يکشنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۱:۴۲
کد خبر: ۱۴۸۸۰۲
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۳۹۷ - ۱۹:۵۲
نایب ‌رئیس ‌کمیسیون عمران مجلس:
نایب ‌رئیس ‌کمیسیون عمران مجلس اظهار کرد: قطعا با یک فاصله زمانی می‌توانیم محصولی مانند هواپیما را تولید کنیم، اما تحقق این مسئله نیازمند استراتژی دقیق و تخصیص اعتبارات مناسب است.

به گزارش خبرگزاری دانشجو، سیدابوالفضل موسوی بیوکی با اشاره به همکاری وزارت راه و شهرسازی با معاونت علمی و فناوری برای بومی‌سازی زیرساخت‌های ناوگان هوایی، گفت: از نظر علمی و فناوری، جوانان کشورمان توانایی تولید تجهیزات هوایی را دارند و قطعا اگر نخبگان را به طور مناسب ساماندهی کنیم، می‌توانیم نیاز‌های کشور را رفع کنیم.
وی ادامه داد: در چند سال اخیر پیشرفت‌های خوبی در بحث تعمیرات هواپیما‌ها صورت گرفته، اما در بخش تأمین قطعات یدکی نتوانسته‌ایم توفیقی حاصل کنیم.
نایب ‌رئیس ‌کمیسیون عمران مجلس با اشاره به اینکه ساخت هواپیما‌های تولید داخل امکانپذیر است، افزود: قطعا با یک فاصله زمانی می‌توانیم محصولی مانند هواپیما را تولید کنیم، اما تحقق این مسئله نیازمند استراتژی دقیق و اختصاص اعتبارات مناسب در این عرصه است.
موسوی بیوکی ادامه داد: ما در گذشته توانسته‌ایم پیشرفت‌های خوبی در عرصه‌های مختلف از جمله صنعت هسته‌ای، علوم سلول‌های بنیادین یا صنعت موشکی و نظامی به دست آوریم، بنابراین قطعا با خودباوری تولید هواپیما نیز دور از انتظار نیست.
گفتنی است حدود یک هفته قبل دبیر ستاد فناوری‌های فضایی با اشاره به اینکه کشورمان در صنعت هواپیمایی و هوانوردی به خودکفایی خوبی رسیده، اعلام کرد: طی 3 تا 5 سال آینده می‌توانیم نمونه اولیه هواپیمای مسافربری را بسازیم.
منوچهر منطقی با حضور در یک برنامه تلویزیونی گفت: براساس برنامه‌ریزی‌ها تا سال ۱۴۰۴ گردش مالی بازار بخش فضایی به هفت هزار میلیارد تومان می‌رسد.
 وی با اشاره به اینکه فعالیت‌های زیادی برای ساخت هواپیما در کشور انجام شده است، افزود: کشورمان در صنعت هواپیمایی و هوانوردی عمومی که برای آموزش، گردشگری، ارسال مرسولات پستی و تاکسی هوایی به کار می‌رود به خودکفایی خوبی رسیده است و در این زمینه تولید کردیم و در حال توسعه بازار آن هستیم.
 دبیر ستاد فناوری‌‌های فضایی با بیان اینکه در بخش هواپیماهای نظامی، جنگنده «کوثر 1» را در داخل کشور ساختیم، ادامه داد: در مورد هواپیماهای مسافربری هم تلاش‌های زیادی کردیم و بین 3 تا 5 سال آینده می‌توانیم نمونه اولیه هواپیمای مسافربری را بسازیم.


نام:
ایمیل:
* نظر: