سه‌شنبه ۱۲ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۲
کد خبر: ۱۸۲۳۶۴
تاریخ انتشار: ۲۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۲:۲۷
گزارش خبری کیهان
وزیر خارجه آلمان در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ با انتقاد شدید از یک جانبه گرایی آمریکا گفته «دورانی که آمریکا پلیس جهان بود گذشت.» رئیس‌جمهور فرانسه نیز در رد اظهارات مقامات آمریکایی گفته، بلوک غرب ضعیف شده است و...سرویس خارجی-

شکاف بین اروپا و آمریکا مسئله‌ای نیست که بتوان آن را مخفی کرد. این شکاف طی سه سال اخیر و به خصوص بعداز روی کار آمدن دونالد ترامپ از پستوی جلسات محرمانه مقامات غربی به صحن علنی جلسات و رسانه‌ها کشیده شده و هر چند وقت یک بار دو سوی آتلانتیک در کنفرانس‌های بین‌المللی رو در روی یکدیگر قرار می‌گیرند. موارد اختلاف بین اروپا و آمریکا از آینده ناتو گرفته تا تجارت آزاد و تهدیدات امنیتی روسیه و چین را شامل می‌شود. در همین راستا پنجاه و ششمین کنفرانس امنیتی مونیخ در آلمان نیز بار دیگر به صحنه کشمکش علنی مقامات اروپا و آمریکا بدل شد.
وزیر خارجه آلمان طی سخنرانی در کنفرانس امنیتی مونیخ از کشورش و تمامی کشورهای اروپایی خواست تا نقش امنیتی بین‌المللی بیشتری را در راستای بروز برخی از تحولات در روابط با آمریکا ایفا کنند.‌هایکو ماس، خواستار ایجاد یک اتحاد امنیتی و دفاعی اروپایی به عنوان ستون قوی و اروپایی ناتو شد و در پاسخ به اظهارات اخیر امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه گفت: «آلمان آماده گفت‌وگو درباره یک استراتژی اروپایی مرتبط با زرادخانه تسلیحات اتمی فرانسه است».‌هایکو ماس، همچنین در حاشیه این نشست در گفت‌وگویی رادیویی تاکید کرد: «زمانی که آمریکا در آن همانند پلیس جهان رفتار می‌کرد، به پایان رسیده و مراکز تصمیم‌گیری درباره بسیاری از اختلاف‌نظرها تغییر کرده و برخی از آنها به عنوان مثال سوریه و افغانستان، به روسیه منتقل شده‌اند اما آینده خاورمیانه در آستانه یا سوچی و نه ژنو یا نیویورک تعیین می‌شود.»
در همین حال، «فرانک والتر‌اشتاینمایر»، رئیس‌جمهوری آلمان نیز در جریان آغاز به کار کنفرانس مذکور «بی‌اعتنایی آمریکا به وظایف بین‌المللی»‌اش را مورد انتقاد قرار‌داد و نسبت به افزایش یک روند مخرب در سیاست‌های جهانی هشدار داد:‌ «هر سال، ما از هدف همکاری بین‌المللی برای ایجاد جهانی صلح‌آمیزتر دور می‌شویم».
رئیس‌جمهوری آلمان همچنین قدرت‌های جهانی روسیه و چین را مورد انتقاد قرار‌داد و افزود: «نزدیکترین متحد ما آمریکا با ریاست جمهوری ترامپ ایده جامعه بین‌المللی را رد می‌کند.»
وولفگانگ ایشینگر، رئیس‌کنفرانس نیز حرف بهتر از هریک از این شخصیت‌های سیاسی اوضاع حاکم بر بلوک غرب را به تصویر کشید: «ما بیش از آنچه بتوانیم تصورش را کنیم با بحران‌های جدی و رویدادهای وحشتناک رو‌به‌رو هستیم.»
حمله به آلمان و فرانسه
بعد از آن نوبت دبیرکل ناتو بود که طی سخنرانی خود در کنفرانس امنیتی مونیخ از طرح‌های آلمان و فرانسه در زمینه تاسیس یک تشکیلات نظامی اروپایی (موازی با ناتو) انتقاد کرده و آن را باعث تضعیف روابط فراآتلانتیک بخواند. ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه پیش از این گفته بود ناتو دچار مرگ مغزی شده است. این جمله ماکرون بازتاب گسترده‌ای در دنیای غرب داشت و آمریکا و ناتو را خشمگین ساخت.
 «ینس استولتنبرگ» با هشدار به فرانسه و آلمان گفت: «هر تلاشی برای فاصله بین اروپا و آمریکای شمالی نه تنها استحکامات فراآتلانتیک و توانایی ما برای رقابت در سطح جهانی را تضعیف می‌کند بلکه این مسئله خطر تقسیم اروپا را هم به دنبال خواهد داشت.»
اظهارات دبیرکل ناتو پس از آن مطرح می‌شود که به دنبال شروع بحث‌ها درباره خروج انگلیس از اتحادیه اروپا و سیاست‌های یکجانبه آمریکا به ویژه پس از روی کار آمدن «دونالد ترامپ»، آلمان و فرانسه قدم‌هایی را برای ایجاد یک ارتش اروپایی طی سال‌های اخیر برداشتند و این یعنی پایان ناتو!
تقابل پمپئو و ماکرون
تقابل «مایک پمپئو» و «امانوئل ماکرون»، به ترتیب وزیر خارجه آمریکا و رئیس‌جمهور فرانسه نیز از دیگر مواردی بود که شکاف در بلوک غرب را در کنفرانس امنیتی مونیخ به وضوح نشان داد. ماکرون بر خلاف پمپئو، که در کنفرانس امنیتی مونیخ گفته بود غرب قوی‌تر از گذشته است، تاکید کرد که بلوک غرب تضعیف شده است. وی که دیروز در جریان کنفرانس امنیتی مونیخ سخن می‌گفت تاکید کرد امنیت اروپا نیازمند ناتو است. وی قبلا ناتو را دچار مرگ مغزی توصیف کرده بود. رئیس‌جمهور فرانسه این را هم گفت که او نه ضدروسی است نه طرفدار روسیه، بلکه طرفدار اروپاست و از همین رو به دنبال گفت‌وگوهای راهبردی با مسکو است. وی از اتحادیه اروپا نیز انتقاد کرد و خواستار افزایش بودجه آن شد تا در حوزه فناوری‌های نو از چین و آمریکا عقب نماند. به گفته ماکرون، «ما در حال تبدیل شدن به قاره‌ای هستیم که به آینده خود باور
ندارد.»
جان کری: ناتو از هم گسیخته است
«جان کری»، وزیر امور خارجه سابق آمریکا نیز روز جمعه در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ با «دویچه‌وله» که مصاحبه کرده از «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور فعلی آمریکا انتقاد کرد و وی را به انفعال در رسیدگی به مسائل جهانی متهم کرد.کری با انتقاد از رفتارهای ترامپ گفت: «ترامپ، باعث از هم‌گسیختگی ناتو شده، آدم‌ها را از هم دور کرده، به آنگلا مرکل (صدراعظم آلمان) و سران کشورهای اروپایی توهین کرده و در مقابل از افرادی مانند پوتین تمجید کرده است... این قابل قبول نیست».نام:
ایمیل:
* نظر: