چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۶:۲۸
کد خبر: ۱۷۶۶۲۶
تاریخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۳
فرمانده ناجا:
فرمانده نیروی انتظامی گفت: اتفاقات اخیر یک فتنه عظیم و امنیتی بود که البته بعد از اینکه مردم صف خود را از اغتشاشگران جدا کردند، مأموران انتظامی توانستند اتفاقات را در کمتر از 48ساعت خنثی کنند.
به گزارش فارس، سردار حسین‌اشتری در مراسم روز دانشجو در دانشگاه علوم انتظامی امین با‌ اشاره به حوادث اخیر در کشور پس از افزایش قیمت بنزین در کشور افزود: سهمیه‌بندی بنزین و افزایش قیمت آن از اردیبهشت ماه مطرح می‌شود و دولت دنبال این بود که ساماندهی سوخت بگیرد؛ یکی دو مرحله تا اجرا پیش رفتند اما به دلیل عدم زیرساخت‌های مناسب به تعویق افتاد.
اشتری اظهار داشت: تا دو سه روز قبل از اجرا زمان دقیقی مشخص نشد؛ این موضوع در جلسات مطرح شده بود و نیروی انتظامی معتقد بود که در زمان و تغییرات قیمتی تجدیدنظر شود اما گفتیم در صورت تصمیم‌گیری برای اجرا آماده هستیم.
وی به نگرانی‌های پلیس در این خصوص پرداخت و ادامه داد: حوادثی در لبنان و عراق به وقوع پیوسته بود و نگرانی ما بر این بود که شاید این حوادث به داخل کشور تسری پیدا کند. معاندان نیز در شبکه‌های اجتماعی مردم را تحریک می‌کردند حتی چگونگی اعتراض کردن را می‌گفتند مثلاً مدل‌های چین و هنگ‌کنگ را مبنی بر چگونگی اعتراض مثل رها کردن خودروها یا خالی کردن شن و ماسه در معابر مطرح می‌کردند.
فرمانده ناجا با تأکید بر اینکه نیروی انتظامی در شب جمعه در تمام پمپ بنزین‌ها مستقر شده بود، اعلام کرد: تا روز جمعه بعدازظهر مشکلی وجود نداشت اما بعد از آن در خرمشهر اعتراضات مسلحانه شکل گرفت که با عکس‌العمل سریع نیروهای نظامی روبه‌رو شدند. در سیرجان نخستین حمله به پمپ بنزین صورت گرفت و در این شهر یک انبار سوخت نزدیک پمپ بنزین بود که البته ما محل را از دست افراد شرور خارج کردیم، چرا که اگر آن انبار سوخت آتش می‌گرفت خسارات زیادی به بار می‌آمد.
اشتری گفت:‌ در روز شنبه اعتراضات به آشوب‌ها تبدیل شد و در نقاط مختلف گستردگی وجود داشت. البته مأموران پلیس نسبت به خنثی‌سازی این اقدامات عمل کردند؛ در روز یکشنبه نیز پس از فرمایشات مقام معظم رهبری این اعتراضات کاهش پیدا کرد به طوری که بیش از 80 درصد آنها فروکش کرد.
وی افزود: در روز شنبه اراذل و اوباش به اموال مردم تجاوز پیدا کردند. اگر این‌ها قدرت پیدا می‌کردند شاید دست به جنایات دیگری می‌زدند. همچنین روز یکشنبه پلیس در اقصی‌نقاط کشور حضور داشت و در نهایت در کنار سپاه و بسیج این توطئه 48 ساعت جمع شد و ورق برگشت این فتنه بزرگ و متفاوت از وقایعی بود که قبلا شاهد آن بوده‌ایم.
فرمانده ناجا به نقش فضای مجازی در این فتنه پرداخت و گفت: این موضوع که بارها گفته می‌شود که اینترنت ملی راه‌اندازی شود برای چنین مواقعی است که به اموال مردم تعرض می‌شود.
سردار اشتری با ‌اشاره به نقش مأموران پلیس و اقدامات پیش‌دستانه نیروهای عمل‌کننده اظهار داشت: بیشتر از خرابی‌ها سخن گفته شد و کمتر از عملکرد نیروها؛ آنها که عملیاتی هستند می‌دانند که چه کار بزرگی در مقابله صورت گرفت حتی اوباش بازداشت شده انتظار نداشتند که پلیس به این سرعت، عمل کند و آنها را دستگیر کند.
آمادگی پلیس برای برخورد با هرگونه ناامنی
وی با تأکید بر اینکه پلیس آمادگی برخورد با هرگونه ناامنی را در کشور دارد، ‌اعلام کرد: اگر مجدداً بخواهد حادثه‌ای رخ دهد آمادگی کامل داریم، البته باید گفت که بسترهای نارضایتی باید حل شود.
فرمانده نیروی انتظامی با‌ اشاره به فرمایشات رهبری و رضایت ایشان در این خصوص که نیروهای نظامی و سپاه و بسیج به وظیفه خود عمل کردند گفت: پلیس در ناآرامی‌های اخیر دو مأمور خود را برای امنیت مردم نثار کرد. شهید جواهری تا آخرین لحظه مقاومت کرد و با چندین ضربه چاقو به شهادت رسید.وقتی به منزل یکی از این شهدا در شوش رفتم خانواده بزرگوارشان فقط یک خواسته داشتند و آن هم دیدار با مقام معظم رهبری بود.


نام:
ایمیل:
* نظر: