سه‌شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۴:۱۳
کد خبر: ۱۷۷۱۰۱
تاریخ انتشار: ۲۲ آذر ۱۳۹۸ - ۲۱:۱۹
بر اساس آمارها
حجم نقدینگی در مرداد ماه سال 98 با 26.1 درصد افزایش به عدد 2076 هزار و 590 میلیارد تومان رسیده است.

به گزارش خبرگزاری فارس، براساس آمارهای به دست آمده، میزان پایه پولی کشور در پایان مردادماه امسال با 25.6 درصد افزایش نسبت به مرداد ماه 97 به 286 هزار و 360 میلیارد تومان رسیده است.
همچنین حجم نقدینگی در مرداد ماه سال جاری به عدد 2076 هزار و 590 میلیارد تومان رسیده که نسبت به مرداد ماه سال گذشته 26.1 درصد رشد نشان می‌دهد.
ضریب فزاینده پولی هم در سطح عدد 7.2 قرار دارد که تغییر چندانی نسبت به سال 97 نداشته است.
گفتنی است، میزان نقدینگی کشور تا پایان خرداد ماه سال جاری به ۱۹۷۹ هزار میلیارد تومان رسیده بود که نسبت به خرداد ماه سال گذشته معادل ۲۵٫۱ درصد رشد داشت. همچنین در خرداد ماه سال ۱۳۹۸ شبه پول با رشد ۲۱٫۲ درصدی نسبت به خرداد ماه سال گذشته به ۱۶۶۹ هزار میلیارد تومان رسیده است.
طی سه سال اخیر رشد نقدینگی در دامنه ۲۰ تا ۲۳ درصدی نوسان داشته که در اردیبهشت و خرداد ماه امسال تغییر جهت داده و به بیش از ۲۵ درصد رسیده است. آخرین باری که رشد نقدینگی به بیش از ۲۵ درصد رسید مربوط به دی ماه سال ۱۳۹۵ و معادل ۲۶ درصد بوده است.
حجم نقدینگی از ۵۰۶ هزار میلیارد تومان در میانه سال ۱۳۹۲ به ۱۹۸۰ هزار میلیارد تومان در پایان خرداد ماه امسال رسیده که نشان از چهار برابر شدن نقدینگی در دولت روحانی دارد.
سه‌شنبه پنجم آذر ماه سال ۱۳۹۲ حسن روحانی برای ارائه گزارش عملکرد ۱۰۰ روزه دولت یازدهم در یک برنامه تلویزیونی شرکت کرد. روحانی در لابه‌لای سخنانش از عملکرد دولت تدبیر و امید، اشاره‌ای به تورم کرد و گفت: اولین عامل بزرگ تورم رشد بی‌حساب نقدینگی بود؛ ما در سال ۸۴ حدود ۶۸ هزار میلیارد تومان نقدینگی داشتیم و در پایان دولت دهم ۴۷۰ هزار میلیارد نقدینگی در کشور وجود داشت یعنی در طی هشت سال نقدینگی هفت برابر شده است. روحانی درحالی این موضوع را  در اوایل شروع دولت‌ خود عنوان کرد که در حال حاضر با گذشت شش سال از فعالیت دولت وی میزان نقدینگی، بیش از پنج برابر شده است.نام:
ایمیل:
* نظر: