سه‌شنبه ۱۹ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۹
کد خبر: ۱۸۲۹۵۱
تاریخ انتشار: ۰۳ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۲:۲۶
پنتاگون در بیانیه‌ای از افزایش تعداد نظامیان آمریکایی که در انتقام موشکی ایران «آسیب مغزی» دیدند به ۱۱۰ نفر خبر داد.

وزارت دفاع ایالات متحده بامداد شنبه اعلام کرد یک نظامی آمریکایی دیگر با علائم آسیب تروماتیک مغزی (Traumatic Brain Injury) در پایگاه «عین‌الاسد» شناسایی شده است. به نوشته پایگاه خبری هیل، با احتساب این شخص جدید، تعداد کل نظامیان آمریکایی که در حمله موشکی ایران به پایگاه هوایی عین‌الاسد در عراق دچار آسیب و ضربه مغزی شدند به ۱۱۰ نفر رسید. در بیانیه پنتاگون آمده است: «متخصصان درمانی ارتش [آمریکا] در عین‌الاسد گرفته تا آلمان و آمریکا در تلاش هستند تا تلاشگرانه سطح مناسبی از مراقبت را برای خدمه نظامی ما ارائه کنند که باعث شده هفتاد درصد کسانی که [با آسیب مغزی] تشخیص داده شده بودند، به خدمت برگردند.»
«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا چندی پیش مدعی شده بود وضعیت افرادی که در حمله موشکی ایران به پایگاه عین‌الاسد دچار ضربه مغزی شده‌اند جدی نیست و به او گفته شده که آنها فقط به «سردردهایی» مبتلا شده‌اند.
پیش از این خبرگزاری «رویترز» در گزارشی بر اساس مصاحبه با نظامیان آمریکایی پایگاه «عین‌الاسد» عراق نوشت که شدت آسیب‌های وارده به نظامیان آمریکایی در پی حملات موشکی ایران به حدی بود که برخی احساس می‌کردند که یک کامیون به آنها برخورد کرده است. اینگونه اظهارات ترامپ در کم‌اهمیت جلوه دادن آسیب‌های وارده به نظامیان آمریکایی در پی حملات موشکی ایران، موجی از انتقادات نمایندگان دموکرات‌ و جمهور‌ی‌خواه کنگره و گروهی از کهنه‌سربازان آمریکایی را برانگیخت.
آمار و ارقام زخمی‌ها و آسیب‌دیدگان حمله ایران در هفته‌های آتی رو به افزایش رفت و در حالی که آمار اولیه ۱۱ نفر بود، یک هفته بعد، این آمار ۳۴ نفر اعلام شد. یک هفته بعد از آن، در تاریخ ۲۸ ژانویه (۸ بهمن ماه) آمار آسیب‌های مغزی نظامیان آمریکایی به ۵۰ تن افزایش یافت و اوایل فوریه، رویترز برای اولین بار گزارش کرد که این تعداد بیش از ۱۰۰ نفر است. در نهایت، روز ۲۲ بهمن‌ ماه، وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که در حمله موشکی ماه ژانویه ایران به پایگاه نظامی «عین‌الاسد» آمریکا در عراق، ۱۰۹ نظامی آمریکا دچار جراحت آسیب مغزی شده‌اند.
هراس از موشک‌های ایرانی
پس از آنکه واشنگتن، چند روز پیش به طور رسمی به بغداد ابلاغ کرد که به منظور تامین منافع خود و پایگاه‌هایی که نیروهای آمریکایی در آن حضور دارند، سامانه موشکی «پاتریوت» را حرکت خواهد داد، یک منبع آگاه امنیتی دیروز از رسیدن هواپیماهای باربری نظامی آمریکا به پایگاه «عین‌الاسد» واقع در استان «الانبار» در غرب عراق خبر داد.
این منبع آگاه امنیتی به پایگاه خبری شبکه‌های سعودی «العربیه» و «الحدث»، گزارش داد که امروز، چندین فروند هواپیمای باربری آمریکا در عین‌الاسد فرود آمدند و پیش‌بینی می‌شود که این هواپیماها حامل پدافندهای پیشرفته برای دفاع از این پایگاه باشند و این اقدام پس از حمله موشکی ایران به عین‌الاسد در پاسخ به ترور سپهبد «قاسم سلیمانی» فرمانده نیروی قدس سپاه و «ابومهدی المهندس» نایب‌ رئیس ‌سازمان الحشد‌الشعبی و شماری از همرزمان آنها، صورت گرفت.
شبکه تلویزیونی فاکس‌نیوز آمریکا نیز در ۲۳ ژانویه گذشته، به نقل از منابع پنتاگون - وزارت دفاع آمریکا - از تصمیم واشنگتن برای افزایش و تقویت امکانات دفاعی پایگاه‌های آمریکایی در عراق، خبر داد.
با وجود طرح مصوب پارلمان عراق مبنی بر ضرورت عقب‌نشینی کلیه نظامیان آمریکایی از این کشور، واشنگتن به هیچ وجه راضی به تخلیه عین‌الاسد نیست و «کریم المحمداوی» عضو این کمیسیون پارلمانی نیز می‌گوید: «آمریکا فشارهای زیادی بر دولت عراق وارد می‌کند تا مانع اجرای تصمیم پارلمان درخصوص اخراج نیروهای خارجی از کشور شود. واشنگتن نمی‌خواهد پایگاه «عین‌الاسد» را که از پایگاه‌های راهبردی به شمار می‌رود و از آن برای تهدید کشورهای همسایه عراق که مخالف سیاست دولت آمریکا هستند، استفاده می‌کند، ترک کند.»
در هنگام پاسخ موشکی ایران به ترور فرمانده نیروی قدس و هدف قرار دادن پایگاه عین‌الاسد، پدافند هوایی مستقر در این پایگاه نتوانست موشک‌ها را رهگیری کند و منابع آمریکایی در توجیه این امر به برخی از شبکه‌های عراقی گفتند که یکی از موشک‌های شلیک‌شده ایران به سامانه اصلی مکان‌یابی و رهگیری پایگاه اصابت کرده بود و آن را از کار انداخته بود.


نام:
ایمیل:
* نظر: