چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۶:۰۳
کد خبر: ۱۸۱۹۹۴
تاریخ انتشار: ۲۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۵
 
  اصلاح‌طلبان در همه استان‌ها لیست می‌دهند اما بدون پذیرش مسئولیت!
جبهه اصلاحات به‌خاطر اطلاع از سقوط مقبولیت اجتماعی خویش، روش حضور در انتخابات بدون پذیرش مسئولیت رسمی آن را برعهده گرفته است.
محمدرضا عارف رئیس شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان که رئیس فراکسیون امید هم هست، به ایلنا گفت: شخصا از همه اصلاح‌طلبان در استان‌های مختلف که کاندیدای اصلاح‌طلب برای معرفی دارند درخواست می‌کنم تمام تلاش خود را برای حضور موثر مردم در انتخابات و پیروزی کاندیداهای خود به کار ببندند.
وی در عین حال گفت: اینکه یک حزب بخواهد کاندیداهای خود را معرفی کند یا با جمعی از احزاب دیگر، به تصمیم خودشان بازمی‌گردد اما از لوگو و برند شورای عالی نمی‌توانند استفاده کنند.
مظلوم‌نمایی اصلاح‌طلبان در حالی است که آنها از عارف خواستند مجددا در انتخابات نامزد نشود. چرا که طبق نظرسنجی‌ها و در تماس با مردم یقین کرده‌اند که این بار مردم به طیف مذکور به‌خاطر وعده‌های دروغ و تحمیل خسارت‌های سنگین به معیشت مردم رای نخواهند داد.
در همین حال علی صوفی عضو شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان به نامه‌نیوز گفت: تصمیم شورا یک تصمیم جبهه‌ای است و بار مسئولیت لیست چند حزب نباید به عهده تمام اصلاح‌طلبان بیفتد. اصلاح‌طلبان در مقطع کنونی شخصیت شاخصی در انتخابات ندارند و به همین دلیل دیگر نمی‌خواهند حمایتی انجام دهند که متعاقب آن احتمال ریزش سرمایه اجتماعی برود. شورای سیاستگذاری تمایلی نداشت و ندارد که تجربه سال 94 تکرار شود.
صوفی درخصوص علت عدم ارائه لیست ائتلافی توسط اصلاح‌طلبان گفت: «اتفاقی که در انتخابات ریاست‌جمهوری سال 92 و بعد از آن در انتخابات مجلس سال 94 رخ داد، وجه سلبی داشت یعنی ما سعی کردیم مردم را قانع کنیم که به کسانی رای بدهند که قدرت از دست افراطی‌ها خارج شود. این خواسته به نتیجه رسید اما بعد از آن، به‌دلیل ناکارآمدی دولت و مجلس مردم ناامید شدند، مردم اصلاح‌طلبان را در ایجاد وضع موجود مقصر می‌دانند. ما از معیارهای اصلاح‌طلبی در دو انتخابات پیشین عدول کرده بودیم و نتوانستیم مطالبات مردم را محقق کنیم؛ از این رو اعتماد عمومی به اصلاح‌طلبان مخدوش شد.
از سوی دیگر روزنامه سازندگی متعلق به حزب کارگزاران در گزارشی تصریح کرد: لیست‌های انتخاباتی احزاب اصلاح‌طلب در راه است.
در حالی که محسن هاشمی اعلام کرده کارگزاران 16 نامزد اختصاصی دارد و سعی می‌کند لیست خود را به 30 نفر برساند.
سازندگی نوشت: برخی احزاب اصلاح‌طلب مانند ندای ایرانیان، کارگزاران و اعتماد ملی فهرست انتخاباتی دارند.
همچنین محمدرضا خباز، از فعالان اصلاح‌طلب و استاندار پیشین خراسان شمالی به روزنامه آرمان گفته است: احزاب اصلاح‌طلب لیست مشترکی ارائه خواهند کرد. به گفته وی به‌جای شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان، اصلاح‌طلبان در مرکز هر استان برای انتخابات برنامه‌ریزی می‌کنند و لیست می‌دهند.

عضو فراکسیون امید: اصلاح‌طلبان به اندازه کافی نامزد در انتخابات دارند
یک نماینده اصلاح‌طلب می‌گوید رد صلاحیت اصولگرایان در برخی استان‌ها بیشتر از نامزدهای اصلاح‌طلب بوده است.
جلال محمودزاده نماینده مهاباد در مجلس در گفت‌وگو با «الف» گفت: در انتخابات مجلس یازدهم طیف‌های مختلف از جمله اصولگرا، مستقلین و اصلاح‌طلبان به اندازه کافی نامزد دارند، هرچند اگر تعداد کاندیداها بیشتر بود، بهتر می‌شد اما وقتی ما از پرونده نامزدهای ثبت‌نام شده و دلیل رد صلاحیت آنها خبر نداریم، نباید قضاوت کنیم.
عضو فراکسیون امید افزود: دادن نظر بدون اطلاع از پرونده و مشکلات افراد ثبت‌‌نام شده، غیرکارشناسی است. چون وقتی کارشناسانی که این پرونده‌ها را بررسی می‌کنند، اطلاع دقیق دارند.
وی گفت: باید به قانون تمکین کرد و اجازه بدهیم صلاحیت‌ها طبق قانون بررسی شود. محمودزاده با اشاره به تایید صلاحیت بیش از هفت هزار نامزد در انتخابات مجلس افزود: باید قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی اصلاح شود.
چون قانون فعلی هزینه‌های زیادی برای نظام دارد و افرادی که اصلا شرایط و یا ویژگی لازم را ندارند، در انتخابات ثبت‌نام می‌کنند و بعد وقتی صلاحیت آنها تایید نمی‌شود، به آمار رد صلاحیت‌ها افزوده می‌شود. وی تاکید کرد: باید مثل سایر کشورها ویژگی‌های لازم را برای ثبت‌نام‌ها در نظر گرفت تا نخبگان ثبت‌نام کنند و آمار رد صلاحیت‌ها بی‌جهت افزایش نیابد.
عضو فراکسیون امید با بیان اینکه برخی افراد به دلیل عدم احراز رد صلاحیت می‌شوند، تصریح کرد: یعنی افرادی که ثبت‌نام می‌کنند، آنقدر ناشناخته هستند که صلاحیت آنها احراز نمی‌شود.
جلالی با تاکید بر اینکه رد صلاحیت‌ها شامل همه طیف‌های سیاسی هستند، افزود: در آذربایجان غربی از میان نمایندگان فعلی مجلس، تعداد نمایندگان رد صلاحیت شده اصولگراها از جریان اصلاح‌طلب، بیشتر است.

10 باری که آقای روحانی انتخاب شده تشریفاتی انتخاب شده است؟!
آقای روحانی ده بار در انتخابات مختلف انتخاب شده، به شکل تشریفاتی و انتصاباتی انتخاب شده که علیه انتخابات شبهه‌پراکنی می‌کند؟
روزنامه وطن امروز به قلم زاهدی رئیس کمیسیون آموزش مجلس نوشت: آقای روحانی جمله‌ای گفتند مبنی بر اینکه کاری نکنید انتخابات تشریفاتی شود؛ این جمله می‌تواند تبدیل به یک کلیدواژه شود که انتخابات را به نوعی زیر سوال ببرد؛ همچنین می‌تواند مشارکت مردم را در انتخابات کم کند و این القا را بکند که از قبل معلوم است چه کسانی انتخاب شده‌اند و از صندوق‌های رای بیرون خواهند آمد. این صحبت جای تاسف بسیار دارد. آقای روحانی خود 5 دوره از همین صندوق‌ها به عنوان نماینده مجلس، 2 دوره مجلس به عنوان رئیس‌جمهور و نیز 3 بار به عنوان نماینده خبرگان انتخاب شده است. آقای روحانی در دور اول انتخابات ریاست‌جمهوری با اختلاف کمتر از یک درصد بر رقیب خود پیروز شد، یعنی 50/7 درصد آرا را کسب کرد. خود آقای روحانی که اینگونه انتخاب شده، آیا باید این طور رفتار کرده و این سخنان را مطرح کند تا افکار عمومی را تحت تاثیر قرار دهد؟!
ایشان رئیس‌جمهور و مسئول اجرایی است. اصلا ستاد انتخابات کشور زیرمجموعه وزارت کشور است و مجری انتخابات این وزارتخانه دولت است. وقتی وزارت کشور انتخابات را برگزار می‌کند چرا آقای روحانی باید چنین سخنانی را به زبان آورد؟ دشمن از این حرف‌ها بهره‌برداری می‌کند. از این صحبت‌های آقای روحانی دلخوریم، رئیس‌جمهور باید حرف‌هایش را اصلاح کند. او باید حرف‌هایی بزند که مشارکت در انتخابات بالا برود نه اینکه جملاتی را مطرح کند که انگیزه مشارکت را کم کند.
یکی از دلایل بیان این سخنان این است که آقای روحانی به وعده‌هایی که به مردم داد مخصوصاً در حوزه اقتصادی عمل نکرد. بویژه درباره تاکیدی که ۶ سال روی برجام داشت که برجام مشکلات اقتصاد، انرژی، محیط‌زیست، اشتغال و همه چیز؛ حتی آب آشامیدنی(!) را حل می‌کند، وعده‌هایش بی‌نتیجه ماند. همه دیدند که برجام چه سرنوشتی پیدا کرد.
تمام وعده‌های آقای روحانی بلاتکلیف ماند، حتی یک وعده هم عملیاتی نشد. به صراحت می‌گویم ضریب جینی در این چند سال بالا رفت؛ بالا رفتن ضریب جینی در کشور یعنی افزایش فقر. به‌نظر می‌رسد آقای روحانی برای فرار از پاسخگویی به ناکارآمدی دولت و نیز دو‌قطبی کردن کشور در انتخابات آینده به طرح اینگونه سخنان و مورد حمله قرار دادن عملکرد شورای نگهبان و اتهام‌زنی به نظام در برگزاری انتخابات تشریفاتی رو آورده است.

سایت اصلاح‌طلب: مردم از رد صلاحیت نامزدهای ما دلخور نیستند
یک سایت همسو با اصلاح‌طلبان تصریح کرد این طیف نباید با بهانه کردن نظارت شورای نگهبان، از پاسخگویی درباره عملکرد ناموفق دولت و مجلس طفره بروند.
عصر ایران با بیان اینکه اصلاح‌طلبان حق دارند از شورای نگهبان گلایه کنند، می‌نویسد: با این وجود اصلاح‌طلبان باید پاسخگوی یک سوال جدی هم باشند و آن هم این است که اگر شورای نگهبان ترک عادت می‌کرد و نامزدهای آنها را بدون چون و چرا تایید می‌کرد، آیا مردم به آنها رای می‌دادند؟
این یک سوال جدی است که جریان اصلاحات باید به آن پاسخ دهد. با توجه به عملکرد حسن روحانی در دولت و اعضای فراکسیون امید در پارلمان دهم، آیا مردم حاضر بودند در انتخابات، آنها را به‌عنوان نماینده راهی مجلس یازدهم کنند؟
عصر ایران می‌افزاید: جریان اصلاحات نباید از پاسخگویی شانه خالی کنند. آنها الان در قدرت حضور دارند و در دولت و مجلس مسئولیت دارند و باید به مردم پاسخگو باشند. اینکه مردم الان در مورد رد صلاحیت‌ها واکنشی نشان نمی‌دهند به خاطر این است که از نمایندگان اصلاح‌طلبان راضی نیستند و از آنها دلخور هستند.
آنهایی که در انتخابات مجلس دهم به لیست امید رای دادند، انتظار معجزه نداشتند و یا فکر نمی‌کردند آنها می‌توانند عصایی مانند حضرت موسی داشته باشند که دریای نیل را بشکافد. آنها فقط می‌خواستند، نمایندگان به وظیفه اصلی خود که دفاع از جایگاه مجلس و حق مردم است دفاع کنند.
کاری که متاسفانه انجام نشد و برخی از اعضای فراکسیون امید حتی نطق درخوری هم در مجلس انجام ندادند و نامشان به جز یکی دو مورد از تریبون‌های مجلس شنیده نشد. انگار نه انگار که مردم آنها را برای احقاق حقشان به مجلس فرستاده بودند.
مردم هنوز از محمدرضا عارف به‌عنوان لیدر جریان اصلاحات در مجلس دهم سوال‌های فراوانی دارند تا او که حالا دیگر نامزد انتخابات نشد، پاسخ دهد. نه تنها او، تمام آنهایی که به نام اصلاح‌طلبی به مجلس راه یافته‌اند باید پاسخگوی عملکرد خود باشند. مبادا آنها به بهانه شورای نگهبان، جا خالی بدهند.


نام:
ایمیل:
* نظر: