سه‌شنبه ۱۹ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۸
کد خبر: ۱۸۲۹۰۴
تاریخ انتشار: ۰۳ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۱:۴۲
واکنش‌ها به حمله بزرگ انصارالله علیه تاسیسات نفتی آل‌سعود
عملیات«توازن بازدارندگی سوم» یمنی‌ها واکنش و خوشحالی بسیاری از کاربران عرب زبان شبکه‌های اجتماعی را در پی داشته و بسیاری «بن‌سلمان» را مسخره کرده و وی را عاجز از مدیریت حتی یک مسابقات شتر سواری معرفی کرده‌اند.


سرویس خارجی-

انصارالله یمن روز جمعه با یک عملیات موشکی و پهپادی بزرگ دیگر به شهر «ینبع» عربستان حمله کرد. ساعاتی بعد سخنگوی ارتش یمن این عملیات را «توازن بازدارندگی سوم» نامید. موفقیت این عملیات باعث شده تا کاربران شبکه‌های اجتماعی بن سلمان ولیعهد سعودی را مسخره کنند. برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی عرب زبان، این عملیات را «ضربه راهبردی و دردناک به آمریکا» و برخی نیز «پیروزی محور مقاومت در سراسر منطقه» توصیف کردند.
یک کاربر در این باره نوشت: «نیرو‌های موشکی و پهپادی ارتش یمن در عملیاتی منحصر به فرد هشت مکان را در عمق شهر صنعتی عربستان در ینبع هدف قرار‌دادند. بنابر اعلام منابع نظامی صنعا، پایانه صادرات نفت، پالایشگاه آرامکو که روزانه تقریبا دو میلیون‌وپانصد‌هزار بشکه نفت تولید می‌کند، کارخانه تولید گاز طبیعی و بندر ینبع که روزانه ظرفیت صادرات سه میلیون بشکه نفت و نیز صادرات فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی را دارد از جمله این مکان‌ها هستند.»
کاربر دیگری با انتشار بخش‌هایی از سخنان سخنگوی نیرو‌های مسلح یمن درباره عملیات «توازن بازدارندگی سوم» که از شبکه المسیره پخش شد، نوشت: «به زودی شاهد مرحله چهارم و پنجم از توازن بازدارندگی خواهیم بود.» کاربری هم نوشت: «در شرایطی که بن سلمان از عهده سازمان‌دهی مسابقات شترسواری به خوبی بر نمی‌آید‏، یمنی‌ها موفق می‌شوند پرواز گروهی همزمان ۱۲ پهپاد، دو موشک بالدار و یک موشک بالستیک را اجرا کنند و بدون آسیب دیدن در برابر رادار‌های پدافند هوایی آمریکا به هدف در ینبع اصابت کنند.»
کاربر دیگری این گونه گمانه‌زنی کرده است: «به نظر من در عملیات توازن بازدارندگی چهارم شخصیت‌های بلندپایه ائتلاف متجاوز هدف قرار خواهند گرفت و به حول و قوه الهی کشته خواهند شد.» یک کاربر دیگر به نقل از عبدالملک بدرالدین، رهبر انصارالله یمن نوشت: «پشیمان خواهند شد... منظورم آل‌سعود است.»
کاربر دیگری نوشت: «عملیات توازن بازدارندگی سوم که ینبع را در غرب عربستان هدف قرار‌داد، ضربه راهبردی دردناک به آمریکا است، زیرا این حمله پس از سفر وزیر خارجه آمریکا به عربستان و تاکید بر حمایت از این کشور در برابر یمن و نیز پس از اقدام ارتش آمریکا به اعزام هزاران سرباز و افسر و استقرار سامانه‌های دفاعی به منظور دفاع از عربستان صورت گرفت.»
کاربری هم با تمسخر نوشت: «وزیر خارجه آل‌سعود گفت، حملات به اصطلاح حوثی‌ها به عربستان، نشانه جدی نبودن آنان در صلح است. انگار حملات هوایی به یمن که در آنها کودکان و زنان هدف قرار می‌گیرند، نشانه عشق و الفت است.»
موشک‌های ذوالفقار و قدس
 از سوی دیگر، «احمد عایض احمد» تحلیلگر یمنی در سلسله توئیت‌هایی ضمن تشریح ویژگی‌های موشک‌های ذوالفقار و قدس که انصارالله از آنها در عملیات «توازن بازدارندگی سوم» استفاده کرد، این عملیات را ضربه‌ای دردناک به آمریکا توصیف کرد.
احمد عایض احمد در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: «عملیات توازن بازدارندگی سوم با ۱۲ پهپاد مدل صماد ۳، دو موشک بالدار از نوع قدس و یک موشک بالستیک به نام ذوالفقار انجام شد. این عملیات، واکنش تلافی جویانه فوری به قتل عام الجوف، در حمایت از آزادگان استان المهره و حامل پیامی برای پنتاگون مبنی بر آغاز مرحله جدید تهاجمی با ابعاد راهبردی بود...موشک تازه تولید شده، ذوالفقار نام دارد. این موشک زمین به زمین ساخت یمن است. این موشک، عضو جدید خانواده موشک‌های زمین به زمینی است که در داخل تولید شده و توسعه یافته است. موشک ذوالفقار دهمین عضو خانواده موشک‌های بالستیک و چهارمین عضو خانواده موشک‌های دوربرد است. موشک ذوالفقار یکی از دقیق‌ترین موشک‌های بالستیک ساخت یمن است.» احمد عایض احمد همچنین افزود: «موشک بالستیک ذوالفقار یمن نمونه‌ای پیشرفته و به روز شده مشابه نسل جدید موشک‌های دوربرد است و هم اکنون برد آن به ۱۳۰۰ کیلومتر می‌رسد. این موشک با قابلیت تک مرحله‌ای کار می‌کند و از ویژگی‌های آن دقت بالا در هدف قرار‌دادن، توان تخریب کردن بالا و برخورداری از سیستم‌های حسگر پیشرفته‌ای است که هدف را تا مقصد دنبال می‌کند.»
احمد عایض احمد در توئیتی دیگر درباره موشک قدس نوشت: «موشک بالدار دوربرد قدس ساخت یمن و از خانواده موشک‌های کروز مجهز به جی.پی.اس است. این موشک با نهایت دقت هدف را نابود می‌کند، توانایی زیادی برای مانور و فریب دادن سامانه‌های دفاعی دارد. برد آن هم اکنون به ۱۳۰۰ کیلومتر می‌رسد و ویژه نشانه گرفتن اهداف راهبردی دشمن است.»
به نوشته احمد عایض احمد: «یحیی سریع یک سیلی محکم به ترکی المالکی، سخنگوی ائتلاف متجاوز به یمن زد. ترکی المالکی فورا اعلام کرد عربستان هدف حمله یمنی‌ها قرار گرفته است تا از روی ضعف و ترس این گونه وانمود کند که قربانی یک حمله شده است، اما سخنگوی ارتش و کمیته‌های مردمی در اقدامی هوشمندانه در بیانیه‌ای مختصر و بدون طول و تفصیل به وی پاسخ داد و مضمون بیانیه‌این بود که او قربانی نیست بلکه جنایتکار است.»


نام:
ایمیل:
* نظر: