يکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۴:۰۴
کد خبر: ۱۹۴۸۲۷
تاریخ انتشار: ۱۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۰
رئیس سازمان سنجش:
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: فعلا جایگزینی برای پذیرش داوطلبان در رشته‌های پر متقاضی نظیر رشته‌های پزشکی وجود ندارد و رشته‌های پرطرفدار حذف‌شدنی نیستند.

ابراهیم خدایی در گفت‌وگو با ایسنا، درخصوص آخرین تصمیم وزارت علوم و مسئولان کشوری برای حذف کنکور و شیوه پذیرش در دانشگاه‌ها تاکید کرد: بخشی از برنامه حذف کنکور شروع شده و ظرفیت پذیرش دانشجو بر اساس سوابق تحصیلی که جزئیات آن نیز بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار دارد، با احتساب ظرفیت دانشگاه آزاد اسلامی حدود ۹۱۲ هزار ظرفیت است. طبیعتا خیلی مایل هستیم که داوطلبان ورود به دانشگاه‌ها بدون داشتن کنکور و بر اساس سوابق تحصیلی در دانشگاه‌ها پذیرش شوند.
خدایی افزود: اکثریت مطلق ظرفیت‌های دانشگاه آزاد، پیام نور و موسسات غیرانتفاعی و همچنین حدود ۲۰ درصد ظرفیت‌های روزانه دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی دولتی
بر اساس سوابق تحصیلی و بدون کنکور دانشجو پذیرش می‌کنند و داوطلبان می‌توانند از این شیوه وارد دانشگاه بشوند.
وی خاطرنشان کرد: برخی از رشته‌های دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی بسیار پرطرفدار بوده و رقابت در بین رشته‌هایی نظیر رشته‌های علوم پزشکی بسیار سنگین است و داوطلبان برای ورود به دانشگاه‌های بزرگ رقابت می‌کنند. بنابراین با توجه به تقاضای زیاد، تراکم و پراکندگی نمرات نمی‌توانیم پذیرفته‌شدگان این دانشگاه‌ها را تفکیک کنیم و فعلا به جز آزمون نمی‌توانیم راهکاری برای پذیرش دانشجویان در دانشگاه‌ها داشته باشیم.
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور ادامه داد: در حال حاضر داوطلبان ورود به دانشگاه‌ها به‌خصوص در رشته‌های پرطرفدار برنامه‌ریزی‌های خود را انجام داده‌اند و ما نمی‌توانیم ۱۰ روز باقی‌مانده به آزمون اعلام کنیم شما که چهار سال برای این آزمون برنامه‌ریزی کرده‌اید، برنامه‌ریزی‌های خود را کنار بگذارید؛ ضمن اینکه جایگزین اجرایی پذیرش بدون کنکور نیز وجود ندارد.


نام:
ایمیل:
* نظر: