سه‌شنبه ۲۴ تير ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۸
کد خبر: ۱۴۳۶۹۱
تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۳۹۷ - ۲۱:۱۶
با وجود تهدیدات آمریکا، روسیه و هند در آستانه امضای بزرگ‌ترین قرارداد تسلیحاتی به ارزش 10 میلیارد دلار از جمله خرید سامانه «اس 400» روسیه قراردارند.به گزارش خبرگزاري صداوسيما، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه پنجم اکتبر (جمعه) از هند ديدار مي‌کند و قرار است در خلال این سفر قراردادهای دفاعی بین دو کشور به ارزش حدود 10 میلیارد دلار امضا شود. در صورتی که این قراردادها امضا شود، بزرگ‌ترین قراردادهای نظامی بین دو کشور هند و روسیه رقم خواهد خورد.یکی از قراردادهایی که قرار است در سفر پوتین به هند امضا شود، قرارداد فروش سامانه‌های دفاع موشکی اس-400 است. ارزش این قرارداد پنج میلیارد و 600 میلیون دلار برآورد شده است. قرارداد ساخت 200 فروند هلی‌کوپتر «کاموف- 226 تی» به ارزش حدود یک میلیارد دلار نیز قرار است در این سفر امضا شود. دو کشور همچنین قرار است قرارداد دو میلیارد دلاری ساخت چهار فروند شناور جنگی، قرارداد تولید 650 هزار قبضه اسلحه کلاشنیکف در هند و قرارداد خرید دو فروند هواپیمای ترابری «ایلوشین- 78» را امضا کنند.در عین حال، دو کشور در نظر دارند قراردادی 600 میلیون دلاری در زمینه به‌روز‌رسانی ناوگان هوایی هواپیماهای ترابری ایلوشین-76 و هواپیماهای سوخت رسان ایلوشین-78 امضا کنند. امضای قراردادهای دفاعی هند و روسیه در زمانی مطرح می‌شود که آمریکا، شرکت‌های روسی صادر‌کننده تسلیحات، یعنی شرکت روزوبورون اکسپورت و شرکت روستک‌، را تحریم کرده است.
افزون بر این، آمریکا تهدید کرده است که اگر هند به خرید سامانه‌های مهم تسلیحاتی از روسیه مبادرت ورزد دهلی‌نو را تحریم خواهد کرد. در صورتی که آمریکا بخواهد تحریم‌های خود را علیه شرکت‌های روسی طرف قرارداد هند اعمال کند، شرکت‌های هندی همکار با این شرکت‌های روس امکان بهره‌گیری از سامانه بانکی آمریکا و پرداخت‌های مالی مرتبط با خرید تسلیحات از روسیه را نخواهند داشت. انتظار می‌رود هر دو کشور به دنبال استفاده از ارزهای ملی خود برای پرداخت‌های مرتبط با این قراردادها و دور زدن نظام مالی آمریکا باشند.
با این حال، بعید است آمریکا تحریم‌های ثانویه را علیه شرکت‌های هندی خریدار اسلحه از روسیه عملی کند، زیرا چنین اقدامی می‌تواند بر توانمندی دهلی‌نو در پرداخت‌های مالی مرتبط با خریدهای تسلیحاتی هند از آمریکا نیز تاثیر منفی برجای بگذارد.


نام:
ایمیل:
* نظر: