يکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۶
کد خبر: ۱۶۰۶۲۲
تاریخ انتشار: ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۲۳:۰۳
پس از دیدار با همتای ژاپنی
وزیر امور خارجه گفت: تنها راه حفظ برجام، عادی سازی روابط اقتصادی ایران است.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه، چهارشنبه هفته گذشته به دعوت همتای ژاپنی خود از دهلی‌نو عازم توکیو شد.
ظریف در بدو ورود به توکیو درباره هدف این سفر عنوان کرد: بعد از اقدامات و تنش زایی‌های آمریکا ضرورت دارد با کشورها و شرکای مهم ایران مشورتهایی صورت بگیرد.
«تارو کونو» وزیر خارجه ژاپن در دیدار با وزیر خارجه کشورمان از جمهوری اسلامی خواست برای ممانعت از تشدید تنش در منطقه خویشتنداری کند.
در این دیدار، ظریف نیز با تأکید بر اینکه ایران تاکنون در برابر اقدامات آمریکا از جمله خروج این کشور از توافق هسته‌ای از خود «خویشتنداری حداکثری» نشان داده، گفت اقدامات تنش‌زای آمریکا در منطقه «غیرقابل قبول» است.
در ادامه این دیدار طرفین با‌اشاره به روابط تاریخی ایران و ژاپن بر لزوم توسعه و تعمیق آن و تداوم رایزنی‌های سیاسی میان مقامات دو کشور تاکید کردند.
ظریف پس از دیدار با همتای ژاپنی خود اظهار داشت: اگر قرار است جامعه بین‌المللی برجام را حفظ کند باید در زمینه عادی سازی روابط اقتصادی ایران که هدف برجام بوده تعهد و اقدام کند و جز این راه روشی برای حفظ برجام وجود ندارد.
نقش مثبت ایران
«شینزو آبه» نخست‌وزیر ژاپن نیز در گفت‌وگو با «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران تأکید کرد که کشورش خواستار حفظ و گسترش روابط دوستانه با ایران است.
شینزو آبه همچنین نقش و جایگاه ایران را در ثبات و امنیت منطقه بسیار مهم و مثبت ارزیابی کرد.
به گزارش مهر، در این دیدار دو طرف درخصوص روابط دو جانبه، مهم‌ترین مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی، بویژه برجام گفت‌وگو و تبادل نظر کردند.
در سفر ظریف به ژاپن، سه رسانه مطرح ژاپنی (ان اچ کی / کیودو / تی بی‌اس) با وی درخصوص آخرین تحولات برجام و اقدامات عملی ایران، انتظار از جامعه جهانی و...گفت‌وگو کردند.
ظریف در این مصاحبه گفت: با اقدامات جنگ‌طلبانه، تیم «بی» دست به خودکشی [سیاسی] خواهد زد. آیا جهان متمدن قلدری رژیم آمریکا علیه کسانی که قانون را رعایت می‌کنند و قطعنامه شورای امنیت را اجرا می‌کنند، می‌پذیرد؟!
وی در گفت‌وگو با رسانه‌های ژاپنی گفت تهران به دنبال گفت‌وگو با آمریکا و انعقاد توافقی تازه نیست.
ظریف پیش از ترک ژاپن و سفر به چین، گفت: لازم است در شرایطی که آمریکا با تلاش برای ایجاد تنش و درگیری و نقض برجام اقدام می‌کند ما هم کشورهای مهم را در جریان آخرین تحولات قرار دهیم و مشورت‌هایمان را با آنها ادامه دهیم.
سفر به چین
وزیر خارجه کشورمان به منظور گفت‌وگو و رایزنی‌های سیاسی درخصوص روابط دو جانبه و مهم‌ترین تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله برجام و تحرکات بی‌ثبات‌کننده آمریکا، جمعه وارد پکن شد.
وی در بدو ورود به پکن درخصوص اهداف این سفر گفت: چین یکی از شرکای مهم جمهوری اسلامی ایران است. چین شریک سیاسی و شریک بسیار نزدیک اقتصادی جمهوری اسلامی است.
ظریف ادامه داد: چین یکی از اعضای باقی مانده برجام است، مهم است که در این شرایط مشورت‌های نزدیکی با طرف چینی، به ویژه در مورد تحولات اخیر و تصمیم جمهوری اسلامی ایران در مورد اجرای حقوق‌اش در برجام داشته باشیم.
وزیر امور خارجه گفت: اگر جامعه بین‌المللی، سایر کشورها در برجام و دوستان ما در برجام مانند چین و روسیه تمایل دارند دستاوردهای برجام حفظ شود باید اقدامات عملی انجام دهند تا مردم ایران بتوانند از منافع برجام بهره مند شوند.
ظریف، عصر جمعه به وقت محلی با «وانگ‌یی» همتای چینی خود دیدار و گفت وگو کرد.
وی در این دیدار درخصوص تحولات اخیر، تصمیم تهران در مورد اجرای حقوق ایران در برجام، روابط دو جانبه، راه‌های توسعه همکاری‌های سیاسی و اقتصادی و مسائل منطقه با همتای چینی خود رایزنی کرد.


نام:
ایمیل:
* نظر: