سه‌شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹ - ۰۶:۵۵
کد خبر: ۱۴۲۵۰۹
تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۹
بهانه مشارکت در قتل عام کودکان یمن
نخست‌وزیر اسپانیا از فروش سلاح به عربستان دفاع کرده و علت این مسئله را روابط اقتصادی با ریاض عنوان کرده و البته این را هم گفته که اگر این کمک‌ها قطع شوند، هزاران شغل در اسپانیا از بین می‌رود.
اخیرا دولت اسپانیا از بازنگری در فروش تسلیحات به عربستان خبر داده بود و دلیل این مسئله نیز حملات هوایی ائتلاف سعودی به اتوبوس حامل کودکان بود، که در جریان آن 40 کودک به شهادت رسیده‌اند.
علاوه ‌بر این خبرگزاری اسپوتنیک طی هفته‌های گذشته گزارش داد وزارت دفاع اسپانیا به دلیل کشته شدن ۱۰ هزار تن و بی‌خانمانی پنج میلیون تن دیگر در جنگ ریاض علیه یمن اعلام کرده، تحویل بمب‌های هدایت لیزری را به دولت عربستان متوقف کرده است.
اما دولت اسپانیا به سرعت تغییر موضع داده و از فروش بمب‌های لیزری به عربستان خبر داد که این امر با حمایت نخست‌وزیر اسپانیا نیز همراه شده است.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه،‌ «جوزپ بورل»، وزیر خارجه اسپانیا اعلام کرد که دولت اسپانیا تصمیم گرفته تا پس از همه این مناقشات، به عربستان سلاح بفروشد.
طبق این گزارش، لغو ارسال سلاح به عربستان، می‌توانست به سفارش پنج ناوچه به ارزش یک میلیارد و 800 میلیون یورو لطمه وارد کند. این ناوچه‌ها توسط شرکت کشتی سازی «ناوانتی» در منطقه اندلس واقع در جنوب اسپانیا ساخته می‌شود و در صورت لغو این سفارش، شغل هزاران تن در معرض خطر می‌افتاد. کارگران در این منطقه که محل اصلی فعالیت حزب سوسیالیست اسپانیا محسوب می‌شود، برای تداوم این قرارداد دست به راهپیمایی زده بودند.
«پدرو سانچز»، نخست‌وزیر اسپانیا، نیز در پاسخ به سؤالی درباره تغییر این سیاست گفت که دولتش این مسئله را مدنظر قرار داد که اگر به لغو ارسال سلاح به عربستان بپردازد، روابطش با این کشور عربی در معرض خطر قرار می‌گیرد. وی ادامه داد:« اوضاع بسیار پیچیده بود. دولت در صورت لغو ارسال سلاح به عربستان، با خطر توقف همکاری‌ها و روابط اقتصادی، تجاری و سیاسی با عربستان روبه رو می‌شد، بنابراین، تصمیم گرفتیم تا ارسال ۴۰۰ بمب هدایت‌شونده لیزری را به این کشور ادامه دهیم.» براساس گزارش عفو بین‌الملل، اسپانیا چهارمین تامین‌کننده تجهیزات نظامی برای عربستان است.
در واقع حتی گزارش سازمان ملل در مورد جنایت جنگی عربستان در یمن نیز باعث نشده است که کشورهایی مانند آمریکا، انگلیس و اسپانیا فروش سلاح به عربستان را پایان دهند.
پل هوایی
از سوی دیگر، نماینده سازمان بهداشت جهانی در یمن اعلام کرد، سازمان ملل در تلاش است تا یک پل هوایی انسانی برای منتقل کردن بیماران سرطانی یمنی برای درمان به مراکز مجهز و مناسب ایجاد کند.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، «نویو زاگاریا»، نماینده سازمان بهداشت جهانی در یمن گفت: «هدف از این اقدام، کمک به بیمارانی است که از سرطان، بیماری‌های مزمن و ناهنجاری‌های مادرزادی رنج می‌برند تا بتوانند درمانی را که لازم دارند دریافت کنند.» زاگاریا افزود: «80 درصد از بیماران این پرواز زنان و کودکان هستند و این پل هوایی، یکی از آخرین امیدهای آنها محسوب می‌شود. 22 میلیون تن یا سه نفر از هر چهار یمنی، نیازمند کمک‌های بشردوستانه در این کشور جنگ زده هستند.»


نام:
ایمیل:
* نظر: