شنبه ۲۱ تير ۱۳۹۹ - ۰۰:۳۵
کد خبر: ۱۶۵۰۱۸
تاریخ انتشار: ۲۳ تير ۱۳۹۸ - ۲۲:۵۰
در گفت‌وگوی تلفنی
ظریف خطاب به همتای انگلیسی خود با تأکید بر اینکه ایران به صادرات نفت خود در هر شرایطی ادامه خواهد داد، خواستار رفع توقیف هر چه سریع‌تر نفتکش حامل نفت ایران شد و همچنین از دولت انگلیس خواست که به استقلال قوه‌قضائیه احترام بگذارد.

جرمی هانت وزیر امور خارجه انگلیس عصر شنبه در تماسی تلفنی با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه با تأکید بر حق ایران بر صادرات نفت خود و با ابراز نگرانی از افزایش تنش‌ها در منطقه، ابراز امیدواری کرد که نتایج بررسی‌های حقوقی و قضایی در جبل‌الطارق موجب رهاسازی هر چه زودتر نفتکش «گریس - 1» که حامل نفت ایران بود، شود.
در این گفت‌وگوی تلفنی، وزیر امور خارجه کشورمان با تأکید بر غیرقانونی بودن تحریم‌های نفتی آمریکا، گفت: جمهوری اسلامی ایران به صادرات نفت خود در هر شرایطی ادامه خواهد داد.
ظریف با اشاره به مقصد قانونی نفتکش «گریس -1» در شرق مدیترانه افزود: اتحادیه اروپا که همواره مخالف اعمال فراسرزمینی تحریم‌های آمریکا بوده است نمی‌تواند خود به چنین اقدامی مبادرت ورزد و دولت انگلیس می‌بایست سریعاً نسبت به پایان توقیف غیرقانونی نفتکش مزبور، تمهیدات لازم را به عمل آورد.
در این گفت‌وگو ظریف همچنین درخصوص نازنین زاغری و دیگر افراد دو تابعیتی که به دلیل جرائم امنیتی در ایران دستگیر شده‌اند، خطاب به همتای انگلیسی خود گفت: دستگیری و محاکمه این افراد بر اساس روال‌های کاملاً قانونی صورت گرفته است و از دولت انگلیس انتظار می‌رود به اجرای قانون و استقلال قوه قضائیه در جمهوری اسلامی ایران احترام بگذارد.نام:
ایمیل:
* نظر: