يکشنبه ۲۲ تير ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۶
کد خبر: ۱۴۸۸۵۰
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۳۹۷ - ۲۲:۱۹
در شورای امنیت سازمان ملل مطرح شد و به جایی نرسید
انگلیس و فرانسه که جلسه شورای امنیت را برای بررسی گزارش‌ها درباره آزمایش‌های موشکی ایران تشکیل دادند، نتوانستند هیچ مدرکی در زمینه اینکه قطعنامه‌های شورای امنیت نقض شده‌اند، ارائه دهند.

در ادامه اظهارات گستاخانه مقامات اروپایی درباره توان موشکی ایران، دفتر ریاست جمهوری فرانسه به آزمایش موشکی بالستیک نسبت داده شده به ایران واکنش نشان داد و آن را تحریک برانگیز و بی‌ثبات‌کننده خواند و مدعی شد که ایران باید آزمایش‌های موشکی خود را متوقف کند.
در روزهای اخیر مقامات آلمان، انگلیس و آمریکا نیز اظهارات گستاخانه‌ای را درباره توان موشکی کشورمان مطرح کرده بودند.
همزمان با این اظهارات گستاخانه،هیئت‌های نمایندگی فرانسه و انگلیس در سازمان ملل در اقدامی ضدایرانی از شورای امنیت خواستند تا آزمایش موشکی که ادعا می‌شود ایران به تازگی انجام داده است را بررسی کند.
انگلیس، فرانسه و آلمان مدعی شده‌اند که آزمایش موشکی ایران «ناهمخوان» با قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل است.
شامگاه سه‌شنبه، نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره آزمایش موشک بالستیک میان برد ایران پشت درهای بسته برگزار شد.
«کارن پیرس» نماینده انگلیس در سازمان ملل که یکی از کشورهایی بود که خواستار نشست شورای امنیت درباره آزمایش موشکی ایران بود، گفت: هیچ دلیل مشروعی وجود ندارد که چرا ایران باید این قطعنامه را نقض کند. اگر شما می‌خواهید به جامعه بین‌الملل نشان دهید که یک عضو مسئول بوده و واقعا خواستار صلح و امنیت منطقه‌ای هستید این موشک‌هایی نیستند که شما می‌توانید آزمایش و پرتاب کنید.
«برایان هوک» رئیس‌گروه اقدام علیه ایران در وزارت خارجه آمریکا نیز بعد از درخواست از اتحادیه اروپا برای همراهی با تحریم‌های هسته‌ای آمریکا، این‌بار از اروپایی‌ها خواست به بهانه آزمایش موشکی ادعایی تهران را تحریم کنند.
رویترز در گزارشی نوشت:دیپلمات‌های اروپایی با بیان اینکه موضع محکم ایران درخصوص برنامه موشکی، اروپا را مستأصل کرده است، می‌گویند احتمال بازگرداندن گزینه تحریم ایران به دستور کار اتحادیه اروپا وجود دارد.
رویترز در ادامه نوشت: یک دیپلمات اروپایی در توضیح این موضوع می‌گوید: «طی یک ماه گذشته، وزیر خارجه انگلیس و هیئت‌های عالی‌رتبه‌ای از فرانسه و آلمان به تهران سفر کرده تا در این‌باره صحبت کنند. آنها (ایران) اما می‌گویند که درباره (برنامه موشکی) بالستیک هیچ مذاکره‌ای نمی‌کنند».
مسکو:
غرب هیچ مدرکی ندارد
«فئودور استرزیزوفسکی» سخنگوی ماموریت روسیه در سازمان ملل به خبرگزاری تاس گفت:انگلیس و فرانسه که جلسه شورای امنیت را برای بررسی گزارش‌ها درباره آزمایش‌های موشکی ایران تشکیل دادند، نتوانستند هیچ مدرکی در زمینه اینکه قطعنامه‌های  شورای امنیت نقض شده‌اند، ارائه دهند.
به گزارش مهر،بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه گفت: قطعاً برنامه‌های دفاعی خود را براساس ابراز نگرانی‌های بی‌اساس و مبتنی بر القائات بی‌بنیان و هدفمند برخی کشورها تنظیم نمی‌کنیم.
قاسمی افزود: ما در برنامه دفاعی موشکی خود هیچگونه مغایرتی با هیچ قطعنامه شورای امنیت نمی‌بینیم و اگر کسانی چنین ادعایی دارند یا با قطعنامه ۲۲۳۱ آشنایی ندارند و یا اینکه بدون توجه به مفاد این قطعنامه، صرفاً قصد فضاسازی و ایجاد حساسیت و تنش علیه ایران را دارند که در هر دو حالت، جمهوری اسلامی ایران چنین رویکردی را محکوم کرده و آن را غیرسازنده و ناکارآمد می‌داند و به تمامی کشورهایی که با این نوع فرضیات خام و بهانه جویی‌های ناقص و بی‌اساس چشمان خود را بر واقعیات و سیاست‌های شفاف و ثبات ساز ایران می‌بندند توصیه می‌کند که صلح ، ثبات و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی را قربانی اهداف دیگرانی که مناسبات سازنده ایران با کشور‌های منطقه و جهان را مخل سیاست‌های یک جانبه گرایانه و زیاده خواهانه خود می‌دانند نکنند؛ کشورهای اروپایی باید بیش از پیش هوشمندانه رفتارنمایند.
گستاخی بدهکار
کشورهای انگلیس، فرانسه و آلمان در کنار برخی دیگر از کشورهای اروپایی به دلیل میزبانی و حمایت همه‌جانبه از گروهک تروریستی منافقین و گروهک‌های ضدایرانی تجزیه‌طلب و حمایت و تجهیز رژیم بعث صدام علیه ایران در 8 سال جنگ تحمیلی و حمایت و تجهیز گروهک تروریستی داعش، اکنون در جایگاه متهم قرار دارند. اما در سایه انفعال و بی‌عملی وزارت خارجه، در جایگاه شاکی نشسته و روز به روز بر گستاخی خود علیه کشورمان می‌افزایند.
نام:
ایمیل:
* نظر: