دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۰
کد خبر: ۱۴۴۲۵۹
تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۳۹۷ - ۲۰:۵۵
نماینده سابق ایران در اوپک:
نماینده سابق ایران در اوپک گفت: این دوره از تحریم‌های ایران زیاد طول نمی‌کشد و در بدترین حالت روزانه یک میلیون بشکه نفت خواهیم فروخت.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از فایننشال‌تایمز، محمدعلی خطیبی که در تحریم‌های قبلی 2011 و 2012 مسئول فروش نفت خام بود و نمایندگی ایران در اوپک را داشته است، اظهارداشت:« چتر حمایتی اتحادیه اروپا شرکت‌های کوچک و متوسط را تشویق می‌کند به فروش نفت خام ایران کمک کنند. این دوره تحریم‌ها بر ایران زیاد طول نمی‌کشد در بدترین حالت روزانه یک میلیون بشکه نفت خواهیم فروخت».
 وقتی تحریم‌های دونالد ترامپ بر صادرات نفت ایران در ماه آینده اجرایی شود، جمهوری اسلامی باید تلاش کند درآمدهای جایگزینی برای تامین دارو و سایر اقلام حیاتی جمعیت 80 میلیونی خود پیدا کند. تهران همچنین مطمئن است رئیس‌جمهور آمریکا به هدفش در بستن شاهرگ حیاتی اقتصاد ایران نمی‌رسد.
یک تاجر ارشد انرژی نزدیک به دولت ایران گفت: «ترامپ مطمئنا شکست خواهد خورد و نمی‌تواند صادرات نفت ایران را به صفر برساند. ما اگر مجبور باشیم نفت خام را با سلاح‌های روسیه مبادله یا آن را در مالزی و تایلند ذخیره می‌کنیم».
ایران که بخش بزرگی از ارز خارجی و درآمدهای دولت خود را از صادرات نفت به دست می‌آورد، با آغاز تحریم‌های آمریکا در چهارم نوامبر، به دنبال راه‌های خلاقانه‌ای برای فروش نفت است. ایرانی‌ها عقیده دارند هرگونه مذاکره با واشنگتن زمانی اتفاق می‌افتد که ایران در برابر تحریم‌های جدید تاب آورده باشد و در نتیجه سر میز مذاکره دست بسته نباشد.راه‌حل‌های ایران برای رد شدن از تحریم‌ها شامل بازگرداندن «واسطه‌ها‌» است که اجازه دارند بشکه‌های نفت خام را از طریق تبادل داخلی انرژی یا «بورس» بخرند و آن را در بازار جهانی به عنوان بخش خصوصی ایران بفروشند. بورس نفت که در سال 2012 ایجاد شد، از سال 2015 پس از توافق ایران برای مهار فعالیت‌های اتمی خود و برداشته شدن تحریم‌های بین‌المللی، تجارت نفتی نداشته است.
سعید لیلاز، تحلیلگر اقتصاد سیاسی ایران گفت: «فروش نفت خام از طریق بورس انرژی نشان دهنده تلاش ایران برای تعدد کانال‌های فروش نفت خام و تصمیم آن به دور زدن تحریم‌هاست».
متخصصان خارج از ایران معتقدند این یک نظر خوشبینانه است چون تهدید صرف تحریم‌های آمریکا شرکت‌های نفتی خارجی مثل توتال را ترسانده و آنها را از داد و ستد با ایران منع کرده است. تحلیلگران ایرانی و دیپلمات‌های غربی در تهران تخمین می‌زنند صادرات ایران بیش از یک میلیون بشکه در روز باقی بماند. حداکثر صادرات ایران در سال جاری 2/8 میلیون بشکه در روز بود.
سیاستمداران ایران همچنین معتقدند عربستان نمی‌تواند کاملا کمبود نفت ایران را جبران کند. ایران تا حد زیادی به چین امیدوار است. چون در جنگ تجاری با آمریکا به سر می‌برد و همچنان نفت ایران را وارد می‌کند.
نام:
ایمیل:
* نظر: