شنبه ۲۱ تير ۱۳۹۹ - ۰۲:۳۵
کد خبر: ۱۴۸۴۰۳
تاریخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۳۹۷ - ۲۱:۲۸
هفته نامه «نیوزویک» اسامی 8 سناتور آمریکایی را که در سنا به پیش‌نویس لایحه ضدعربستانی رای منفی داده‌اند منتشر و اعلام کرده، همه این سناتورها از آل‌سعود رشوه دریافت کرده‌اند.

 
سرویس خارجی-

سناتورهای آمریکایی چهارشنبه هفته گذشته با قطعنامه‌ای در صحن سنا در مورد پایان حمایت آمریکا از تجاوز ائتلاف سعودی علیه یمن موافقت کردند، تصمیمی که یک ضربه شدید به دولت دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا به شمار می‌آید و از آن سو تلاش می‌شود برای تبرئه آمریکایی که طی سال‌های گذشته، یک روز هم دست از حمایت سعودی‌ها در جنگ یمن برنداشته است.
به هر تقدیر سنا با 63 رای موافق در مقابل 37 رای مخالف به پیشبرد این قطعنامه رای داد. پیش از این ترامپ تهدید کرده بود این مسئله را وتو خواهد کرد. در اردیبهشت سال جاری همین پیشنهاد در سنای آمریکا مطرح شده بود، اما اکثریت نمایندگان از آغاز بحث در این زمینه حمایت نکرده بودند. در آن زمان تنها ۴۴ نماینده به بازنگری در حمایت تسلیحاتی از عربستان رأی مثبت دادند. این قطعنامه اکنون به صحن سنا راه پیدا کرده و این هفته بررسی خواهد شد. اما نکته جالب این است که سعودی‌ها دلار به دست در حال دادن رشوه به سناتورهای آمریکایی هستند و این بار نیز قصد دارند مانع از تصویب این‌قطعنامه  شوند. هفته نامه «نیوزویک» می‌گوید، اسامی 8 نفر از سناتورهایی را که از سعودی رشوه دریافت کرده‌اند تا علیه این قطعنامه  رای دهند شناسایی کرده است.
به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از نیوزویک، سناتورهای آمریکایی که در سنا به پیش‌نویس قطعنامه ضدعربستانی رای منفی دادند، از لابی‌های سعودی پول دریافت کرده بودند. به نوشته این هفته نامه، «روز چهارشنبه، سناتور‌های آمریکایی یک ضربه تاریخی را به روابط این کشور با همپیمانش یعنی عربستان وارد آوردند، کشوری که مقاماتش مرتکب نقض‌های حقوق بشری قابل توجهی شده‌اند. سنای آمریکا به پیشبرد پیش‌نویس مصوبه‌ای رأی داد که به همه حمایت‌های نظامی آمریکا از جنگ تحت فرماندهی عربستان در یمن پایان خواهد داد. اما دست‌کم پنج سناتور جمهوری‌خواه که علیه این ‌قطعنامه رأی داده بودند، از لابی‌هایی پول دریافت کرده بودند که با عربستان همکاری می‌کنند، حقیقتی که نشان می‌دهد چگونه این پادشاهی از ثروت گسترده خود برای تأثیر‌گذاری بر سیاست خارجی آمریکا استفاده می‌کند.»
بر اساس گزارشی که مرکز سیاست بین‌المللی منتشر کرده، سناتور‌های جمهوریخواه روی بلانت از میسوری، جان بوزمن از آرکانزاس، ریچارد بور از کارولینای شمالی، مایک کراپو از آیداهو و تیم اسکات از کارولینای جنوبی از شرکت‌های لابی که برای عربستان کار می‌کنند، پول دریافت کردند. در این گزارش به نام بور به عنوان یکی از دریافت‌کننده پول از شرکت‌هایی‌اشاره شده است که در سال 2017 برای عربستان کار می‌کردند. در این گزارش همچنین به نام قانون‌گذاران دموکرات همانند هیدی هیتکمپ از داکوتای شمالی، جو مانچین از ویرجینیای غربی و رابرت منندز از نیوجرسی‌اشاره شده است. گفته می‌شود ستاد تبلیغات انتخاباتی بلانت 19 هزار و 200 از شرکت‌های نماینده عربستان در سال گذشته پول دریافت کرد. براساس این گزارش، سناتور‌ها باب منندز و کراپو هم از شرکت «اکوئر پاتون باگز پی‌ای‌سی»هزار دلار دریافت کردند. طبق این گزارش، بوزمان، کراپو و بور و اسکات همگی کمک‌هایی حدود 2000 دلار در روز‌هایی دریافت کردند که لابی‌های سعودی با آنها تماس می‌گرفتند.
بر اساس برخی تخمین‌ها، عربستان حدود 27 میلیون دلار در سال 2017 صرف لابی‌های خود در آمریکا کرده است. همچنین دادخواست‌های موجود در وزارت دادگستری آمریکا نشان می‌دهد دولت سعودی حدود 7 میلیون دلار در سال 2018 به عوامل خارجی پرداخت کرده است.
سناتور جمهوری‌خواه: عربستان
 با کمک ما مردم یمن را می‌کشد
از سوی دیگر، سناتور جمهوری خواه آمریکا اعلام کرد، عربستان با کمک تسلیحاتی واشنگتن مسئول کشته شدن ده‌ها هزار تن از یمنی‌هاست و آمریکا به آن کمک می‌کند. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، رند پل سناتور جمهوری‌خواه آمریکا گفت عربستان به خواسته آمریکا مبنی بر پایان دادن به حملات در یمن گوش نمی‌دهد. وی بر لزوم عدم فروش تسلیحات به ریاض تاکید کرد تا عربستان در برابر اعمال فشارهای آمریکا تسلیم شود.
نام:
ایمیل:
* نظر: