يکشنبه ۲۲ تير ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۰
کد خبر: ۱۴۹۰۵۱
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۹۷ - ۲۱:۰۶
وزارت امور خارجه چین سفیر کانادا در این کشور را در اعتراض به بازداشت یکی از مدیران ارشد شرکت هوآوی احضار کرد، چین همچنین با صدور بیانیه‌ای بر آزادی وی تأکید کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، منگ وانژو، مدیر مالی شرکت هوآوی به تازگی در کانادا بازداشت شد. منابع خبری علت بازداشت او را اتهام تخطی از تحریم‌های ایران اعلام کرده‌اند.
در همین حال، وزارت امور خارجه چین در واکنش به این رویداد، جان مک‌کالوم، سفیر کانادا در پکن را احضار و اعتراض شدید طرف چینی را به وی ابلاغ کرد.
دستگاه دیپلماسی چین اقدام به دستگیری منگ را «به شدت زننده» قلمداد کرد و از اوتاوا خواست که هرچه سریع‌تر او را آزاد کند. وزارت امور خارجه چین هشدار داد، در صورتی که کانادا از آزادی این تبعه چینی خودداری کند، با عواقب جدی مواجه خواهد شد.
به گزارش فارس، دولت چین روز پنجشنبه از کانادا درخواست کرد تا مدیر مالی شرکت هوآوی را آزاد کند. این شخص متهم شده است که تحریم‌های آمریکا علیه ایران را نقض کرده است.
بنابر گزارش شبکه خبری الجزیره، در پی درخواست واشنگتن از کانادا، منگ وانژو را در «ونکوور» دستگیر کردند. وی احتمالا به آمریکا فرستاده خواهد شد.
با این حال در بیانیه‌ای که دولت چین روز پنجشنبه منتشر کرده، آمده است که منگ وانژو هیچ قانونی را در آمریکا و یا کانادا نقض نکرده است و از کانادا خواسته شده تا هرچه زودتر با آزاد کردن وی، اشتباهی که مرتکب شده است را اصلاح کند.
دولت چین همچنین اعلام کرده است که کانادا که درباره بازداشت منگ وانژو به او توضیحی نداده، در واقع حقوق ‌انسانی وی را نقض کرده است. دستگیری این تبعه چین در شرایطی صورت گرفت که جنگ تجاری میان چین و آمریکا شدت گرفته است.
مقامات آمریکایی از سال 2016 شرکت هوآوی را زیر نظر گرفته‌اند و این شرکت را متهم کرده‌اند که فناوری‌های آمریکا را در اختیار ایران قرار داده است. آمریکا همچنین هوآوی را به جاسوسی هم متهم کرده است.
برخی منابع محکوم شدن منگ وانژو به 30 سال زندان را محتمل دانسته‌اند.


نام:
ایمیل:
* نظر: