يکشنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۲:۰۶
کد خبر: ۱۷۵۰۷۱
تاریخ انتشار: ۲۷ آبان ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۲
حضرت آیت‌الله العظمی‌خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در مرقومه‌ای، نامه چندی قبل وزیر بهداشت درخصوص موضوع جمعیت را پاسخ دادند.

چندی قبل سعید نمکی؛ وزیر بهداشت، نامه‌ای را درباره موضوع جمعیت به رهبر معظم انقلاب نوشت که در آن آمده بود: مستحضرید مهم‌ترین مولفه ارزشیابی جمعیت، میزان باروری کل (TFR) است که در سال 1395 این شاخص را 2/01 اعلام نمودند، سپس با رایزنی‌هایی که انجام دادند این عدد به 2/1 ارتقا یافت. تحلیل علمی ‌این رقم یعنی آنکه مسئولین نظام نباید بدین حد نگران باشند و ما به بالاتر از سطح جایگزینی رسیده‌ایم. اولین گام اینجانب و همکارانم تشکیک نسبت به این ارقام بود که می‌تواند حاصل یک اشتباه محاسباتی و یا خدای ناکرده محصول یک غرض‌ورزی مبتنی بر نیات غیرمنطبق با مصالح ملی باشد.
در بخش دیگری از نامه آمده بود: در راستای اقناع و اغنای علمی ‌کارشناسان این عرصه در کشور، بحث‌های فراوانی صورت گرفت تا متفقا عدد 1/84 مورد توافق همگان قرار گرفت که باز هم بسیار کمتر از سطح جانشینی و موید صحت نگرانی عالمانه حضرتعالی است.
همزمان اینجانب جهت افزایش فرزندآوری برنامه‌های مفصلی را درون وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دنبال کردم که موارد مهم آن به اختصار عبارتست از:
الف ) اقدامات گسترده جهت مراقبت دوران بارداری و پس از آن شامل برگزاری دوره‌های آموزشی، تغذیه مناسب زنان باردار، تدوین بسته‌های آموزشی، محدودیت در اعمال دستورالعمل‌های سقط جنین در مواردی که از نظر علمی ‌امکان‌پذیرست، توسعه بخش‌های مراقبت از نوزادان در نقاط محروم و غیره.
ب) ابلاغ ایجاد و توسعه بخش‌های درمان نازایی در کلیه مراکز استان‌ها جهت مداوای زوج‌های نابارور و ارائه خدمات رایگان به مراجعه کنندگان.
ج ) استقرار تیم‌های مشاوره‌ای در مراکز مختلف جهت‌ ترغیب زوج‌هایی که سال‌هاست ازدواج کرده‌اند و تمایل به فرزندآوری ندارند و همچنین خانواده‌های تک فرزند برای‌آوردن فرزند بعدی با تأکید بر نقش مثبت بهداشت روان فرزند دوم بر جو خانواده به خصوص فرزند اول. ضمن آنکه تلاش کردیم در پوسترها، بروشورها و آنچه در مورد خانواده منتشر می‌کنیم تعداد فرزند را بیش از دو نفر نشان دهیم که به شکل غیرمستقیم رواج این اندیشه در جامعه را دنبال کنیم که مواردی جهت استحضار تقدیم می‌گردد.
در بخش پایانی این نامه آمده بود: حضرتعالی مستحضرید مقوله جمعیت یک موضوع مهم ملی و نیازمند عزم و همکاری گسترده بین بخشی کلیه دستگاه‌های درون و بیرون از دولت است.
در راستای اجرای دستور و رضایت‌مندی حضرتعالی که پس از رضایت پروردگار، آرزوی همیشگی اینجانب و همکارانم در این مجموعه است تا آنجا که مقدور باشد در جلب مشارکت دیگر دستگاه‌ها و سازمان‌های مردم نهاد تلاش خواهیم
کرد.
مع‌الوصف تدوین قوانین و دستورالعمل‌های مشوق و تسهیل امور در خانواده‌های پرجمعیت در راستای کاهش هراس ایشان از هزینه‌های سنگین زندگی، نیازمند اوامر حضرتعالی به کلیه قوا و دستگاه‌های کشوری است تا با این خطر جدی مقابله مجدانه شود. در خاتمه چکیده‌ای از مکاتبات و گزارشات قبلی به پیوست تقدیم میگردد.
رهبر معظم انقلاب در پاسخ به نامه وزیر بهداشت مرقوم فرموده‌اند:«با تشکر از اقدامات، مقتضی است قوانین و دستورالعمل‌های مورد نیاز مشخصاً ذکر شود تا اقدام مناسب نسبت به آنها صورت گیرد».


نام:
ایمیل:
* نظر: