شنبه ۲۱ تير ۱۳۹۹ - ۰۳:۴۸
کد خبر: ۱۴۹۲۹۱
تاریخ انتشار: ۲۰ آذر ۱۳۹۷ - ۲۰:۱۴
معترضان به وعده‌های رئیس‌جمهور فرانسه بی‌اعتمادند
جنبش ضد سرمایه‌داری در فرانسه اظهارات رئیس‌جمهور این کشور مبنی بر کشف راهکار مشترک برای خروج کشور از بحران جاری را «بلوف» و «مزخرف» دانستند و اعلام کردند که به اعتراضات خیابانی ادامه می‌دهند.

معترضان به سیاست‌های «امانوئل ماکرون» در فرانسه موسوم به «جلیقه‌زردها»، سخنرانی شب سه شنبه وی را «مزخرف» و«بلوف» دانستند و اعلام کردند که رئیس‌جمهور می‌خواهد با این اظهارات «مسخره‌«، اعتراضات آنان را خاموش کند.
به گزارش خبرگزاری فارس، جلیقه زردها همچنین به خبر نگاران گفتند، رئیس‌جمهور در صحبت‌هایش صداقت ندارد و این اظهارات صرفا حرکتی نمایشی برای رسانه‌ها و اقدامی بی‌اهمیت و نوعی فتنه‌انگیزی است.
ماکرون شب سه شنبه گذشته گفته بود: خشم مردم فرانسه از بسیاری جهات، درست است. ما همه با هم می‌توانیم راه برون‌رفت از این شرایط را بیابیم. وی به وجود بسیاری از مشکلات در فرانسه اعتراف کرده و توضیح داد که طی یک سال و نیم گذشته به خوبی به این مشکلات پرداخته نشده و شخص او نیز در این مسئله مسئولیت دارد.
رئیس‌جمهور فرانسه با اعلام وضعیت اضطراری اقتصادی در فرانسه، تاکید کرد: از دولت و پارلمان می‌خواهم هر چه می‌توانند برای بهبود وضعیت زندگی مردم انجام دهند. وی از طرح‌های ریاضتی، از جمله گران کردن بنزین، هم عقب‌نشینی کرد.
اعتراضات مردمی در فرانسه تحت عنوان «جلیقه‌‌زردها» که از چهار هفته پیش شروع شده است، همچنان ادامه دارد. طی این تظاهرات تا کنون، پنج نفر کشته، دست کم 3300 تن زخمی و بیش از 1700 نفر بازداشت شده‌اند.
چند روز قبل و درزمانی که این اعتراضات در اوج خود بود، دولت حدود 90 هزار نیرو را به کار گرفت تا آن را خاموش کند. اما این سرکوب، نتیحه عکس داد و اعتراضات را شعله‌ور‌تر کرد.
جلیقه زرد‌ها تظاهرات خود را با اعتراض به افزایش قیمت سوخت شروع کرده‌اند، اما اکنون خواستار استعفای رئیس‌جمهور هستند.
در هر حال، فشارها به قدری زیاد بود که رئیس‌جمهور فرانسه مجبور شد بر صفحه تلویزیون ظاهر شود و به مردم این کشور بگوید که صدای اعتراض آنها را شنیده و می‌داند که آن طور که انتظار می‌رفته، عمل نکرده است.
ماکرون که یک سال و نیم پیش به عنوان یک سیاستمدار جوان و ترقی‌طلب، رای فرانسوی‌ها را گرفته وبه کاخ الیزه رفته بود، حالا به واسطه سیاست‌هایش، مردم عادی فرانسه او را «رئیس‌جمهور ثروتمندان» لقب داده‌اند.
بر اساس یک نظرسنجی که هفته گذشته صورت گرفته،۷۲ درصد مردم فرانسه، از جنبش جلیقه زردها حمایت می‌کنند.
اولین گام دولت ماکرون در مسیر آرام کردن اعتراضات، تصویب امتیازات وعده‌داده شده در پارلمان خواهد بود. قرار است نخست‌وزیر فرانسه فردا این پیشنهادات را به نمایندگان پارلمان ارائه کند. هرچند ماکرون گفت، به عقب بازنمی‌گردد و در حذف مالیات سرمایه‌داران تجدید نظر نمی‌کند، اما شاید تنها کارت بازی باقی مانده برای او، همین مسئله باشد و اگر اعتراضات ادامه یابد، ممکن است او بار دیگر مالیات‌های سنگینی را که در دوره ریاست جمهوری « فرانسوا اولاند» بر درآمدهای بالا وضع شده بود، احیا کند.نام:
ایمیل:
* نظر: