جمعه ۲۰ تير ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۶
کد خبر: ۱۷۶۳۹۵
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۸ - ۲۱:۴۷
عضو کمیسیون اصل 90 مجلس:
عضو کمیسیون اصل 90 مجلس تأکید کرد: وجود حساب‌های اجاره‌ای و نیابتی ابزاری برای سوداگران جهت فرار مالیاتی شده است.

بهرام پارسایی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس درخصوص لزوم مقابله با پدیده فرارهای مالیاتی در کشور گفت: مالیات یکی از مهمترین ابزارهای درآمدی در همه کشورهای دنیا برای اداره امور است. در ایران به دلیل وابستگی به نفت هیچ برنامه‌ ای برای اتکاء به درآمدهای مالیاتی تدوین نشده است.
وی ادامه داد: برداشت بنده این است که در حال حاضر هم راهکار درست و به هر حال تعریف شده ‌ای وجود ندارد برای تحقق درآمدهای مالیاتی و این خود چالش خیلی بزرگ است.
عضو کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی با اشاره به معافیت‌های زیاد مالیاتی در کشور افزود: درحال حاضر قدرت‌های بزرگ اقتصادی، در قالب سازمان‌ها، نهادها و موسسه‌های مختلف، فرار مالیاتی زیادی دارند و یا به غلط معافیت مالیاتی دارند.
وی در ادامه بیان کرد: قدرت های بزرگ اقتصادی همانطور که از مزیت های مختلف در کشور استفاده می کنند باید مالیات آن را نیز پرداخت کنند. سازمان امور مالیاتی و وزارت اقتصاد باید سامانه‌ای شفاف راه‌اندازی و بدهکاران بزرگ مالیاتی را معرفی کنند. برای مثال سازمان اوقاف به هر حال یکی از قدرت‌ های اقتصادی کشور است و املاک، زمین و کارخانه‌های فراوانی دارد. در همین راستا هیچ دلیلی برای عدم پرداخت مالیات این مکان ها وجود ندارد.
این نماینده مجلس با بیان اینکه حساب‌های اجاره‌ای ابزاری برای فرار مالیاتی هستند، گفت: وجود حساب‌های اجاره‌ای و نیابتی ابزاری برای سوداگران جهت فرار مالیاتی شده است. هرچه سریع‌تر باید به سمت ساماندهی این حساب‌ها برویم. شرایطی باید فراهم شود که دیگر کسی نتواند از حساب دیگران استفاده کند. گردش مالی این حساب‌ها باید بررسی و استفاده از حساب دیگران جرم تلقی شود.
پارسایی در ادامه با اشاره نقش کارت‌های بازرگانی در فرارهای مالیاتی توضیح داد: کارت های
بازرگانی هم مسیرهای فرار مالیاتی را هموار کرده‌اند. کارت‌های مذکور معمولاً رتبه‌­بندی و ساماندهی نمی‌شوند. صدور کارت‌های صوری و استفاده از کارت‌های دیگران ازجمله مشکلات موجود در این بخش است.
وی در پایان تصریح کرد: مسیرهای فرار مالیاتی در کشور زیاد است. حتی هستند کسانی که فعالیت‌های اقتصادی انجام می‌دهند، بدون اینکه رد و اثری از خودشان به جا گذارند. راه مقابله با همه اینها ایجاد شفافیت است.


نام:
ایمیل:
* نظر: