سه‌شنبه ۰۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۲:۴۳
کد خبر: ۱۶۷۵۷۹
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۳
وکیل کاپیتان «گریس ۱»:
وکیل کاپیتان کشتی «گریس ۱» که هفته‌هاست در نزدیکی سواحل جبل طارق در توقیف به سر می‌برد، می‌گوید بازداشت خدمه کشتی حامل نفت ایران توسط انگلیس غیرقانونی است.

به گزارش خبرگزاری فارس، در حالی که توقیف کشتی «گریس ۱» در نزدیکی سواحل «جبل طارق» برای ششمین هفته ادامه دارد، وکیل کاپیتان این کشتی گفت: اقدام لندن در بازداشت خدمه کشتی‌گریس 1 غیرقانونی است.
نیروهای ویژه ارتش انگلیس یک ماه و نیم پیش به این کشتی که حامل بیش از دو میلیون بشکه نفت ایران است، یورش برده و آن را توقیف کردند. لندن مدعی است که قصد داشته از نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه جلوگیری کند. جمهوری اسلامی با‌اشاره به اینکه ایران الزامی برای اجرای تحریم‌های اتحادیه اروپا ندارد و مقصد محموله هم سوریه نبوده، تأکید کرده است که اقدام انگلیس نقض مقررات بین‌المللی است. با این وجود، دولت محلی جبل طارق که تحت نظر انگلیس قرار دارد، علاوه‌بر توقیف کشتی، چهار نفر از خدمه از جمله کاپیتان نفتکش را هم داخل کشتی بازداشت و گذرنامه‌های آنها را ضبط کرده است.
وکیل کاپیتان کشتی در گفت‌و‌گو با شبکه «بی‌بی‌سی»، با تأکید بر غیرقانونی بودن بازداشت این افراد، تاکید کرد: «معتقدیم که نحوه انجام بازداشت هم سؤال برانگیز است. گذرنامه‌های کاپیتان و خدمه را ضبط کرده‌اند و آنها اجازه ندارند اراضی جبل طارق را ترک کنند. ما معتقدیم که این بازداشت در جبل طارق، غیرقانونی است.»
او در واکنش به صحبت‌های مجری که گفت کشتی در حال انتقال نفت به تأسیسات «بانیاس» بوده و این اقدام غیرقانونی است، گفت: «ما چنین دیدگاهی نداریم. منظورم این است که شواهد این دیدگاه را تایید نمی‌کند.»
بی‌بی‌سی در گزارش خود برای اولین بار تصاویری از داخل‌گریس ۱ منتشر کرده و مدعی شده است که خدمه این کشتی که اغلب اتباع هند هستند، در وضعیت خوبی به سر می‌برند و در حالی که کشتی تحت مراقبت مسلحانه قرار دارد و کشتی جنگی انگلیس هم اطراف آن گشت‌زنی می‌کند، به فعالیت خود ادامه می‌دهند.
در همین حال روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال به نقل از منابع آگاه از پیشرفت در مذاکرات تهران و لندن برای رفع توقیف نفتکش حامل نفت ایران در جبل خبر داد. یک منبع آگاه در این زمینه گفت: ایران به جبل طارق اطمینان داده است که مقصد کشتی سوریه نخواهد بود و اقداماتی دیگر در زمینه تغییر پرچم این نفتکش انجام داده است.
نام:
ایمیل:
* نظر: