يکشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۹ - ۰۴:۵۲
کد خبر: ۱۸۵۴۶۹
تاریخ انتشار: ۲۳ فروردين ۱۳۹۹ - ۲۲:۳۵
با حضور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری انجام شد
خط تولید دو نوع کیت تشخیصی کروناویروس شامل کیت‌های مبتنی بر آنالیز PCR و نیز کیت‌های سرولوژی در یک شرکت دانش‌بنیان رونمایی شد.


 

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، خط تولید دو نوع کیت تشخیصی کرونا ویروس شامل کیت‌های مبتنی بر آنالیز PCR و نیز کیت‌های سرولوژی در شرکت دانش‌بنیان با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری رونمایی شد تا گامی قدرتمند برای مبارزه با این بیماری توسط زیست‌بوم نوآوری و فناوری باشد.
ستاری در این بازدید با اشاره به توانمندی بالای کشور در حوزه تولید کیت‌های تشخیصی کرونا گفت: از زمان شیوع این ویروس در کشور شاهد اتفاقات خوبی بودیم و امروز در نقطه‌ای قرار داریم که می‌توان گفت تمام محصولات در داخل کشور و با استفاده از توانمندی نیروی انسانی داخلی تولید می‌شود.
 وی ادامه داد: بخشی از توانمندی شرکت‌ها در تولید تجهیزات پزشکی مورد نیاز برای مبارزه با کرونا مانند تجهیزات اتاق عمل، اتاق آی‌سی‌یو و نیز لوازم مورد نیاز برای پیشگیری و کنترل بیماری کرونا مثل ماسک، دارو و غیره است که خوشبختانه همه این تجهیزات در داخل کشور و به دست شرکت‌های دانش‌بنیان تولید می شوند.
در تولید دو نوع کیت تشخیصی کرونا توانمند شدیم
 رئیس ستاد توسعه زیست‌فناوری، تولید کیت‌های تشخیصی ایران‌ساخت را یک گام بلند در مبارزه با کروناویروس دانست و افزود: تولید کیت‌های تشخیص، یکی دیگر از اتفاقات ویژه در این حوزه است. ۶ شر‌کت دانش‌بنیان در این حوزه تاییدیه‌های نهایی را اخذ کرده‌اند و انواع مختلف این کیت‌ها را تولید می‌کنند.
ستاری با اشاره به این‌که شرکت پیشتاز طب یکی از بزرگ ترین شرکت‌های فناور فعال در این حوزه است، بیان کرد: دو نوع کیت تشخیصی توسط شرکت این شرکت دانش‌بنیان وجود دارد. نوع نخست کیت‌هایی است که بر اساس آنالیز پی‌سی‌آر (PCR) عمل می‌کنند و توان تولید این نوع از کیت‌ها 100 هزار عدد درهفته است. نوع دوم کیت‌های سرولوژی است که قابلیت تشخیص کرونا را دارد و دو میلیون کیت از این نوع در هفته به تولید می‌رسد.
وی با بیان اینکه این اتفاق برای کشور اهمیت دارد، گفت: کیت‌های سرولوژی کرونا با هدف تشخیص این‌که آیا سیستم ایمنی بدن افراد جامعه نسبت به این بیماری پاسخ داده است یا خیر به تولید رسیده است. این محصول به لحاظ کاربردی در کنار کیت های تشخیصی کارآمد است و به عنوان یک ابزار صرف تشخیصی نیست که موازی با کیت های تشخیصی کرونا  مورد استفاده قرار می گیرد.
توان صادرات کیت
معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری اظهار داشت: البته با گسترده شدن ظرفیت تولید دیگر شرکت‌های فناور، قطعا این ارقام بزرگ‌تر و معنی‌دارتر خواهد شد و می‌توانیم به یکی از صادرکنندگان جدی کیت‌های تشخیصی بدل شویم. همچنین بخشی از شرکت‌ها نیز در حوزه کیت های استخراج کار می‌کنند که عملا این سه نوع کیت در کشور به تولید انبوه رسیده است. این تولیدات ضمن آن‌که پاسخگوی نیاز داخلی است، می تواند به دیگر کشورها صادر شود.
به گفته ستاری، این اتفاقات خوب در حوزه تجهیزات پزشکی، هوش مصنوعی و آی‌سی‌تی هم افتاده است.اتفاقاتی که همه برآمده از دل زیست بوم فناوری و نوآوری و توسعه آن در کشور است. این بحران ثابت کرد باید این زیست‌بوم در تمام صنایع فعال شود تا در شرایط بحرانی مشکلی ایجاد نشود.
 ۲۳ داروی زیستی
 در داخل کشور تولید می‌شود
وی افزود: بین ۱۵ تا ۲۰ روز آینده ۴۰ خط تولید ماسک‌، در کشور راه اندازی خواهد شد. هم چنین در حوزه تولید مواد ضدعفونی‌کننده و تجهیزات پزشکی هم شرایط بسیار خوبی داریم. ایران در حوزه تولید بیوتک پیشرفت‌های قابل‌توجهی داشته است و درحال حاضر ۲۳ داروی زیستی در داخل کشور تولید می شود. این در حالی است که در ترکیه حتی یک داروی زیستی داخلی هم تولید نشده است. همه این موفقیت‌ها را مدیون توانمندی و ظرفیت های استارت‌آپ‌ها، دانش‌بنیان‌ها و زیست‌بوم فناوری و نوآوری هستیم‌.
معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری گفت: در کشور شرکت‌های دانش‌بنیانی فعال هستند که در زمان بروز بحران‌ها رویداد را تشخیص می‌دهند، نیازها را می‌شناسند و برای رفع این نیازها، تجهیزات لازم را طراحی می‌کنند و می‌سازند، این رویکردی است که همه صنایع به آن نیاز دارند.


نام:
ایمیل:
* نظر: