شنبه ۲۱ تير ۱۳۹۹ - ۰۸:۴۰
کد خبر: ۱۳۰۲۱۷
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردين ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۶
رسانه‌ها فاش کردند
روزنامه انگلیسی«میرور» و برخی رسانه‌های عرب زبان مثل« الدیار» می‌گویند، امیر قطر به دنبال اطلاع از طرح ولیعهد سعودی برای ترورش، در همان لحظات آخر، از شرکت در نشست اتحادیه عرب در ظهران منصرف شد. قرار بوده پس از ترور شیخ تمیم، داعش مسئولیت این ترور را بر عهده بگیرد!

بیست و نهمین نشست سران عرب یکشنبه در عربستان برگزار شد، نشستی که تنها 5 ساعت و نیم طول کشید و سران 5 کشور عربی از جمله امیر قطر در آن حضور نداشتند. اما این نشست به شدت ضدایرانی با حاشیه‌هایی نیز همراه بوده است. از جمله اینکه «سیف بن مقدم البوعینین» نماینده دائم قطر در اتحادیه عرب، در نشست این اتحادیه در ظهران، مورد بی‌توجهی و بی‌محلی آشکار قرار گرفت که انتشار تصاویر تحقیر وی از سوی سران سه کشور عربستان، مصر و امارات، بازتاب زیادی در رسانه‌ها پیدا کرد.
اما خبر مهم‌تر درباره این نشست پر حاشیه اما بی‌نتیجه، گزارش روزنامه الدیار لبنان و روزنامه انگلیسی میرور است که نوشته اند، امیر قطر برای شرکت در نشست سران عرب به طور رسمی از سوی عربستان دعوت شده و به ریاض اطلاع داده بود که شخصا در این نشست شرکت خواهد کرد. اما یک ساعت و ربع مانده به آغاز نشست سفرش به عربستان به منظور شرکت در نشست سران عرب را لغو کرده است.
بر اساس این گزارش، سرویس اطلاعات قطر اطلاعاتی دریافت می‌کند مبنی بر اینکه احتمال دارد ولیعهد سعودی در عملیات ترور امیر قطر شرکت کرده و داعش مسئولیت این عملیات را برعهده بگیرد از همین رو امیر قطر چیزی به برگزاری نشست نمانده بود که انتقال از قصر به فرودگاه برای سفر به عربستان را لغو کرد.
به نوشته روزنامه میرور، در این میان ولیعهد سعودی بر این باور است که چنانچه امیر قطر ترور شود در این کشور کودتا خواهد شد و افسرانی که تمایلات سعودی دارند از طریق روابط با سرویس اطلاعاتی سعودی کنترل اوضاع را در این کشور ثروتمند به دست می‌گیرند. بنابر اعلام این منبع «بن سلمان» بر این باور بود که تنها راه تحمیل شروط عربستان بر قطر کشته شدن امیر این کشور است و کسی که پس از او قدرت را در دست بگیرد تسلیم شروط عربستان و امارات خواهد شد.
همچنین روزنامه الکترونیکی «هسبرس» عنوان کرده که پادشاه مراکش همزمان با برگزاری بیست و نهمین اجلاس اتحادیه عرب در ظهران، برای ادای عمره در خاک عربستان حضور داشته اما در این اجلاس شرکت نکرده است. ملک محمد سادس که از سال ۲۰۰۵ تاکنون در جلسات اتحادیه عرب شرکت نمی‌کند معتقد است که این نشست‌ها کمکی به مسایل ومشکلات جهان عرب نمی‌کند. دو دستگی و شکاف در جهان عرب یکی از اصلی‌ترین علت‌هایی است که او برای دوری گزیدن از این جلسات مطرح می‌کند.


نام:
ایمیل:
* نظر: