دوشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۹ - ۰۱:۰۴
کد خبر: ۱۴۳۹۸۴
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۷ - ۲۱:۲۴
درمیان فریادهای معترضان
در میان فریادهای «شرم بر تو باد» معترضان آمریکایی، «برت کاوانا» نامزد جنجالی ترامپ برای دیوان عالی آمریکا از سنا رای اعتماد گرفت و سوگند یاد کرد.

«برت کاوانا»، نامزد مناقشه‌برانگیز ترامپ برای دیوان عالی آمریکا که متهم به چندین تجاوز جنسی است علیرغم همه این اتهامات و اعتراضات از سوی سنای آمریکا که اکثریت آن در دست جمهوریخواهان است با رای 48 از 50 رای، رای اعتماد گرفت.
مراسم ادای سوگند «برت کاوانا» برای قرار گرفتن در پست جدیدش در سکوت کامل در دیوان عالی آمریکا برگزار شد اما در برابر ساختمان دیوان عالی شمار زیادی از شهروندان آمریکا که بخش زیادی از آنها را زنان تشکیل می‌دادند دست به تظاهرات زدند و این انتخاب را محکوم کردند. به گزارش ایسنا پیش از رأی اعتماد سنا به کاوانا و در جریان آن، حدود دو هزار نفر از شهروندان آمریکایی در برابر ساختمان کنگره شعارهایی را علیه کاوانا سر دادند. حدود ۱۵۰ تن از تظاهرکنندگان توانستند با شکستن سد پلیس وارد ساختمان کنگره شده و جریان رأی‌گیری در سنا را با وقفه‌های کوتاهی مواجه کنند.زنان خشمگین بارها در جایگاه تماشاچیان شعار «شرمت باد» سر دادند. «مایک پنس»، معاون رئیس‌جمهوری آمریکا، از نیروهای امنیتی خواست تا کسانی را که در روند رأی‌گیری اخلال ایجاد می‌کنند از صحن مجلس خارج کنند. در جریان اعتراض‌ها در مجموع ۱۶۴ تظاهرکننده بازداشت شدند.
بلافاصله پس از پایان رأی‌گیری، دونالد ترامپ، در توییتر خود نتیجه آن را به «سنا» تبریک گفت. ترامپ مهر تأیید سنا بر عضویت «برت کاوانا» در دیوان عالی آمریکا را «بسیار مهیج» خواند و نوشت که به‌زودی سند عضویت او در این نهاد را امضا خواهد کرد. او سپس در جمع هواداران خود در کانزاس رأی اعتماد سنا به کاوانا را «پیروزی عظیم ملت، مردم و قانون اساسی» آمریکا ارزیابی کرد.برت کاوانا نامزد ترامپ برای پر کردن کرسی خالی مانده دیوان عالی آمریکا بود. او در ماه ژوئیه گذشته این حقوقدان محافظه‌کار را کاندیدای این مقام کرده بود. ترامپ در روزها و هفته‌های گذشته نیز کاملا از کاوانا که به اتهام «آزار جنسی» به شدت زیر فشار قرار گرفته بود، حمایت کرد. برت کاوانا از طرف سه زن از جمله کریستین بلازی فورد، استاد روانشناسی در یک دانشگاه شمال کالیفرنیا، متهم به آزار جنسی شده است. بلازی می‌گوید، ۳۶ سال پیش کاوانا در نوجوانی و زمانی که هر دو آنها محصل دبیرستان بودند، در حالی که مست بوده، تلاش کرده به او تجاوز کند. ‌اشغال سمتی در دیوان ۹ نفره عالی آمریکا حادثه‌ای بسیار پراهمیت است. قضات این دیوان مادام‌العمر در مقام خود قرار می‌گیرند. با تأیید کاوانا به عنوان قاضی دیوان عالی، وزنه جمهوری خواهان این دیوان سنگین‌تر می‌شود. با قرار گرفتن کاوانا در این مقام، جبهه دموکرات چهار نفره قضات دیوان عالی آمریکا در برابر جبهه‌ای پنج‌نفره از جمهوری خواهان قرار می‌گیرد.


نام:
ایمیل:
* نظر: