يکشنبه ۱۷ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۴
کد خبر: ۱۸۲۷۱۵
تاریخ انتشار: ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۱:۳۷
معاون وزیر راه و شهرسازی:
معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: ویلاهایی که مالک در این واحدها مستقر نیست، مشمول مالیات می‌شوند که البته ممکن است نرخ مالیات ویلاها متفاوت باشد.

محمود محمودزاده در گفت‌ و گو با ایلنا درباره نرخ‌های مالیات بر عایدی مسکن اظهار داشت: روح این قانون مالیاتی برای جلوگیری از سوداگری و در جهت کنترل معاملات افرادی است که ملکی را خریداری و در مدت زمان کوتاهی پس از خرید قصد فروش آن را دارند.
وی با بیان اینکه واحدهای مسکونی برای استفاده شخصی معاف از مالیات بر عایدی مسکن هستند، ادامه داد: این مالیات شامل معاملاتی می‌شود که مالک پس از گذشت یک سال از خرید نسبت به فروش آن اقدام کند. در این صورت مالیات ۲۵ درصدی به مابه‌التفاوت قیمت این ملک در زمان خرید و فروش تعلق می‌گیرد و نه کل ارزش آن. یعنی اگر ارزش این ملک در زمان خرید یک میلیارد تومان باشد و قیمت آن پس از یک سال به یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان برسد، مالیات ۲۵ درصدی به ۲۰۰ میلیون تومان تعلق می‌گیرد.
معاون وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: براساس فاصله زمانی خرید تا فروش ملک و مابه‌التفاوت آن نرخ مالیات تعیین می‌شود.
محمودزاده با بیان اینکه روح قانون برای جلوگیری از تبدیل پول به سرمایه راکد است، گفت:‌ مهم پیامی است که این قانون به بازار می‌دهد مبنی بر اینکه سوداگری بازار املاک جایگاهی در نظام اقتصادی کشور ندارد. در بخش مسکن، سرمایه عمده‌ای، همواره باعث تنش‌های قیمتی در بازار تخصصی مسکن می‌شود و در این شرایط نهایتا مصرف‌کننده واقعی زیان می‌بیند.
وی با بیان اینکه این مالیات شامل حال سازندگان مسکن و انبوه‌ساران نمی‌شود، افزود: مالیات بر خانه‌های خالی پس از شروع به کار سامانه اسکان و املاک افزود: هرچند در گذشته مبنای شناسایی خانه‌های خالی قبوض آب،‌ برق و گاز بود اما امروز از طریق همکاری نهاد‌های مختلف فاکتورهای متعددی برای شناسایی این واحدها وجود دارد.
محمودزاده در پاسخ به این سؤال که آیا ویلاها هم شامل مالیات بر خانه‌های خالی می‌شوند، گفت: ویلاها به دو دسته تقسیم می‌شوند، دسته اول مراکزی هستند که به اجاره عمومی داده می‌شوند، دسته دیگر واحد مسکونی هستند اما مالک در این واحدها مستقر نیست، این دسته شامل مالیات می‌شوند که البته ممکن است نرخ مالیات ویلاها متفاوت باشد.نام:
ایمیل:
* نظر: