌های انسانی دوران دفاع مقدس، شهید سلیمانی بود که در عرصه‌ منطقه و دیپلماسی، اقدامات شگفت‌آوری انجام می‌داد و هنوز ملت ایران از گستره‌ فعالیت‌های این شهید عزیز اطلاع کافی ندارد.
دولت‌های غربی با حمایت کامل از صدام ادعاهای حقوق بشری و انسانی خود را عملاًً لگدمال کردند
حضرت آیت‌الله‌العظمی‌خامنه‌ای «آشنایی بیشتر ملت ایران با ذات و واقعیت تمدن غرب» را از دیگر نکات هشت سال دفاع مقدس دانستند و افزودند: در تاریخ معاصر ایران، عناد و خباثت دولت‌های غربی در حق ملت ایران چندبار آشکار شده اما این دولت‌ها با حمایت کامل از حکومت فاسد، ضدبشری و دیکتاتوری صدام، ادعاهای حقوق بشری و انسانی خود را عملاًً لگدمال کردند و ماهیت خود را بروز دادند، که این شناخت عمیق خیلی مهم است و باید در همه‌ تصمیمات ما نقش داشته باشد.
ایشان «بروز توانایی‌ها و ظرفیت‌های ملت ایران برای جهانیان» را از دیگر نکات تأمل‌برانگیز دفاع مقدس برشمردند و بیان داشتند: دفاع مقدس در اوج حملات رسانه‌ای دشمنان ایران، خود به یک «رسانه‌ رسا و صدای بلند» تبدیل شد و با نشان دادن شجاعت، وحدت، همت و مقاومت ملی ایرانیان، برای این ملت در جهان ارزش و وجهه درست کرد.
رهبر انقلاب اسلامی، دفاع مقدس را تابلویی عظیم و درخشان در پیش روی ملت ایران خواندند و افزودند: جنگ پدیده‌ای سهمگین و خشن است اما با وجود همه‌ مشکلات و ضایعات آن، دفاع مقدس برای ملت ایران برکات، بشارت‌ها، پیشرفت‌ها و طراوت‌هایی به ارمغان آورد.
حضرت آیت‌الله‌العظمی‌خامنه‌ای ادبیات جهاد در قرآن را بشارت‌آمیز و در نفی ‌ترس و اندوه دانستند و گفتند: نظیر همین ادبیات درباره‌ مقاومت وجود دارد و قرآن تأکید می‌کند اگر استقامت کنید، ‌ترس و اندوه که دو آفت بزرگ برای یک ملت است، از شما برداشته خواهد شد.
هرچه از زمان دفاع مقدس دورتر می‌شویم باید به معرفت آن نزدیک‌تر شویم
ایشان کارهای انجام‌شده درخصوص دفاع مقدس را باارزش اما کم دانستند و خاطرنشان کردند: هرچه از زمان دفاع مقدس دورتر می‌شویم باید به معرفت آن نزدیک‌تر شویم، چرا که دست‌های تحریفگر در کمین هستند.
ادبیات دفاع مقدس؛ سرچشمه‌ای جوشان
رهبر انقلاب اسلامی، ادبیات دفاع مقدس را به سرچشمه‌ای جوشان تشبیه کردند و با تأکید بر تولید متون فاخر ادبی به‌عنوان منابع غنی برای خلق آثار هنری و همچنین لزوم شخصیت‌پردازی از شهیدان و رزمندگان جنگ، گفتند: موضوع یادواره‌های دفاع مقدس نیز مسئله‌ مهم دیگری است که از ایجاد فاصله‌ نسلی در مقوله‌ جهاد و مقاومت جلوگیری می‌کند.
مدافعان حرم؛ نمونه‌ای درخشان
 از استمرار روحیه‌ جهاد در نسل جدید
حضرت آیت‌الله‌العظمی ‌خامنه‌ای، مدافعان حرم را نمونه‌ای درخشان از تداوم برکات دفاع مقدس و استمرار روحیه‌ جهاد در نسل جدید برشمردند و افزودند: حضور همزمان رزمندگانی از ملّیت‌های مختلفِ ایرانی، سوری، عراقی، لبنانی و افغانستانی در صف واحد از حقایق و پدیده‌های حیرت‌انگیز زمان ما است.
رهبر انقلاب اسلامی در بخش پایانی سخنانشان با تقدیر از تلاشهای فداکارانه و دائمی‌کادر درمان و مسئولان در مقابله با کرونا، از فوت روزانه ۱۵۰ تا ۱۷۰ نفر از هم‌وطنان در اثر کرونا ابراز تأسف کردند و گفتند: علاج این واقعه‌ تأسف‌بار به دست خود مردم و در گروی رعایت اصول بهداشتی مثل فاصله‌گذاری، استفاده از ماسک و شستن دست‌ها است.
راه‌پیمایی اربعین صرفاً متوقف به صلاحدید مسئولان ستاد ملی مقابله با کرونا است
حضرت آیت‌الله‌العظمی ‌خامنه‌ای درخصوص مسئله‌ اربعین نیز اظهار داشتند: ملت ایران عاشق امام حسین و زیارت اربعین هستند اما قضیه‌ راه‌پیمایی اربعین صرفاً متوقف به صلاحدید مسئولان ستاد ملی مقابله با کرونا است که تاکنون با انجام آن مخالفت کرده‌اند، بنابراین همه باید تابع و تسلیم باشند.
ایشان با انتقاد از حضور برخی افراد در مرزها برای اظهار ارادت به امام حسین (علیه‌السلام)، گفتند: اظهار ارادت باید از منازل انجام شود همچنان‌که در روز اربعین چند زیارت وارد است و مردم می‌توانند با خواندن آنها، به پیشگاه حضرت سیدالشهدا (علیه‌السلام) شکوه کنند که ما آرزوی حضور داشتیم اما با این وضع مقدور نشد؛ تا ان‌شاءالله آن حضرت عنایت و کمکی بفرمایند.
پیش از سخنان فرمانده کل قوا، سرلشکر باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با بیان گزارشی از برنامه‌ها و فعالیت‌های انجام‌شده در زمینه‌ حفظ و ترویج فرهنگ، آثار و ارزش‌های دفاع مقدس گفت: وظیفه‌ ما است که آن دوران زرین و نقطه‌ نورانی در کشور را زنده نگه داریم و با پاسداری از آن اجازه ندهیم دوران سراسر افتخار دفاع مقدس، تحریف و به ‌فراموشی سپرده شود.


نام:
ایمیل:
* نظر: