سه‌شنبه ۱۷ تير ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۸
کد خبر: ۱۴۸۹۵۷
تاریخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۳۹۷ - ۲۱:۴۳
برای استرداد به آمریکا
دولت کانادا یکی از مدیران ارشد شرکت فناوری «هوآوی» را به ظنِ نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران و به منظور استرداد به دولت آمریکا بازداشت کرد.

روزنامه «گلوب‌اند مِیل» چهارشنبه هفته گذشته گزارش داد که دولت کانادا مدیر ارشد مالی شرکت فناوری و چندملیتی «هوآوی» را به ظنِ نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران و جهت استرداد به دولت آمریکا، در شهر ونکوور بازداشت کرده است.
این روزنامه به نقل از سخنگوی وزارت دادگستری کانادا گزارش داد که «وانژو مِنگ» که یکی از معاونان هیئت مدیره و دختر بنیانگذار این شرکت است، روز یکم دسامبر بازداشت شده است.
سفارت چین در کانادا در پی بازداشت «وانژو منگ» از اعضای هیئت ‌رئیسه هوآوی و دختر بنیانگذار این شرکت، اعتراض شدیداللحن خود را به این کشور و آمریکا ابلاغ کرد.
سخنگوی سفارت چین در کانادا در بیانیه‌ای که رسانه‌های چینی پنجشنبه هفته گذشته آن را منتشر کردند، گفت: بنا به درخواست آمریکا مقامات کانادایی یک شهروند چینی را بدون اینکه قانون هیچ‌یک از این دو کشور را نقض کرده باشد، دستگیر کردند.
وی گفت: چین شدیدا به این اقدامِ در تضاد با حقوق‌بشر دو کشور آمریکا و کانادا اعتراض می‌کند و آنها را به آزادی وانژو منگ (از اعضای هیئت ‌رئیسه هوآوی و دختر بنیانگذار این شرکت) فرا می‌خواند.
سخنگوی سفارت چین تاکید کرد: پکن روند این قضیه را کاملا جدی پیگیری می‌کند و تمامی اقدامات لازم برای حمایت از حقوق و منافع قانونی شهروندان چینی را قاطعانه انجام می‌دهد.
به گزارش باشگاه خبرنگاران، شرکت چینی هوآوی نیز در بیانیه‌ای انجام هرگونه اقدام خلاف قانون از سوی وانژو منگ را تکذیب و اعلام کرد تاکنون هیچ‌گونه اطلاعات حتی اندکی درخصوص این اتهام دریافت نکرده است و از هرگونه اقدام غیرقانونی که خانم منگ انجام داده باشد
اطلاعی ندارد.


نام:
ایمیل:
* نظر: