پنجشنبه ۲۶ تير ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۴
کد خبر: ۱۷۶۴۰۹
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۸ - ۲۱:۵۰
آیت‌الله شب‌زنده‌دار:
عضو فقهای شورای نگهبان با بیان اینکه حق نداریم خود را در برابر دشمن ذلیل کنیم و تسلیم شویم، گفت: پذیرفتن کاری که از توان انسان خارج است مذلت او را در پی خواهد داشت.

آیت‌الله محمدمهدی شب‌زنده‌دار در جلسه درس اخلاق خود با‌ اشاره به درخواست امام سجاد(ع) در دعای مکارم‌الاخلاق از خداوند برای دوری از کبر گفت: انسان برای دوری از کبر باید مراقبت‌های لازم را داشته باشد.
به گزارش رسا، وی افزود: گاهی ممکن است که انسان به‌واسطه تحصیل علم و مقام تصور کند که از دیگران برتری دارد اما برای اینکه این توهم نادرست پیدا نشود یا از بین برود انسان باید از خود مراقبت کند و بداند که تنها خداوند متعال از جایگاه انسان‌ها اطلاع دارد.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان اینکه مؤمن اجازه ندارد خود را تحقیر و ذلیل کند، اظهار داشت: عزت حوزه‌های فراوانی در امور شخصی، سیاسی و اجتماعی دارد، اگر ملت شریف در برابر طواغیت می‌ایستد و تسلیم نمی‌شود، افزون بر اینکه امر الهی است، عزت اسلامی محسوب می‌شود چرا که ما حق نداریم خودمان را ذلیل کنیم و مستعمره کفار و دشمنان شویم.
آیت‌الله شب‌زنده‌دار در ادامه ابراز داشت: گناه انسان را نزد مردم و خدا به مذلت می‌کشاند، این‌گونه نیست که گناهکار تنها عقوبت شود بلکه دچار خواری و مذلت نیز می‌شود، اگر انسان از خواری گناه به عزت و شرافت اطاعت الهی منتقل شود می‌تواند به غنا دست پیدا کند.
وی با بیان اینکه حضرت امام و شهدا با عزتِ طاعت، به عالی‌ترین مقام‌ها رسیدند، ادامه داد: اگر انسان به سمت طاعت الهی برود، خداوند متعال انیس او خواهد شد و به هیچ‌کس نیازی نخواهد داشت.
عضو فقهای شورای نگهبان خاطرنشان کرد: اگر به آموزه‌ها و احکام اسلامی عمل کنیم، از مذلت دور خواهیم شد و به مسیر عزت و سعادت خواهیم رفت، مؤمن نمی‌تواند خواسته‌ای داشته باشد که سبب خواری و ذلت او شود؛ همچنین روحانیت باید جایگاه و شرافت خود را حفظ کند و نباید کاری انجام دهد که شأن روحانیت کاهش پیدا کند.
استاد اخلاق حوزه علمیه در ادامه تبیین عواملی که سبب ذلت انسان می‌شود، بیان داشت: گاهی انسان سراغ کارهایی می‌رود که از توان آن خارج است، اگر کسی توان کاری را ندارد و بر آن اصرار داشته باشد، سبب اعتراض مردم و ذلت فرد می‌شود، بر اساس روایات این مذلت است که انسان متصدی کاری شود که از عهده‌اش بر نمی‌آید.
آیت‌الله شب‌زنده‌دار گفت: این روند سبب می‌شود که کار مردم زمین بماند و کار خراب شود، ضمن اینکه سبب خواری و ذلت فرد هم خواهد شد؛ همچنین انجام دادن کاری که عذرخواهی انسان را در پی داشته باشد مذلت است، البته اگر انسان عذر بخواهد کار درستی است اما نباید کاری کند که به عذر خواستن ختم شود.


نام:
ایمیل:
* نظر: