يکشنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۵
کد خبر: ۱۳۰۲۷۲
تاریخ انتشار: ۲۹ فروردين ۱۳۹۷ - ۲۱:۴۷
افشای نامه‌های محرمانه سفیر امارات در لبنان، جنجال گسترده‌ای را در رسانه‌های جهان عرب به راه انداخته است. یکی از این نامه‌ها از تلاش‌های ولیعهد ابوظبی برای سرنگونی آل‌سعود، پرده بر می‌دارد.

روزنامه الاخبار می‌گوید لبنان به مجموعه‌ای از نامه‌های محرمانه سفارت امارات در بیروت دست پیدا کرده که بر اساس آن سیاست‌های مخرب دولت ابوظبی در منطقه فاش شده است. این نامه‌های محرمانه شامل تلگراف‌های زیادی است که برخی از آنها کم اهمیت و برخی نیز قابل توجه است. این نامه‌ها، مجموعه سیاست‌های منطقه‌ای امارات را به نوعی تبیین می‌کنند. روزنامه الاخبار این سری افشاگری‌ها را «امارات لیکس» نامیده است.
از جمله این سیاست‌ها که بر خلاف روابط به ظاهر خوب ابوظبی با ریاض است، سیاست ضربه به عربستان از سوی امارات است. به گزارش فارس، «نبیل مصاروه» سفیر اردن در بیروت در تاریخ ۲۰ سپتامبر ۲۰۱۷ (29 شهریور) در تلگرافی تأکید می‌کند که ولیعهد ابوظبی برای فروپاشی آل‌سعود تلاش می‌کند. بر اساس یکی دیگر از اسناد لو رفته، سفیر این کشور بر خلاف اتحاد ظاهری امارات و عربستان، تأکید می‌کند که «بن زاید» ولیعهد ابوظبی از عملکرد عربستان ناراضی است.
موضوع دیگر در این اسناد به مسائل لبنان برمی گردد. اسناد فاش‌شده از سفارت امارات در بیروت نشان می‌دهد که سفیر این کشور، با‌اشاره به دیدار خود با میشل عون رئیس‌جمهور لبنان، تأکید می‌کند که «عون» به طور کامل حامی حزب‌الله است. علاوه‌بر این سمیر جعجع رئیس‌حزب «القوات اللبنانیه» با انتقاد از عملکرد نخست‌وزیر لبنان، به سعودی‌ها گفته در سایه تداوم همکاری الحریری با حزب‌الله نمی‌تواند با این حزب مقابله کند.
همچنین بر طبق این اسناد، جعجع از بن‌سلمان می‌خواهد هر چه بیشتر بر سعد الحریری اعمال فشار کند تا وی استعفای خود را پس نگیرد. علاوه‌بر این، سفیر امارات، تعیین سفیر لبنان در سوریه را گامی جدید برای عادی سازی روابط سعد الحریری با دولت سوریه می‌داند و می‌گوید مخالفان نخست‌وزیر لبنان او را متهم به زیر پا گذاشتن مواضع اصولی خود در راستای منافعش می‌کنند.


نام:
ایمیل:
* نظر: