شنبه ۲۹ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۸
کد خبر: ۱۸۲۱۹۶
تاریخ انتشار: ۲۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۶
معاون وزارت بهداشت هشدار داد
معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: به دلیل مشکلات زیرساختی، مناطق سیل‌زده سیستان و بلوچستان و جمعیت این مناطق همیشه از نظر بهداشتی در معرض خطر بوده و هستند.
علیرضا رئیسی درباره آخرین وضعیت بهداشتی مناطق سیل‌زده سیستان و بلوچستان، به ایسنا گفت: از بدو بروز سیل، تیم‌های بهداشت محیط و کنترل بیماری‌ها در این مناطق مستقر شدند و اقداماتی شامل کلرسنجی آب و... انجام شده است. خوشبختانه طی سیل در این مناطق هیچ اپیدمی بیماری خاصی رخ نداده است.
رئیسی افزود: خوشبختانه مادران باردار را کاملا تحت پوشش و کنترل قرار دادیم. به‌طوری که مادران باردار از طریق سامانه سیب شناسایی شدند و مراقبین آنها به صورت تک تک اقدامات مربوط به مادران باردار را پیگیری کردند. در چند مورد که منجر به زایمان شد نیز زایمان‌ها به صورت کاملا موفق انجام شد. مادران بارداری هم که زایمان‌شان نزدیک بود، در نزدیکی بیمارستان‌ها اسکان داده شدند و خوشبختانه هیچ‌گونه عوارض بارداری در این مناطق نداشتیم.
وی با انتقاد از زیرساخت‌های غیراصولی در استان سیستان و بلوچستان، اظهار داشت: باید برای اصلاح این زیرساخت‌ها به ویژه زیرساخت شبکه آب و فاضلاب فکری شود. این استان حتی اگر سیلی با این وسعت نیز در آن رخ نمی‌داد مشکلات زیاد دیگری در حوزه‌ بهداشتی و درمانی داشت.
معاون بهداشت وزارت بهداشت تاکید کرد: با توجه به ضعف زیرساخت‌های زندگی در این مناطق این افراد واقعا نیاز به کمک دارند و حتما نیاز است که به صورت اصولی در این حوزه اقدام شود. زیرا خانه‌هایشان از نظر زیرساختی دچار مشکل است و در بسیاری از مناطق سیستم لوله‌کشی و آب هم دچار مشکل است. باید توجه خیلی جدی‌تری شود.
رئیسی درباره نبود سرویس بهداشتی در برخی مناطق سیستان و بلوچستان، گفت: هر نوع آب راکد و پسماندی که وجود داشته باشد، می‌تواند در این مناطق مشکل‌ساز باشد. با توجه به اینکه در منطقه سیستان و بلوچستان بحث‌هایی چون مالاریا هم وجود دارد، باید به این مسائل توجه کرد.
وی با بیان اینکه به دلیل مشکلات زیرساختی، مناطق سیل‌زده سیستان و بلوچستان و جمعیت این مناطق همیشه در معرض خطر بوده و هستند، ادامه داد: در زمینه توالت‌های بهداشتی هم تعدادی توالت بهداشتی سیار از سوی نهادهایی چون هلال احمر و... به مناطق سیل‌زده سیستان و بلوچستان رفته و نصب شده است، اما با توجه به پراکندگی جمعیت در این مناطق به تعداد بیشتری از این توالت‌ها نیاز است. به هر حال اگر فاضلاب به صورت بهداشتی دفع نشود، احتمال بروز بیماری‌ها وجود دارد که مهم‌ترین آن بیماری‌های روده‌ای، انگلی و... است.


نام:
ایمیل:
* نظر: