شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۷
کد خبر: ۱۹۴۸۶۵
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۳
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: در روز شنبه تندباد شدید با سرعت ۱۲۶ کیلومتر بر ساعت دلگان در غرب استان را درنوردید.

محسن حیدری در گفت وگو با ایسنا اظهار داشت: وزش این تندباد در اثر انرژی بالای ابرهای جوششی و همرفت شدید هوا روی داده که بر اساس گزارش ها در برخی مناطق منجر به بروز خسارت نیز شده است.
وی با بیان اینکه وقوع تندبادهای شدید موقت از ویژگی‌های سامانه‌های همرفتی است، افزود: این تندباد شدید در حالی روی داده که دلگان با دمای ۴۷ درجه سلسیوس گرمترین شهر استان نیز بوده است.
وی تصریح کرد: علاوه بر وزش این باد شدید، رگبار باران نیز دلگان را فرا گرفت به طوریکه از ایستگاه خودکار شهر گلمورتی ۱۰ میلی متر باران گزارش شده‌.
حیدری خاطرنشان کرد: در قصرقند نیز تندباد مشابهی با سرعت ۱۰۱ کیلومتر بر ساعت روی داده است که  در برخی مناطق منجر به خیزش گردوخاک و کاهش موقتی دید افقی شده است.
وی گفت: یکی از ویژگی های سامانه‌های همرفتی بارش‌های کم‌دامنه و نقطه‌ای در محدوده مکانی بسیار کوچک و بازه زمانی بسیار کوتاه است که گاهی همراه با تندباد موقتی روی می‌دهد و منجر به آبگرفتگی و جریان یافتن رودخانه‌های محلی و بروز خسارت می‌شود.
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: بر اساس خروجی نقشه‌های پیش‌یابی و مدل‌های جوی همچنان تا اواخر دوشنبه شرایط برای رشد ابرهای جوششی و بارش‌های رگباری در نیمه جنوبی استان فراهم است.
حیدر اضافه کرد: بر اساس شاخص‌های همرفت باز هم احتمال بروز خسارت در اثر بادهای شدید لحظه‌ای، سیلابی شدن ناگهانی مسیل‌ها، وقوع صاعقه و بارش تگرگ در ارتفاعات جنوب و برخی نقاط ارتفاعات مرکزی استان وجود دارد.
حیدری خاطرنشان کرد: توصیه می‌شود در زمان بارش، صاعقه و تندباد لحظه‌ای  طول این مدت از تردد در فضای باز به ویژه ارتفاعات خودداری شود.نام:
ایمیل:
* نظر: