دوشنبه ۳۱ تير ۱۳۹۸ - ۰۵:۳۹
کد خبر: ۱۵۲۲۷۶
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۷ - ۲۲:۱۱
رئیس‌قوه قضائیه:
رئیس‌قوه قضائیه گفت: مردم اگر از دولتمردان و مسئولان، صدق در گفتار و رفتار و کار جهادی ببینند، در صحنه باقی خواهند ماند و برای عزت خود ایستادگی خواهند کرد.

به گزارش روابط عمومی قوه قضائیه، آیت‌الله صادق آملی لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضایی با‌اشاره به توطئه‌های آمریکا طی ماه‌های گذشته از ادعای به صفر رساندن فروش نفت ایران تا اعمال تحریم‌های فلج‌کننده در ۱۳ آبان، این اقدامات را عمدتا تبلیغاتی و در چارچوب عملیات روانی توصیف کرد و افزود: آنها به خوبی فهمیده‌اند که اساس اقتدار جمهوری اسلامی، حضور مردم در صحنه است لذا این حضور را هدف گرفته‌اند و برای ناامیدسازی مردم هر چه در توان دارند به کار می‌برند.
آملی لاریجانی با تاکید بر ضرورت توجه هر چه بیشتر به موضوع معیشت مردم و اقتصاد کشور، خاطرنشان کرد: در این زمینه، وظایفی متوجه مردم، دولت و سایر دستگاه‌هاست. دولت محترم باید براساس تدبیر، کاری جهادی در پیش بگیرد زیرا شاهدیم که دشمن تمام تلاش خود را برای بستن راه‌های مبادلات تجاری ایران به کار بسته است. گرچه معتقدیم همانگونه که تا امروز نتوانسته‌اند کاری از پیش ببرند، پس از این هم نخواهند توانست اما این چیزی از مسئولیت ما کم نمی‌کند.
وی ادامه داد: از تلاش‌های دولت محترم برای بهبود معیشت مردم و ساماندهی وضعیت اقتصادی کشور مطلعیم اما نیاز به تلاش بیشتر، کار جهادی و توجه بیش از پیش به نیروها و استعدادهای داخلی است. همانگونه که رهبر معظم انقلاب فرمودند، ایران مثل فلان کشور آفریقایی نیست. اینجا کشوری پهناور با توان بالای علمی فرزندانش و دارای امکانات مادی و معنوی فراوان است.
مردم در مواجهه با شایعات هوشیار باشند
رئیس‌قوه قضائیه با بیان اینکه مردم نیز باید مانند همیشه هوشیار و بصیر باشند، پخش شایعات را از شگردهای امروز دشمنان برشمرد و گفت: مردم باید در مواجهه با شایعات هوشیار باشند. این اقدامات در ادامه پروژه ناامیدسازی مردم و از مهم‌ترین ابزارهای دشمن است. بی‌تردید کشوری با این حجم از سرمایه‌های عظیم مادی و معنوی و مردمی که اهل ایمان، اعتقاد و عزم راسخ هستند از پا نمی‌افتد. تجربه ۴۰ سال گذشته نیز موید این مطلب است و امروز هم استقامت مردم همانگونه که در دوران دفاع مقدس و سایر برهه‌های تاریخی کشور به منصه ظهور رسیده است، موجب شکست دشمن خواهد شد.
آملی لاریجانی با بیان اینکه اگر دولتمردان و مسئولان کشور در مسیر رضایت و نصرت الهی باشند، خداوند نیز به آنان یاری خواهد رساند، اظهار داشت: مردم نیز اگر از دولتمردان و مسئولان، صدق در گفتار و رفتار و کار جهادی ببینند، در صحنه باقی خواهند ماند و برای عزت خود ایستادگی خواهند کرد.
حمله به قوه قضائیه به دلیل
جلوگیری دستگاه قضایی از نفوذ دشمن
وی در بخش دیگری از سخنان خود با‌اشاره به تلاش دشمن برای ضربه زدن به نظام از طریق تخریب نهادهای جمهوری اسلامی از جمله قوه قضائیه، گفت: یکی از مهم‌ترین دلایل هجمه‌های دشمن به دستگاه قضایی جمهوری اسلامی این است که ما همواره تلاش کرده‌ایم راه نفوذ دشمنان را سد کنیم. قوه قضائیه در جریان فتنه سال ۸۸ و سایر مواردی که دشمن با سوءاستفاده از برخی ناآرامی‌ها تلاش داشت به ساحت اقتدار کشور ورود کند، با همکاری نهادهای امنیتی و انتظامی اجازه تحقق چنین رویایی را نداد و این سرمنشأ حملات به قوه قضائیه بوده است.
رئیس‌قوه قضائیه با‌اشاره به تشدید هجمه‌ها علیه مجموعه دستگاه قضایی، قضات و مسئولان این دستگاه افزود: یک قاضی براساس وظیفه و در حد فهم خود از قانون، حکمی صادر می‌کند. به محض اینکه برخی این حکم را در تضاد با منافع خود می‌بینند، شروع به تخریب، توهین و افترا می‌کنند. از نظر ما هیچ ایرادی ندارد که کسی به صورت فنی و کارشناسی بگوید حکم قاضی از نظر برداشت و استنباط قانونی‌اشکال داشته است اما مرز انتقاد با توهین و تخریب و افترا واضح است. وقتی بگوییم قاضی توطئه و تبانی کرده یا بر اثر فشار از سمت مسئولان دستگاه قضایی رای داده است، دیگر در دایره انتقاد نمی‌گنجد و توهین بلکه در مواردی افترا به شمار می‌آید. ممکن است در جایی ابهاماتی برای افراد وجود داشته باشد اما در کجا رسم است که هر کسی به قوه قضائیه هر نسبتی بدهد و بعد مدعی شود که انتقاد کرده است؟ کسی که رای دادگاه را پاره می‌کند یا می‌سوزاند، به قانون و قوه قضائیه آشکارا توهین کرده است.
تخریب نهادهای نظام
 تخریب اصل نظام است
آملی لاریجانی با ‌اشاره به برخورد قوه قضائیه با مفاسد و اقدامات علیه امنیت کشور، ادامه داد: دستگاه قضایی در طول ۴۰ سال گذشته اقدامات عظیمی داشته است. در طول همین ۱۰ سال گذشته همگان تلاش‌های وافر دستگاه قضا برای برخورد با فساد، گسترش نظارت‌های بیرونی و نیز نظارت‌های درونی بر خود قوه قضائیه و همچنین تحول در تشکیلات قوه قضائیه را شاهد بوده‌اند. اینکه برخی این دستاوردها را نبینند و با صرف مشکلات شخصی با افراد، کل یک نهاد را تخریب کنند، باید بدانند که تنها به ‌اشخاص آسیب نزده‌اند بلکه جمهوری اسلامی را تخریب کرده‌اند.
وی با بیان اینکه گاهی نحوه برخورد با دستگاه قضایی از توهین و تخریب به سمت مقابله فیزیکی حرکت کرده است، به شهادت تعدادی از قضات و دادستان‌ها در طول سال‌های گذشته و همچنین سوء‌قصد اخیر به جان رئیس‌کل دادگستری کهگیلویه و بویراحمد ‌اشاره کرد و افزود: تعجب می‌کنم که برخی افراد این همه علیه قوه قضائیه و مسئولان آن دست به تخریب و توهین می‌زنند و بعد مدعی هستند که مقصودشان نظام جمهوری اسلامی نیست. این افراد از معیت نظام و نهادهای آن غافلند و توجه ندارند که وقتی یک رکن نظام را ناجوانمردانه متهم به انواع بی‌عدالتی و ظلم می‌کنند، در واقع با اصل نظام مقابله کرده‌اند و در واقع به جریان عملیات روانی دشمن و جنگ نرم برای مایوس کردن مردم از نهادهای مهم نظام و مسئولان یاری
 رسانده‌اند.
رئیس‌قوه قضائیه با تاکید بر تلاش همه مسئولان برای حرکت در چارچوب قانون و بهانه ندادن به دست دشمن، به هشدار اخیر مقام معظم رهبری مبنی بر مقابله با شایعات ‌اشاره کرد و گفت: شایعات برای تخریب نظام است. البته به دلیل فشارهای دشمن و برخی سوءتدبیرهای داخلی نیز کاستی‌هایی وجود دارد که هیچکس منکر آنها نیست اما دشمنان تمام ابزار و توان خود را به‌کار گرفته‌اند که هیچ یک از خدمات نظام طی چهار دهه گذشته دیده نشود و در این میان برخی نیز در داخل، آب به آسیاب دشمن می‌ریزند.
دستگاه قضایی برای فعال نگه داشتن کارخانجات در میدان است
آملی لاریجانی با تاکید بر ضرورت وحدت همه مردم و مسئولان در مقابله با دشمن و ساختن کشور و معیشت مردم، یکی از خدمات بزرگ قوه قضائیه را که فراتر از وظایف خود در سطح کشور دنبال می‌کند، تلاش برای فعال ماندن بسیاری از کارخانجات و مراکز تولیدی به کمک دستگاه‌های اجرایی برشمرد.
براساس این گزارش، لایحه «تامین امنیت زنان در برابر خشونت» در دستور کار دیروز مسئولان عالی قضایی قرار داشت.نام:
ایمیل:
* نظر: