دوشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۱
کد خبر: ۱۴۰۶۱۳
تاریخ انتشار: ۰۴ شهريور ۱۳۹۷ - ۲۰:۳۵


شکست پی در پی برنامه‌های اصلاحی
«محمد بن سلمان» باعث شده تا رسانه‌های غربی به وی لقب «قمارباز بازنده» را بدهند.
«محمد بن سلمان» ولیعهد جوان سعودی با طرح چشم‌انداز 2030 به دنبال آن بود تا خود را به عنوان اصلاح‌گر در عربستان معرفی کند. اما خیلی زود تقریبا تمام برنامه‌های وی با شکست مواجه شد. در این ارتباط پایگاه
«میدل ایست آی» در مقاله‌ای تحت عنوان «قمار باز بازنده...این است واقعیت بن سلمان» به ایده‌های ولیعهد خام سعودی برای آینده این کشور پرداخته و از آن با عناوین «حباب‌های توخالی بن سلمان» و «توهم پردازی‌های وی برای چشم‌انداز اقتصادی و اصلاح جامعه عربستان» نام برده است. به گزارش ایسنا، میدل ایست در این مقاله که به قلم «دیوید هرست» نوشته شده همچنین آورده: «این حباب‌ها یکی پس از دیگری در حال ترکیدن است زیرا طرح‌های بزرگ محمد بن سلمان در صحرای عربستان و ادعاهای بلندپروازانه‌ای که برای اصلاح فساد و تنوع بخشیدن به اقتصاد مبتنی بر نفت ارائه کرده بود، با معلوم شدنش به عنوان مرد دونالد ترامپ در خاورمیانه در حال از بین رفتن است.»
هرست افزود: «دستور‌العملی که بن سلمان در پیش گرفته نام ثبات و اصلاح نمی‌تواند به خود بگیرد؛ جدای از سرو صداهایی که درباره بن سلمان به راه انداخته شده است، در برابر ما شاهزاده‌ای ۳۲ ساله و خاندانی شعصبانی باقی می‌ماند که برای انتقام از اهانت‌های وی مصمم است و همین‌طور اقتصادی به شدت وابسته به نفت که برای کنترل فرار سرمایه‌های آن تلاش می‌کند.»
نویسنده در ادامه با اشاره به شکست طرح عرضه شرکت آرامکو(شرکت نفت عربستان) در بورس‌های داخلی و خارجی می‌نویسد: «خبرگزاری رویترز گزارش داده مشاوران مالی مرتبط با این طرح برکنار شده‌اند و قرارداد مذکور نیز لغو شده است. همین شبکه همچنین گزارش داده عرضه سهام این شرکت در بورس نیز به زمان دیگری موکول شده است.» هرست به تداوم موج بازداشت‌ها و سرکوب داخلی در عربستان که آخرین آنها «شیخ صالح آل طالب» امام و خطیب مسجدالحرام بود نیز اشاره کرده و می‌نویسد: «این اولین بار است که یک امام جماعت از مکه بازداشت می‌شود. خطبه‌ای که آل طالب ایراد کرد، حاوی هیچ‌گونه انتقاد مستقیمی از خاندان حاکم عربستان نبود اما بازداشتش ضعف بن سلمان که احساس می‌کند منظور خطبه‌های آل‌طالب او بوده است را نشان می‌دهد.»
هرست در ادامه می‌نویسد: «از طرف دیگر حامی بن‌سلمان یعنی دونالد ترامپ نیز به مشکل برخورده است زیرا در پی اعتراف‌های دو تن از معاونان سابق و همین‌طور وکیل سابق و مدیر کمپین تبلیغاتی ستاد انتخاباتی‌اش، با مشکلات قانونی روبه‌روست. معضلات ترامپ روی بن سلمان نیز تا حد زیادی تاثیر می‌گذرد زیرا این شاهزاده سعودی خیلی زود روی ترامپ حساب باز کرد.»
 نویسنده معتقد است که چنین موضوعاتی برای یک شاهزاده که برای خودش کسی است، مشکل محسوب نمی‌شود زیرا کارها همیشه به همین روال در منطقه خلیج‌فارس به پیش می‌رود اما کاهش اعتماد به رئیس‌جمهور آمریکا و از دست دادن قدرت برای شاهزاده‌ای که طرح‌هایش شکست خورده است، مشکل بزرگی محسوب می‌شود. سردبیر میدل ایست آنلاین در پایان چنین نتیجه می‌گیرد که «واقعیت بن سلمان در حال افشا شدن است؛ او فردی است که قمار بازی می‌کند و شکست می‌خورد.»


نام:
ایمیل:
* نظر: