چهارشنبه ۲۵ تير ۱۳۹۹ - ۰۳:۱۵
کد خبر: ۱۷۲۷۰۳
تاریخ انتشار: ۲۴ مهر ۱۳۹۸ - ۲۱:۲۰
حسنی مبارک اعلام کرد
رئیس‌جمهور مخلوع مصر برای اولین بار از زمان برکناری‌اش، در ویدئویی به ناگفته‌هایی از علت شکست اعراب از اسرائیل در جنگ اکتبر 1973‌ اشاره کرده و گفته، در این جنگ بین رهبران عرب اختلاف افتاد و در جنگ 1967 هم «غافلگیر شدیم»!
این اولین حضور ویدئویی «مبارک» از زمان خلعش در ۱۵ ژانویه ۲۰۱۱ (25دی13۸۹) است و وی در آن جزئیاتی از جنگ ششم اکتبر ۱۹۷۳ (14مهر1352) علیه رژیم صهیونیستی را فاش می‌کند، جنگی که 6 اکتبر (14 مهر) آغاز شد و 25 اکتبر (3 آبان) با مرگ 20هزار نیروی عرب پایان یافت. به گزارش روزنامه «القدس العربی»، «مبارک» در این ویدئو گفته، زمانی که «انور سادات» رئیس‌جمهور پیشین مصر، تصمیم به جنگ علیه «تل‌آویو» گرفت، بر روی یک نقشه کار شد و مشورت میان پدافند هوایی و ارتش دوم و سوم با حضور «سعد الشاذلی»، رئیس‌ستاد جنگ اکتبر، و «احمد اسماعیل»، وزیر پیشین جنگ، زمانی زیادی برد، آمادگی‌های رسمی از آوریل ۱۹۷۳ (فروردین1353) آغاز شده
بود.
«مبارک» ادامه داد: «در اوت ۱۹۷۳(مرداد1352) یک هیئت نظامی سوری به «قاهره» آمد تا نشستی درباره مشخص کردن زمان جنگ برگزار شود، من در آن جلسه بودم و با ۶ اکتبر (14مهر) موافقت شد». در ادامه این گزارش آمده، میان «الشاذلی» و «سادات» درباره تاکتیک نبرد هنگام حمله مصر به اسرائیل برای آزادی «سینا» اختلاف افتاد و در نهایت منجر به برکناری «الشاذلی» از ریاست ستاد ارتش شد.
«حسنی مبارک» در بخش دیگر از این سخنان به جنگ شش‌روزه کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی در سال ۱۹۶۷ (1345) هم پرداخت، جنگی که با شکست کشورهای عربی همراه بود. «مبارک» که خود در این جنگ فرمانده نیروی هوایی مصر بوده، به غافلگیر شدنشان این طور ‌اشاره کرد: «جنگ نبود، بدون هشدار قبلی یا برنامه‌ریزی ما را هدف گرفتند».
گفتنی است نیروی هوایی ارتش رژیم صهیونیستی در پنجم ژوئن ۱۹۶۷ (15تیر1345) به پایگاه‌های نیروی هوایی مصر حمله و شعله‌های جنگ شش روزه ۱۹۶۷ برافروخته شد. جنگی که به کشته شدن ۲۰ هزار نیروی عرب، ۸۰۰ صهیونیست، نابودی ۷۰ تا ۸۰ درصد از تجهیزات جنگی کشورهای عربی و نابودی 2-5 درصد تجهیزات جنگی رژیم صهیونیستی منجر شد. با بازخوانی این جنگ‌ها شاید بتوان کمی بهتر به ارزش و اهمیت کار حزب‌الله لبنان و حماس پی برد، دو جنبشی که اسرائیل را حقیقتا ذلیل کرده‌اند. اردیبهشت ماه امسال نیز، رئیس‌جمهور مخلوع مصر در مصاحبه‌ای تفصیلی با روزنامه «الأنباء» کویت، به کمک خود به رژیم بعث صدام در جنگ عراق علیه ایران و کمک مالی کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس اذعان کرده بود.


نام:
ایمیل:
* نظر: