دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۴
کد خبر: ۱۹۲۴۵۲
تاریخ انتشار: ۱۶ تير ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۶
رئیس کل بانک مرکزی:
رئیس کل بانک مرکزی با‌ اشاره به خبرهای خوبی از آزادی منابع مسدودی ابن بانک اعلام کرد تلاطم بازار ارز به تدریج تعدیل می‌شود.

عبدالناصر همتی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام نوشت:
۱) قبلاًً هم تأکید کرده‌ام، تلاطم این روزهای بازار، عمدتاًً از عدم تعادل عرضه و تقاضا در بازار حواله ارز، به‌خاطر مشکلات ناشی از کرونا در ابتدای سال، نشأت گرفته است. با فروکش کردن تدریجی تقاضاهای تجمیع شده ماه‌های قبل و افزایش عرضه در نیما تعدیل خواهد شد.
۲) گزارشات خوبی از افزایش قابل توجه صادرات نفت و فرآورده‌های نفتی و صادرات غیرنفتی و خبرهای مثبت از آزاد شدن منابع مسدودی بانک مرکزی دریافت کرده‌ام که روند تأمین ارز را متحول خواهد کرد.
۳) صادرکنندگان تکیه‌گاه اصلی ارز‌آوری کشور هستند، فرصت برای برگرداندن میلیاردها دلار ارز صادراتی در دو هفته آتی پایان می‌یابد. این فرصت به هیچوجه تمدید نخواهد شد. از امروز، با هماهنگی بانک مرکزی، قوه قضائیه، وزارت صمت و نهادهای نظارتی، صادرکنندگانی که تاکنون تعهد خود را ایفا نکرده‌اند، در لیست‌های ده نفره برای توضیح درمورد نحوه ایفای تعهدات دعوت می‌شوند.
۴) مجدداًً تأکید می‌کنم، بانک مرکزی دخالت هدفمند خود در بازار را به تشخیص خود و با در نظر گرفتن مصالح عالیه اقتصادی کشور اعمال خواهد کرد. بانک مرکزی یک‌بار در مهرماه سال ۹۷ توان خود را نشان داد. برخی به‌خاطر اشتباه محاسباتی تا دوسال برای فروش دلارهای ۱۹ هزار تومانی خود معطل ماندند. امروز نیز ریسک بازار ارز برای سرمایه‌گذاری به شدت افزایش پیدا کرده است و من نیز وظیفه دارم این را به فعالان اقتصادی گوشزد نمایم.نام:
ایمیل:
* نظر: