سه‌شنبه ۱۷ تير ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۹
کد خبر: ۱۴۶۷۷۹
تاریخ انتشار: ۲۰ آبان ۱۳۹۷ - ۲۱:۱۹
حملات دیوانه‌وار ائتلاف سعودی در یک هفته گذشته به الحدیده نه تنها باعث شکست انقلابیون یمنی نشده بلکه باعث کشته و زخمی شدن 180 متجاوز شده است. تنها هنر این ائتلاف در این مدت بمباران بیمارستان‌ها و خانه‌های مردم بوده است.
سرویس خارجی-

ائتلاف سعودی و اماراتی طی یک هفته گذشته حملات شدیدی به استان الحدیده و مرکز آن انجام داده‌اند که بنا به گفته سخنگوی نیروهای مسلح یمن، خطوط پشتیبانی و امدادرسانی متجاوزان از چهار محور قطع شده و آنها در محاصره نیروهای یمن قرار گرفته‌اند. به گزارش فارس،‌ طی دو روز گذشته بیش از ۱۰۰ نفر از نیروهای ائتلاف سعودی و اماراتی در جبهه «الحدیده» یمن کشته و زخمی شده‌اند. سرگرد «یحیی سریع»، سخنگوی رسمی نیروهای مسلح یمن گفت که نیروهای ائتلاف مذکور در درگیری با نیروهای یمن متحمل خسارت‌های زیادی در تعداد نیروها و تجهیزات شده‌اند. سخنگوی نیروهای مسلح یمن تأکید کرده که نیروهای ائتلاف متجاوز عربی که نزدیک به یک هفته است عملیاتی را با تبلیغات و حملات هوایی گسترده برای تصرف بندر «الحدیده» آغاز کرده‌اند، هیچ پیشروی در این منطقه نداشته و تلفات بسیاری نیز داده‌اند. او در گفت‌و‌گو با خبرگزاری یمنی سبأ گفته: «نزدیک به ۱۸۰ نفر از نیروهای متجاوز ائتلاف سعودی کشته و زخمی شده‌اند که در بین کشته‌ها ده فرمانده گردان و سه فرمانده لشکر وجود دارد. سرگرد «سریع» این را هم گفت که بر اساس اطلاعات به دست آمده، ده‌ها جسد به همراه زخمی‌ها به مراکز پزشکی «المخا» منتقل شده است.
انهدام 21 خودروی نظامی و زرهی
سخنگوی نیروهای مسلح یمن گفت که نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی این کشور ۲۱ خودروی نظامی و زرهی را منهدم کرده‌اند که با احتساب خودروهای منهدم شده قبلی این تعداد به ۱۷۱ خودرو رسیده است. او به تاکتیک نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در محور کیلومتر جاده حدیده به صنعا‌ اشاره کرد و گفت که این نیروها در عملیات منحصر به فردی توانستند نیروهای متجاوز را به سمت میادین مین در منطق مذکور کشانده ده‌ها نفر از آنها را کشتند. سرگرد «سریع» در ادامه تصریح کرد ائتلاف سعودی بعد از شکست عملیات خود برای ‌اشغال الحدیده، حملات هوایی خود برای گشودن خط امدادی به نیروهای محاصره شده خود در این جبهه افزایش داده است. سخنگوی نیروهای مسلح یمن به دو عملیات موفق ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در جبهه «حیس» (جنوب استان الحدیده) و دیگری در شرف فرودگاه الحدیده‌ اشاره کرد و گفت که در این دو عملیات شمار زیادی از نیروهای ائتلاف سعودی کشته و زخمی شدند و تجهیزات و خودروهای آنها منهدم شد.
این در حالی است که رسانه‌های ائتلاف سعودی از سه‌شنبه گذشته مدعی تکمیل حلقه محاصره شهر الحدیده از سمت شرق و شمال شرق بودند که محمد البخیتی، عضو دفتر سیاسی انصارالله این ادعاها را تکذیب کرد و گفت که مناطق ‌اشغال شده در منطقه «کیلومتر ۱۶» پس گرفته شده است.
درگیر‌ی‌ها ادامه دارد
از سوی دیگر سخنگوی کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در یمن در سخنانی درباره تشدید درگیری‌ها در بندر الحدیده به‌عنوان رگ حیاتی یمن و فاجعه‌بارتر شدن اوضاع غیرنظامیان در این کشور هشدار داد. «میرلا هدیب»، سخنگوی کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در یمن در مصاحبه‌ای با اس‌.ار.اف. سوئیس به توصیف شرایط وخیم در این شهر یمن پرداخت و در این باره گفت: «در الحدیده خشونت در روزهای اخیر به‌شدت افزایش پیدا کرده است. تیم‌های ما از درگیری‌ها و انفجارهای شدید و بی‌امان در این منطقه خبر می‌دهند. این شهر عملاً در حال انقراض است.» «هدیب» حتی همچنین هشدار داد که این شرایط همچنان می‌تواند بدتر شود اگر زیرساخت‌ها در بندر الحدیده تخریب شود، به این ترتیب در برابر ورود کالاهای مهم زندگی و کمک‌های بشردوستانه به یمن مانع ایجاد می‌شود. این مسئله می‌تواند شرایط فاجعه‌بار انسانی در یمن را تقویت کند. به‌گفته «هدیب» امروزه هشتاد درصد کل مردم این کشور وابسته به کمک‌های بشردوستانه است، یمنی‌ها با جنگ، گرسنگی و بیماری دست و پنجه نرم می‌کنند. آنها بسیار بدهکار و آسیب‌دیده‌اند، میلیون‌ها نفر در این کشور تنها یک وعده غذایی در هر روز برای خوردن دارند. بیش از 80 درصد مواد غذایی یمن از طریق بندر «الحدیده» از خارج تامین می‌شود و ‌اشغال این شهر می‌تواند فاجعه انسانی بزرگی به بار بیاورد.


نام:
ایمیل:
* نظر: