سه‌شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۲
کد خبر: ۱۲۸۸۸۷
تاریخ انتشار: ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - ۲۱:۲۹
واشنگتن‌پست:
واشنگتن پست در گزارشی نوشت: کره‌شمالی با کشوری که در برجام عهدشکنی کند توافق نمی‌کند.

«فرید زکریا» تحلیلگر مسائل بین‌المللی با نگارش یادداشتی در واشنگتن‌پست از «مایک پامپئو»، گزینه پیشنهادی ترامپ برای تصدی سمت وزارت خارجه آمریکا خواسته از توافق هسته‌ای با ایران خارج نشود.
او نوشته است:فوری‌ترین چالش پیش‌روی پامپئو، بازسازی وزارت خارجه و بازگرداندن روحیه به آن نخواهد بود، بلکه او باید به یک بحران حاد در زمینه سیاست خارجی رسیدگی کند که تا اندازه زیادی خود رئیس‌جمهور آن را ایجاد کرده است، یعنی توافق هسته‌ای ایران.
زکریا با ‌اشاره به برنامه‌ریزی‌های ترامپ برای دیدار با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی نوشته رئیس‌جمهور آمریکا بایستی قبل از این برنامه‌ریزی‌ها، درباره توافق هسته‌ای با تهران تصمیم بگیرد.
وی نوشته است: برای درک مزیت‌های توافق ایران، به یاد داشته باشید که ربع قرن پیش، ایالات متحده در حال مذاکره بر سر توافق هسته‌ای با پیونگ‌یانگ بود. در آن مقطع، کره شمالی برنامه هسته‌ای داشت، اما سلاح هسته‌ای نداشت.
دولت بیل کلینتون سعی می‌کرد حکومت این کشور را به متوقف کردن برنامه هسته‌ای، پذیرش برخی محدودیت‌ها و بازرسی‌های سر زده وادار کند. اما در نهایت، توافقی که آنها به آن دست یافتند، محدودتر از آن چیزی بود که انتظارش را
 داشتند.
او در ادامه آورده است: ایرانی‌ها در سال 2015 سلاح هسته‌ای نداشتند. علیرغم این، توافق هسته‌ای آنها را ملزم به عقب راندن بخش‌های مهمی از برنامه هسته‌ایشان کرد.
زکریا با بیان اینکه توافق هسته‌ای ایران، «کامل نیست» درباره خطرات ابطال آن به ترامپ هشدار داده است. او نوشته در صورتی که این توافق باطل شود، منطقه‌ای که همین حالا مستعد تنش است، ممکن است پرآشوب‌تر شود.
به گزارش فارس، این تحلیلگر خاطرنشان کرده تمامی این اتفاقات در زمانی رخ خواهند داد که ترامپ در تلاش است کره شمالی را به متوقف کردن برنامه‌ هسته‌ایش ترغیب کند. او می‌نویسد: وقتی رهبر کره شمالی می‌بیند آمریکا در توافق قبلی‌اش عهدشکنی کرده چرا باید باز با این کشور توافق امضا کند؟
او خطاب به گزینه پیشنهادی ترامپ برای وزارت خارجه آمریکا هم نوشته است: پامپئو بایستی درک کند که وظیفه او به عنوان وزیر خارجه آمریکا حل کردن مشکلات خواهد بود نه ایجاد کردن آنها و او باید ضمن حفظ توافق هسته‌ای وقتش را صرف کره شمالی کند.
لازم به ذکر است که روحانی- آبان 96- در جلسه دفاع از وزرای پیشنهادی نیرو و علوم در مجلس گفته بود:«به بعضی از کشورهای شرق آسیا پیغام می‌دهند که با ما مذاکره کن، این کشورها مگر دیوانه شده‌اند که با شما مذاکره کنند. شما علناً مذاکره دیروز را زیرپا می‌گذارید و به مذاکره امضا شده‌ای که به تأیید شورای امنیت سازمان ملل رسیده بی‌اعتنا هستید».


نام:
ایمیل:
* نظر: