چهارشنبه ۰۲ مهر ۱۳۹۹ - ۲۲:۱۳
کد خبر: ۱۶۲۸۹۸
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۵۷
رئیس‌کل اسبق بانک مرکزی:
رئیس‌کل اسبق بانک مرکزی حاکمیت دلار آمریکا در صحنه مبادلات بین‌المللی را رو به زوال عنوان کرد.
طهماسب مظاهری با تأکید بر اینکه حاکمیت دلار آمریکا در صحنه مبادلات بین‌المللی در حال تضعیف شدن است، گفت: امروز هم به لحاظ مسائل سیاسی و هم به لحاظ توان اقتصادی حاکمیت ارز ملی کشورها در حال تقویت است و حاکمیت دلار به عنوان منشا تسویه‌های بانکی کشورهای مختلف دارد تضعیف می‌شود.
وی در عین حال متذکر شد: تا زمانی که اقتصاد کشورها قوی نشود و باور نکنند که می‌توانند ارز خود را مبنای تسویه قرار دهند و سیاست‌های اقتصادی داخل کشور خودشان را طوری تنظیم نکنند که ارزشان باثبات و قابل اتکا شود، این کار پا نخواهد گرفت.
وی در ادامه به سیستم تسویه بین بانکی «سوئیفت»‌اشاره کرد و گفت: سوئیفت از شرکت‌هایی است که نرم‌افزاری را به صورت الکترونیکی طراحی کرد که با سرعت بیشتر و دقت نسبتا خوب و بالا بین بانک‌های کشورهای مختلف عملیات بانکی را انجام میداد و چون نرم‌افزارش مدرن و خوب و علمی بود مورد اقبال بانک‌های مختلف قرار گرفت.
مظاهری یادآور شد: به مرور این شرکت توانست به یمن دانش فنی خوبی که داشت و به خاطر انحصار حق دانش فنی خود، بازار را در اختیار بگیرد و تقریبا همه دنیا از نرم افزار آنها استفاده کردند.
وی در عین حال متذکر شد: چون ماهیت این کار رقابتی است، موسسات دیگر هم می‌توانند نرم‌افزار دیگری که عملیات تسویه را بین بانک‌ها انجام دهد معرفی کنند.
رئیس‌کل اسبق بانک مرکزی به اقدام روسیه برای ایجاد سیستم تسویه جدید‌اشاره کرد و گفت: روسیه خواسته در رقابت با سوئیفت، مشابه این کار را انجام دهد.
وی درخصوص اینکه آیا این اقدام روسیه مورد اقبال بانک‌ها قرار خواهد گرفت، اظهار داشت: تغییر نرم‌افزار بانک، کار پرخرج و پر هزینه‌ای است و بانک‌ها اقبال نمی‌کنند. اما مزیتی که روسیه برای این کار در نظر گرفته این است که بانک‌ها برای اینکه از خدمات استفاده کنند دیگر لازم نیست نظام نرم‌افزاری خود را تغییر دهند.
به گزارش تسنیم، مظاهری با‌اشاره به اعلام آمادگی بانک‌ها برای سیستم جایگزینی روسیه گفت: هنوز آماری داده نشده که چند بانک از چند کشور رفته و اعلام کرده‌اند که می‌خواهند با این سیستم کار کنند.
وی خاطر نشان شد: این حرکت و رقابت در خدمات الکترونیکی بانکداری یک خبر و اقدام میمون و مبارک است و هرچقدر رقابت‌ها بیشتر شکل بگیرد خدمتگیرندگان از آن منتفع می‌شوند، هزینه هایشان کمتر می‌شود، سرعت بیشتر می‌شود، کیفیت و دقتش بالا می‌رود و نظام بانکداری در سطح دنیا هم می‌تواند از انحصار یک شرکت خارج شده و با کیفیت بهتری انجام شود.نام:
ایمیل:
* نظر: