پنجشنبه ۰۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۳
کد خبر: ۱۸۹۰۴۷
تاریخ انتشار: ۰۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۸
مجلس قانونگذاری چین قصد دارد در ارتباط با هنگ کنگ یک قانون جدید امنیتی وضع کند که به گفته منتقدان، این قانون می‌تواند به خودمختاری این منطقه خودگردان پایان بدهد.پس از نا آرامی‌های سال گذشته هنگ کنگ، که تا همین اواخر نیز کم و بیش ادامه داشته است، دولت چین تصمیم گرفت، در ارتباط با هنگ کنگ، یک قانون جدید امنیتی وضع کند. براساس گزارش رویترز، یک مقام دولتی چین در این باره گفته است: کنگره ملی خلق چین قدرت مشروطه خود را به کار می‌گیرد تا یک چارچوب قانونی جدید و ساز و کار اجرایی برای محافظت از امنیت ملی در هنگ کنگ تصویب کند.
 این لایحه به دولت مرکزی در پکن اجازه خواهد داد که بدون در نظر گرفتن اختیارات مقام‌های دولت هنگ‌کنگ، در این شبه جزیره خودمختار تغییرات مورد نظر خود را اعمال کند. رسانه‌های چین از این قانون به عنوان حامی امنیت ملی یاد کرده‌اند، اما مخالفان می‌گویند، تصویب چنین قانونی عملاً به معنای «پایان خودمختاری هنگ‌کنگ» است. در خارج از چین نیز«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا، تهدید کرد، در صورت حرکت پکن به سوی عملی کردن این لایحه، واشنگتن واکنش جدی نشان خواهد داد.
دیروز «کری لام» فرماندار هنگ‌کنگ در پی سخنان تحریک‌آمیز مقامات آمریکایی با هدف راه‌انداختن ناآرامی جدید در این بندر گفت، تصویب لایحه جدید، خدشه‌ای به استقلال قضایی هنگ‌کنگ وارد نمی‌کند. به نوشته خبرگزاری «رویترز»، لام شرح داد، قصد پکن از تصویب این لایحه، مبارزه با فعالیت‌های غیرقانونی است که دولت معتقد است به امنیت ملی صدمه وارد می‌کند.


نام:
ایمیل:
* نظر: