شنبه ۲۱ تير ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۷
کد خبر: ۱۹۱۹۴۵
تاریخ انتشار: ۱۰ تير ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۱

 
مسئول گنجینه تاریخ حرم موزه مرکزی آستان قدس رضوی از نمایش جعبه فولادی ظرف کلید ضریح مطهر متعلق به قرن نهم هجری قمری در این گنجینه خبر داد.
علیرضا افتخاری‌، گفت: این ظرف، جعبه فولادی ظریفی است که ابتدا قلمدان بوده و بعد‌ها در سال ۱۱۱۹ هجری قمری به علت ارزش هنری والایِ آن، به دستور شاه‌ سلطان حسین صفوی به عنوان «ظرف کلید ضریح مطهر حضرت رضا‌(ع)» تعیین شده است.
او افزود: بدنه‌ها و ظرف، مزیّن به نقش‌های ترنجی و قلمدانی مشبّک بسیار ظریف است و درون شبکه‌ها، گل‌ و برگ‌های ریز اسلیمی و اشعاری در ستایش قلم با نهایت دقت و ظرافت خلق شده است.
وی به خالق این اثر هنری اشاره کرد و ادامه داد: محمدکاظم سازنده این اثر گران‌بها و کم‌‌نظیر، نام خود را در یکی از ترنج‌ها، رقم زده است. وی بیان کرد‌: تاریخ و نحوه اهدا و نام اهداکننده با طلا روی درِ جعبه، در فاصله ترنج‌ها و قلمدانی‌ها با خط نستعلیق خوش با نهایت ظرافت نوشته شده است.
او تصریح کرد: حدود ۴۰ عدد قفل و کلید به‌کارگرفته ‌شده در حرم مطهر رضوی در دوره‌های مختلف تاریخی که از آن جمله قفل طلا و قفل مگسی است، در گنجینه تاریخ حرم رضوی به نمایش درآمده است.
در گنجینه «تاریخ حرم» موزه آستان قدس واقع در صحن کوثر حرم مطهر رضوی آثاری به نمایش درآمده که در گذشته در حرم مطهر مورد استفاده قرار می‌گرفته است یا به نحوی با حرم ارتباط دارد که ضریح‌های مطهر، محراب‌های زرین‌فام، وسایل روشنایی، زیارت‌نامه‌های فولادی، در‌های ورودی و جاروی پر طاووس با دسته مرواریددوزی ‌شده برخی از این آثار است.


نام:
ایمیل:
* نظر: