شنبه ۲۱ تير ۱۳۹۹ - ۰۴:۰۷
کد خبر: ۱۴۷۲۴۳
تاریخ انتشار: ۲۶ آبان ۱۳۹۷ - ۲۱:۲۵
واشنگتن‌پست:
بنابر اعلام روزنامه آمریکایی واشنگتن‌پست سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا(سیا) هم به این نتیجه رسیده که ولیعهد رژیم سعودی شخصا دستور قتل خاشقجی را صادر کرده است. آمریکایی‌ها تاکنون تلاش کرده‌اند، بن‌سلمان را از این مهلکه نجات دهند.سرویس خارجی -

ولیعهد سعودی را تقریبا همه به‌عنوان «قاتل اصلی» خاشقجی می‌شناسند، اما وی و کشورهایی که در حال دوشیدن او هستند، همواره این ادعا را رد کرده‌اند. حالا خبر رسیده، «منابع آگاه» به روزنامه واشنگتن پست گفته‌اند، «سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا» (سیا) هم به این جمع‌بندی رسیده که دستور ترور «جمال خاشقجی» را «محمد بن‌سلمان» شخصا صادر کرده است. سیا تاکنون در این باره سکوت کرده است!
طبق گزارش این روزنامه آمریکایی، منابع مطلع بامداد شنبه به روزنامه واشنگتن‌پست گفته‌اند ارزیابی سیا این است که برخلاف ادعاهای حکومت سعودی مبنی بر اینکه محمد بن سلمان نقشی در قتل خاشقجی نداشته او دستور این ترور را صادر کرده است.ارزیابی سیا که که این منابع آگاه می‌گویند اطمینان بالایی به آن دارند، تا به امروز آشکارترین شواهدی است که ولیعهد جوان رژیم سعودی را به این پرونده ترور جنجالی گره می‌زنند. منابعی که به شرط عدم افشای نام با واشنگتن‌پست گفت‌وگو کرده‌اند می‌گویند سازمان سیا برای رسیدن به این ارزیابی، منابع اطلاعاتی مختلف را مورد بررسی قرار داده‌اند. از جمله این منابع، تماس تلفنی است که «خالد بن‌سلمان»، برادر ولیعهد با «جمال خاشقجی» داشته است. خالد در این تماس تلفنی که دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا آن را شنود کرده‌اند به خاشقجی گفته که برای دریافت اسناد مورد نیاز خود بایستی به کنسولگری سعودی در اسلامبول مراجعه کند و انجام این کار خطری برایش نخواهد داشت. البته خالد بن سلمان این مسئله را تکذیب کرده است.
از جمله دیگر شواهدی که سیا را به این نتیجه رسانده، جایگاهی است که محمد بن سلمان در عربستان دارد. او عملاً حاکم این کشور محسوب می‌شود و حتی بر انجام کوچکترین مسائل در این کشور پادشاهی نظارت می‌کند. طبق گزارش واشنگتن پست یک مقام آمریکایی که از ارزیابی‌های سیا مطلع است می‌گوید: «مسئله‌ای که پذیرفته شده این است که امکان ندارد این اتفاق بدون آگاهی یا مشارکت او رخ داده باشد.» این مقام آمریکایی حتی گفته سیا، محمد بن سلمان را یک «تکنوکرات خوب» اما مستبد و ناپایدار می‌داند. طبق گفته این مقام، ولیعهد سعودی فردی است که «خیلی زود به نقطه جوش می‌رسد و مثل اینکه نمی‌فهمد که کارهایی هستند که نمی‌توان آنها را انجام داد.» تحلیلگران سیا معتقدند پایگاه قدرت بن سلمان مستحکم است و علیرغم رسوایی خاشقجی خطر از دست دادن تاج و تخت او را تهدید نمی‌کند و اینکه «توافق عمومی بر این است که او دوام خواهد آورد.» در همین ارتباط روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی به نقل از منابع ترکیه‌ای نوشت: «عربستان می‌خواهد با اعدام عاملان مستقیم ترور خاشقجی، روند تحقیقات برای شناسایی آمر اصلی قتل وی که به احتمال زیاد ولیعهد سعودی است، متوقف شود.» گفتنی است، اکنون توپ در زمین دولت آمریکاست و کمی بعید به نظر می‌رسد آنها بن‌سلمان را که بهتر از هر گاو شیردهی به آنها شیر می‌دهد، به این سادگی ذبح کنند، مگر تاریخ مصرف او نیز به پایان رسیده باشد. گذشت زمان البته بهتر از تحلیل این مسئله را روشن خواهد کرد.
نام:
ایمیل:
* نظر: